Co robią u nas Ukraińcy

  Co robią u nas Ukraińcy

  Włodzimierz Knap

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Społeczeństwo. Beata Szydło „trochę” zawyżyła liczbę uchodźców, którzy przyjechali z Ukrainy do Polski. Tylko troje z nich ma azyl, choć aż pół miliona pracuje w naszym kraju. Zarobione pieniądze wysyłają często do rodzin.
  Najwięcej Ukraińców przyjeżdża do Polski, aby studiować albo szukać pracy

  Najwięcej Ukraińców przyjeżdża do Polski, aby studiować albo szukać pracy ©Fot. anna kaczmarz

  - Troje obywateli Ukrainy ma w Polsce status uchodźcy - mówi Ewa Piechota, rzeczniczka Urzędu ds. Cudzoziemców, powołując się na najnowszy raport (z 11 stycznia 2016 r.). Tymczasem premier Beata Szydło we wtorek w Parlamencie Europejskim przekonywała, że nasz kraj przyjął około miliona uchodźców z Ukrainy.

  Media naszych wschodnich sąsiadów wyraziły oburzenie wobec stwierdzenia premier Szydło. Do jej słów odniosła się również ukraińska sekcja Radia Svoboda (odpowiednik polskiej sekcji Radia Wolna Europa), wskazując, że szefowa polskiego rządu - świadomie lub nie - pomieszała pojęcia uchodźcy i migranta. Radio Svoboda przypomniało też, że podobnej pomyłki w sierpniu 2015 r.
  dopuścił się prezydent Andrzej Duda, mówiąc o tysiącach ukraińskich uchodźców w Polsce. Zareagował także Andrij Deszczyca, ambasador Kijowa w Polsce. Wypomniał, że są u nas niemal wyłącznie imigranci ekonomiczni z jego ojczyzny, a pracują też na rzecz polskiej gospodarki.

  O zaradności i z pewnością poświęceniu Ukraińców pracujących w Polsce mogą świadczyć dane NBP. Tylko w ciągu I kwartału ubiegłego roku wytransferowali oni do swojego kraju 2,1 mld zł.

  Dla porównania, transfery z wynagrodzeń Polaków pracujących za granicą wyniosły w tym samym okresie 4 mld zł, a skala polskiej migracji zarobkowej jest nieporównywalnie większa.

  Prof. Józef Pociecha, członek Komitetu Nauk Demograficznych PAN, kierownik Katedry Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, szacuje, że w Polsce pracuje w sumie około 500 tys. Ukraińców.

  - W większości są to migranci ekonomiczni, którzy do naszego kraju przybywają za pracą, czyli robią to, czym Polacy trudnią się na Zachodzie od dekad - mówi prof. Pociecha.

  Wielu jest też studentów z Ukrainy, zwłaszcza w uczelniach blisko wspólnej granicy (Rzeszowie, Lublinie), choć również w Krakowie.

  Prof. Pociecha przekonuje, że wiele szkół wyższych w naszym kraju, szczególnie prywatnych, musiałoby upaść, gdyby nie pobierali w nich nauki młodzi Ukraińcy. Na jego macierzystej uczelni studiuje 700-800 Ukraińców, o ok. 200 więcej płaci za naukę w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, na UJ jest ich ok. 500.

  - Studia w Polsce są atrakcyjne dla Ukraińców, bo stanowią punkt zaczepienia do dalszej pracy w Polsce. W naszym kraju zakładają też rodziny. To naturalna i dobra droga do zasilenia polskiego rynku pracy obcokrajowcami - twierdzi prof. Józef Pociecha.

  Przekonuje, że to, iż status uchodźcy ma u nas zaledwie troje Ukraińców, nie może dziwić, ponieważ absolutna większość z nich nie spełnia warunków, by go uzyskać. Nie są to bowiem osoby prześladowane przez władze z imienia i nazwiska, a tylko wówczas Ukraińcom przysługiwałby taki status.

  Z raportu Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że od 2003 do początków stycznia 2016 r. Ukraińcy złożyli u nas 5,3 tys. wniosków o azyl. Z tej liczby aż 4640 wniosków złożyli nasi sąsiedzi w ostatnich dwóch latach. Wcześniej wniosek o przyznanie statusu uchodźcy składało rocznie od 36 do 86 Ukraińców.

  Nagły wzrost wniosków jest skutkiem wojny na wschodzie Ukrainy. - W jej rezultacie zginęło ok. 6 tys. osób, a ok. 2 miliony musiały opuścić swoje domy - przypomina Marta Jaroszewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Ukraińcy z takimi wnioskami występują również do innych krajów UE, nie tylko Polski. W 2014 r. złożyli 14 tys. aplikacji o azyl, rok wcześniej 1120.

  Dla porównania o uzyskanie azylu w Polsce ubiegało się ponad 62 tys. obywateli rosyjskich (i to od 2007 roku).

  Również Rosjanie, głównie Czeczeńcy, są na czele nacji, które uzyskały taką prawną ochronę w Polsce (583 od 2007 r.). Kolejni są Syryjczycy 388 (od 2013 r.), Białorusini (148), Irakijczycy (90).

  Ewa Piechota zwraca uwagę, że państwo polskie otacza ochroną prawną nie tylko poprzez nadanie statusu uchodźcy, ale też w inny sposób, np. w ramach pomocy humanitarnej, uzupełniającej, pobytu tolerowanego. Tego rodzaju wsparciem objętych jest w sumie ponad 230 Ukraińców.

  Eksperci nie są zgodni co do liczby przebywających Ukraińców w naszym kraju. Część z nich szacuje, że może ich być nawet 700-800 tys. Dr Maria Kindler z Ośrodka Badań nad Migracjami ocenia, że ok. 400 tys. pracuje w Polsce, a Marta Jaroszewicz z OSW, twierdzi, że czasowo zatrudnionych jest od 300 do 500 tys. Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych uspokaja: - Obcokrajowcy pracujący w Polsce to margines. Jest ich ponad 400 tysięcy, czyli jeden przypada na 40 pracujących Polaków.

  Pewne jest, że 65 tys. Ukraińców w Polsce posiada ważne karty pobytu, czyli prawo przebywania na czas dłuższy niż rok. Na okres krótszy wydawane są wizy. W 2015 r. polskie konsulaty wydały Ukraińcom prawie 925 tys. wiz (połowę stanowiły tzw. wizy jednolite, umożliwiające pobyt we wszystkich krajach strefy Schengen; drugą - wizy obowiązujące tylko w Polsce).
  1 »

  Komentarze (25)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UWAGA PUTINJUGEND I PISJUGEND SZERZY BREDNIE O UKRAINCACH NA FORUM!!!

  amen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  PUTIN KAPUTT

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ukraińskie studentki

  Uff.. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Spytajcie wykładowców co sądzą o studentach/studentkach z Ukrainy: bezczelni, roszczeniowi, leniwi i bez kindersztuby! Zapewne nie wszyscy - ale jest u nich tego "rodzaju" znacznie więcej, niż...rozwiń całość

  Spytajcie wykładowców co sądzą o studentach/studentkach z Ukrainy: bezczelni, roszczeniowi, leniwi i bez kindersztuby! Zapewne nie wszyscy - ale jest u nich tego "rodzaju" znacznie więcej, niż wśród polskiej młodzieży.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp. ukraińscy studenci

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zgadza się, ja miałam zajęcia w grupie gdzie dominowała grupa osób z ukrainy, wszystkie dziewczyny były pretensjonalne, o co by nie zapytać i kto by nie pytał, antypatyczne. a teraz w każdym...rozwiń całość

  zgadza się, ja miałam zajęcia w grupie gdzie dominowała grupa osób z ukrainy, wszystkie dziewczyny były pretensjonalne, o co by nie zapytać i kto by nie pytał, antypatyczne. a teraz w każdym sklepie, kiosku w metrze trafiam na pracowników ukraińskich, w wielkim supermarkecie (leclerc) każdy pracownik na sklepie to Ukrainiec, potem wracając na piechotę do domu trafiam na grupę studentów z pobliskiej uczelni, też ukraińcy, oni nas zalewają!! momentami przez godzinę mogę nie usłyszeć polskiego języka, przedziwne uczuciezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  warto wiedzieć

  antykod (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  40 tys ukraińców pracuje teraz we Wrocławiu a 30tys było robotników przymusowych z Polski w czasie II wojny światowej. zabrali nam 4 przedwojenne województwa i jeszcze im mało przestrzeni życiowej....rozwiń całość

  40 tys ukraińców pracuje teraz we Wrocławiu a 30tys było robotników przymusowych z Polski w czasie II wojny światowej. zabrali nam 4 przedwojenne województwa i jeszcze im mało przestrzeni życiowej. Jakie są podstawy prawne ich obecności (czy mają wizy?)niech to jakiś redaktor tej "niemieckiej gazety dla Polaków" spokojnie opisze. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Emigracja pokazuje że młodzież nie jest głupia i nie da się wziąć na patriotyzm

  DziadzioTomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Panie Redaktorze!
  To że Ukraińcy transferują więcej pieniędzy wcale nie oznacza że są bardziej zaradni. Myślę że powodem jest to że coraz więcej Polaków ma dość tego bałaganu w Polsce i emigruje...rozwiń całość

  Panie Redaktorze!
  To że Ukraińcy transferują więcej pieniędzy wcale nie oznacza że są bardziej zaradni. Myślę że powodem jest to że coraz więcej Polaków ma dość tego bałaganu w Polsce i emigruje na stałe, tam gdzie pazerność państwa jest mniejsza. Mamy wykształconą młodzież, która umie liczyć. Szczytem bezszczelności jest to że pani Szydło uznaje że płaca 12,- z na godzinę jest godziwa. Przecież to tylko 3 bilety tramwajowe a na netto to nie wiem czy 2.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ukraińcy!!!

  Zawisza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  Mmm.... widzę że na forum w sami specjaliści z moskiewskich szkół. Wykształcona u nas ukraińska młodzież jest w większości proeuropejska, dzięki czemu Ukraina coraz bardziej oddala się od rosji....rozwiń całość

  Mmm.... widzę że na forum w sami specjaliści z moskiewskich szkół. Wykształcona u nas ukraińska młodzież jest w większości proeuropejska, dzięki czemu Ukraina coraz bardziej oddala się od rosji. Pracujący u nas Ukraińcy płacą za uczelnie i płacą u nas podatki, co też jest wielkim plusem. Ukraińcy pracujący na czarno mają w wiekszości polskich pracodawców tak więc nie ich wina. Na koniec dodam że większość Ukraińców, których znam mówi biegle 4 językami i ciężko zapracowali na stanowiska, które zajmują.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tyle tylko ze ta młodziez na Ukraine nie wraca

  kk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Polacy z zachodu tez nie wracają, więc ci Ukraińcy nie wpływają na stosunek do rosji, A skad wiesz ze wszyscy oni Rosji nie lubia?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a może warto napisac ilu "uchodźców" ma azyl w Niemczech?

  dociekliwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Oni chyba też przybyli tam głównie ze względów ekonomicznych, nieprawdaż?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co robią

  fru (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  co robia ? odbierają pracę Polakom i wywożą dolary i euro które my musimy pożyczyć u lichwiarzy na spory procent. taka korzyść ekonomiczna jest naprawdę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rozpoznają teren

  kroton

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  dla rezunów,to ich natura.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  go home

  gostek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  Jest ich cała masa zalew dokładnie... Strach lodówke otwierać bo wszedzie oni.. Niech wreszcie zamkna granice !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co oni tu robią

  antykod (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 6

  Dnia 6 października w krakowskim Muzeum Lotnictwa (wtorek-dzień wolnego wstępu ) spotkałem wiele młodych kobiet rozmawiających w języku rosyjskim ze swoimi małymi dziećmi bawiącymi się w części...rozwiń całość

  Dnia 6 października w krakowskim Muzeum Lotnictwa (wtorek-dzień wolnego wstępu ) spotkałem wiele młodych kobiet rozmawiających w języku rosyjskim ze swoimi małymi dziećmi bawiącymi się w części przeznaczonej dla dzieci. Byłem tam z wnukiem i podjąłem z niektórymi rozmowę; skąd są, czy są Rosjankami czy Ukrainkami co robią w Polsce. Okazało się że są to osoby z terenu Donbasu, przyjechały do Polski "bo tam jest wojna", było ich kilkanaście i w części zewnętrznej miały ok. godzinne spotkanie na którym wymieniały się informacjami jak twierdziły np. gdzie i jaka jest praca w Polsce. To ciekawe że one mogły przyjechać do Polski a Polacy -NIE! Rząd Kopacz tak pracował.
  Niektórzy przed kilku laty spotkani Polacy- mieszkańcy Ukrainy, twierdzili że na tle stosunku do UPA dochodziło między Ukraińcami do porachunków z morderstwami włącznie.
  Ilu neo-banderowców posiada "kartę Polaka".
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo