Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie na weekend: atrakcje turystyczne regionu

Redakcja
Termy w Uniejowie to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie
Termy w Uniejowie to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie
Uniejów, Łęczyca, Tum, Łowicz oraz doliny rzek Warty i Pilicy to najczęściej - poza Łodzią - odwiedzane przez turystów miejsca w województwie łódzkim. W stolicy regionu turyści najchętniej odwiedzają centrum Manufaktura oraz najsłynniejszą ulicę miasta - Piotrkowską.

W ostatnich latach na jedną z głównych atrakcji turystycznych woj. łódzkiego wyrasta Uniejów słynący z bogactwa gorących źródeł. Dzięki dotacjom unijnym powstał tam największy w Polsce kompleks termalno-basenowy położony u podnóży XIV–wiecznego zamku, otoczony parkiem z XIX wieku.

W Uniejowie organizowane są także imprezy z cyklu "Indiańskie lato" i Turniej Rycerski.

Miłośnicy średniowiecza mogę też wybrać się latem na turniej rycerski do pobliskiej Łęczycy, słynącej z zamku wzniesionego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Z jego historią wiąże się legenda diabła Boruty, który ponoć od wieków zamieszkuje jego lochy i strzeże skarbów. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Regionalnego, które posiada znaczącą kolekcję "diabelskich" rzeźb.

Z Łęczycy tylko krok do Tumu, gdzie można podziwiać liczącą ponad 850-lat archikolegiatę - jeden z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Wybudowana została w latach 1141-1161 na miejscu wcześniej istniejącego opactwa benedyktyńskiego. Poza funkcją sakralną była miejscem ważnych zjazdów kościelnych, a także schronieniem dla okolicznej ludności podczas najazdów Litwinów, Prusów, Tatarów i Krzyżaków.

Najnowszą atrakcją historyczną regionu łódzkiego są odrestaurowane zamkowe ruiny w Inowłodzu w powiecie tomaszowskim. Rozbudowa i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego zakończyła się tuż przed wakacjami.

Łódzkie ma także bogatą ofertę dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Miłośnicy kajaków mogą wybrać się na spływy Szlakami Kajakowymi Pilicy i Warty, a pasjonaci jeździectwa przejechać najdłuższym szlakiem konnym w Europie. Szlak liczy prawie 2 tys. km, a na turystów czeka ponad 200 stajni, stadnin, ośrodków jeździeckich i gospodarstw agroturystycznych.

W regionie jest także ponad 100 szlaków rowerowych prowadzących przez najciekawsze zakątki Łódzkiego - na dwóch kółkach można wybrać się na wyprawę m.in. szlakiem bursztynowym, pałaców i dworów czy Puszczy Bolimowskiej. Atrakcją turystyczną jest także Arboretum w Rogowie. Zgromadzono na jego terenie ponad 2 tys. gatunków i odmian roślin ze strefy umiarkowanej wszystkich części świata. Mieści się tu również alpinarium z bogatą kolekcją roślinności naskalnej.

Z punktów widokowych w Kleszczowie i Żłobnicy można podziwiać odkrywkową kopalnię węgla brunatnego Bełchatów, a w Tomaszowie Maz. można zwiedzać Groty Nagórzyckie, które powstały po eksploatacji piasku do wyrobu szkła. W niedaleko położonej Konewce miłośnicy militariów i historii mogą zwiedzić poniemieckie bunkry z okresu

II wojny światowej a w Spale, której uroki odkrył już car Aleksander III, można zobaczyć m.in. modrzewiowy kościółek z lat 20. ub stulecia.

Natomiast w Parku Edukacyjno-Rozrywkowym "Mikrokosmos" w Ujeździe można stanąć oko w oko z gigantycznymi rzeźbami owadów, a w "Dinoparku" w Kołacinku - dinozaurów. Żywe zwierzęta zobaczyć natomiast można w Zoo Safari Borysew k. Poddębic. W ostatnich miesiącach do mieszkających tam zwierząt dołączyły dwie młode żyrafy, puma amerykańska, trzy białe wilki polarne, ary oraz młode serwale.

Wśród innym atrakcji turystycznych woj. łódzkiego są także m.in. Ziemia Łowicka ze swoim folklorem, zespołem dawnej Kolegiaty Prymasowskiej w Łowiczu, nazywanej czasami Wawelem Mazowsza i pobliskim Skansenem Ziemi Łowickiej w Maurzycach.

Podczas wypraw po regionie można także zobaczyć Miasto Tkaczy w Zgierzu, park i Muzeum w Nieborowie i Arkadii, opactwo cystersów w Sulejowie, przejechać się Rogowską Koleją Wąskotorową czy odwiedzić Muzeum Regionalne im. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. W Łódzkiem leży także geometryczny środek Polski, który znajduje się w miejscowości Piątek w powiecie łęczyckim.

Z badań wielkości ruchu turystycznego w województwie łódzkim, zrealizowanych na zlecenie Regionalnej Organizacji Turystycznej wynika, że w ub. roku ruch turystyczny w regionie wyniósł ponad 3,85 mln osób, a województwo odwiedziło prawie 290 tys. turystów z zagranicy, głównie Niemców i Brytyjczyków. Do samej Łodzi przyjechało ponad 1,16 mln osób. Łódzkie zarobiło w 2012 roku na turystyce prawie 1,2 mld zł - z tego zagraniczni goście zostawili 314 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki