Menu Region

Ile kosztuje pogrzeb? Dobrowolna ofiara, ale 550 zł jest...

Ile kosztuje pogrzeb? Dobrowolna ofiara, ale 550 zł jest granicą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Matylda Witkowska

33Komentarze Prześlij Drukuj
Ile kosztuje pogrzeb? Dobrowolna ofiara, ale 550 zł jest granicą Ile kosztuje pogrzeb? Dobrowolna ofiara, ale 550 zł jest granicą

Stawki za pogrzeby powinny być dobrowolne. Zdaniem wiernych nie zawsze tak jest (© Adam Wojnar/polskapresse)

Ponad tysiąc złotych musiała zapłacić za pogrzeb mamy mieszkanka Koluszek. W zamian dostała kwitek, że złożyła dobrowolną ofiarę.
Mieszkanka Koluszek (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) kilka tygodni temu pochowała mamę. W kancelarii kaplicy cmentarnej przy ul. 11 Listopada usłyszała, że pogrzeb kosztować będzie... 1080 zł. - Z tego 550 zł przeznaczone było dla księdza, reszta na wynajęcie kaplicy, organisty, osoby niosącej krzyż i inne wydatki związane z pogrzebem - wylicza.

Kobieta próbowała negocjować stawkę, ale jej się nie udało. - Padały argumenty, że przecież mam zasiłek z ZUS.
Rozmawiałam najpierw z jednym wikarym, później z drugim. Żaden nie był w stanie jej obniżyć. Dowiedziałam się, że taką decyzję może podjąć tylko proboszcz - relacjonuje kobieta.

W końcu zapłaciła ustaloną kwotę. - Miałam dość, nie miałam siły na kolejną rozmowę z proboszczem - mówi kobieta. Poprosiła o rachunek, jednak zamiast niego dostała kartę z zaświadczeniem, że złożyła "dobrowolną ofiarę na Kościół". - Jaka w tym dobrowolność? - denerwuje się kobieta. - Jeśli Kościół nadal będzie tak postępować, straci wszystkich wiernych.

Ksiądz Kazimierz Pacholik, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach, podkreśla, że nie ma określonych stawek ofiary za pogrzeb. - 550 zł jest granicą, ale można zapłacić mniej albo więcej - mówi proboszcz. - W parafii poza wikarym jest jeszcze proboszcz. Szkoda, że pani do mnie nie przyszła. A jeśli przyjdzie, dostanie pieniądze z powrotem.

Jak podkreśla proboszcz, ksiądz może najwyżej na prośbę wiernych podpowiedzieć, ile dają inni. - A poza tym u nas i tak jest taniej niż w innych parafiach - dodaje na koniec.

Ksiądz Rafał Leśniczak, dyrektor biura prasowego łódzkiej kurii, tłumaczy, że według statutów diecezji ofiary składane w związku z posługami w kościołach diecezji są całkowicie dobrowolne. - Jeśli sytuacja z wyznaczaniem stawki miała miejsce, można zgłosić się z tą sprawą do Kurii Archidiecezji Łódzkiej - mówi ks. Leśniczak.

Z informacji dostarczanych przez naszych Czytelników wynika jednak, że w części parafii księża jeśli nie narzucają wprost, to przynajmniej sugerują zwyczajową stawkę za posługi. - Braliśmy ślub w katedrze. Nie było mowy o żadnych ofiarach. W kancelarii dowiedzieliśmy się, że kosztuje to 700 zł. W innych kościołach też podawano nam gotowe stawki - mówi łodzianka.

Ile się płaci? Ofiara za chrzest wynosi około 100 zł, za pogrzeb około 400 zł, ślub to 500 - 800 zł.

Jednoznaczne zdanie o stawkach ma papież Franciszek. "Czuję sprzeciw, słysząc o "cennikach" na ceremonie religijne. Przed dwoma laty pewna parafia w Buenos Aires miała wyznaczoną cenę za chrzest, w zależności od dnia. Albo czasem młodzi ludzie chcą wziąć ślub, ktoś przyjmuje ich w kancelarii i pokazuje im "cennik": z dywanem kosztuje tyle, bez dywanu tyle i tak dalej. To jest robienie interesu na kulcie" - mówił w książce wywiadzie "W niebie i na ziemi".

CZYTAJ TEŻ: 100 zł za pogrzeb to w Łodzi za mało

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.
33

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Pogrzeb za darmo

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Daren (gość)  •

A ja dzisiaj poszedłem do proboszcza mojej parafii poprosić ażeby odprawił mszę i odprowadził ojca na cmentarzu. I co odpowiedział ?
Nic Pan nie płaci !!! Nie chcę nic za darmo bo ksiądz to też człowiek i z czegoś musi żyć. Złożyłem datek dobrowolnie z potrzeby serca a nie z przymusu. Ale miło mieć księdza proboszcza z powołania i życzę wszystkim takich księży.

odpowiedzi (0)

skomentuj

nagrobek...

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nafateks (gość)  •

Jeżeli księża robią takie cyrki i nie da się tego obejść, to warto szukać oszczędności gdzie indziej, np. na nagrobku. Nie mówię, że ma być brzydki, ale sądzę, że trzeba przeczytać czym się sugerować przy jego wyborze: http://www.styx.pl/artykuly/najczesciej-czytane-nagrobki/wybor-nagrobka Obawiam się, że mój pogrzeb we Wrocławiu będzie drogi, więc chyba za życia sobie to wszystko zorganizuję...

odpowiedzi (0)

skomentuj

pochówek

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jacek (gość)  •

A w Milanówku za pogrzeb ksiądz zażyczył sobie 1600 bo powiększył plebanie(" w myśl nowego papieża ")

odpowiedzi (0)

skomentuj

cenniki to standard

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

parafianka (gość)  •

Bralismy slub w kosciele na Łodzi widzewie wschodzie - najpeirw placilsimy za zapowiedzi 50zl, pozniej za nauki ( 2 osoby) 50zl, przy rezerwowaniudaty zaplacilismy 150zl - to mialo byc na organiste i koscielnego. Poszlismy do organisty i liczylismy sie z tym, ze za skrzypce trzeba bedzie dolacic ( to byla kwota 200zl) natomiast aby zagrali nam ave maryja na koniec slubu musielismy tez organiscie doplacic kolejne 100zl, za ubranie kosciola ( to tez juz nasza sprawa,z e chcelismy,a le to kosztowalo 240zl bo to byla kwota chyba 700zl podzielona na 3 sluby, kotre byly w tym dniu - wiec mozna przyjac, ze tego sie nie liczy) no i jak poszlimy zaplacic za slub to powiedziano nam 400 lub 500zl - dalismy 400zl wiec poroszono od nas jeszcze 50 zl na podatek dla ksiedza/za ksiedza;-/ jak to zsumowalam to kwota wyszla lekko mowiac spora;-/ teraz zamrl moj tata:-( dowiadywalams ei ile kosztuje pogrzeb dostalam informacje, ze 50zl dojazd ksiedza i koscielnego, 50zl znowu podatek,a pogrzeb 300 lub 400zl. Przeciez to nie powinno tak wygladac...:-(

odpowiedzi (0)

skomentuj

KK to największa szara, a właściwie CZARNA strefa nieopodatkowana

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

waga (gość)  •

Proboszcz wziął mi za pogrzeb równo 1 tysiąc zł. Powiedział, że wprawdzie nie mają prawa pobierać opłat i nie może wystawić żadnego rachunku, ale tak się przyjęło. Tj. msza pogrzebowa z przejściem na cmentarz, msza miesięczna i roczna. Taki pakiet, a ja wciąż nie wiem za co aż tyle pieniędzy ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Łaszczów

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uczestnik (gość)  •

Ładny cennik nawet ksiądz wziął dużo nawet za to że organista spiewa 200 zł i 50 zł dla Pani która miałaby posprzątać kościół po mszy pogrzebowej

odpowiedzi (0)

skomentuj

pochówek

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Monika (gość)  •

Dzisiaj zmarła moja mama. Poszłam do kancelarii parafialnej i przeżyłam szok. Może mi ktoś będzie w stanie wytłumaczyć, jak za niecałą godzinę mszy, gdzie ksiądz jest przywożony i odwożony wziął opłatę w wysokości 1500 zł.?

odpowiedzi (0)

skomentuj

co parafia to inny folwark

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Joanna (gość)  •

W grudniu 2013 r . pochowałam męża i w dwa tygodnie później moją mamę. Pogrzeby odbyły się na tym samym cmentarzu i przez tą samą firmę pogrzebową. Jednak msze żałobne były z innych parafii. I tu ciekawostka przyrodnicza - w jednej wzięli symbolicznie, a w drugiej już była wyznaczona stawka. Szkoda, że Fiskus nie może się dobrać do d...py duspasterzom, którzy nie mają kas fiskalnych i nie mogą wystawić faktycznego rachunku. Przykładowo: organista bierze 200 zł (a ma 3-5 pogrzebów dziennie - bez podatku). Jest 6 dni w pracy( na pogrzebach) to mamy średnio 6 tys. za tydzień pogrzebów, w miesiącu wychodzi 24 tys. Ciekawy zarobek, nie liczę ślubów, chrzcin czy celebrowanych mszy niedzielnych, bo chyba za to też bierze. Dlaczego nasze państwo nie rozlicza kościoła za takie sumy? Sama prowadzę działalność gospodarczą i czasami nie wszystkie rachunki jestem w stanie spłacić na czas, a to co się dzieje w KK, to woła o pomstę do nieba.

odpowiedzi (0)

skomentuj

złodzieje

+9 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

monika (gość)  •

czemu kościół nie posiada kas fiskalnych skoro świadczy usługi ?! banda złodziei!!!!! powinni się za nich wziąć zdecydowanie !!!!!!!!!!!

skomentuj

Interes się kręci

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Joanna (gość)  •

Nasz rząd przymyka na to oko, bo boi się walczyć z kościołem. Wystarczy popatrzyć z boku na to wszystko i stwierdzić jacy jesteśmy maluczcy i kto tym wszystkim kręci. Banda złodziei, firmy pogrzebowe, kamieniarskie, producenci zniczy i akcesorii nagrobkowych - to dopiero interes! Oglądałam ostatnio strony internetowe firm kamieniarskich z produktami (nagrobki), niektórzy producenci w galerii pokazują jak wygląda ich rodzinny interes - szkoda gadać. Na śmierci ludzkiej nie jeden się wzbogacił. Niech ich piekło pochłonie - jeśli takowe istnieje!

odpowiedzi (0)

skomentuj

złodzieje

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anna (gość)  •

W Brochowie w Kościele gdzie był chrzczony Fryderyk Chopin W Brochowie znajduje się zabytkowy, renesansowy, kościół parafialny św. Rocha i Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1551-1561 i 1596 z fundacji Jana Brochowskiego, ostatnio chowaliśmy z rodziną mojego dziadka, więc podam jakie kwoty :ksiądz za pogrzeb 1200,00; organista 500,00; grabarz 700,00. I co wy na to ????? Proszę o podpowiedź czy to są normalne stawki

skomentuj

Tanio

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ktoś (gość)  •

w pewnym zwykłym miasteczku z Kościołem zwykłym bez historii ksiądz woła 1400 + 300 organista + dla zakonnicy + 400 placowe i teraz dopiero grabarze i cała reszta.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »