Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKP zlikwiduje kolejowe rudery [ZDJĘCIA]

Marcin Bereszczyński
Aż 1.287 budynków kolejowych ma być rozebranych w całym kraju. Kolej wreszcie chce pozbyć się szpecących ruder, w których koczowali bezdomni. Obiekty przeznaczone do rozbiórki mają zostać zrównane z ziemią do końca roku.

Najwięcej budynków przeznaczonych do rozbiórki znajduje się w Wielkopolsce. Jest ich 188. Na Górnym Śląsku - 166, a na Dolnym Śląsku - 155. Najmniej ruder zniknie z Warmii i Mazur, bo tylko 24. W województwie łódzkim rozebranych zostanie 41 budynków, wycofanych przez kolej z eksploatacji.

W Łodzi przestanie szpecić m.in. budynek dawnej rozdzielni energetycznej przy stacji Łódź Karolew. Z ulicy Blocha w okolicach Łodzi Olechowa znikną: nastawnia, kompresownia, budynek warsztatowy i biurowy, który zbudowano w 1942 roku. Z okolic dworca Łódź Chojny znikną dwie niewielkie ruiny, które straszyły zdemolowanymi wnękami okiennymi i drzwiowymi.

Największym budynkiem przeznaczonym do rozbiórki jest dawna łaźnia w Kutnie Azorach. Obiekt ma ponad 550 mkw. powierzchni. Zburzony ma być też pobliski budynek biurowo-warsztatowy o powierzchni prawie 200 mkw., budynek gospodarczy i magazyn z 1935 roku. Z Kutna znikną również budynki rewidentów wagonowych i manewrowych, a z Kutna Zachodu nastawnia z 1943 roku.

W Skierniewicach też zniknie wiele ruder: magazyny, strażnica, kotłownia, zaś z ulicy Napoleońskiej 32 usunięty zostanie budynek mieszkalny o powierzchni 160 mkw. oraz znajdujące się wokół obiektu budynki gospodarcze, studnia i ziemianka. Zburzony zostanie też duży budynek dyżurnego ruchu przy ulicy Sobieskiego 72a, który zbudowano w 1955 roku.

Opuszczone budynki mieszkalne z pobliskimi komórkami przestaną straszyć przechodniów w Jackowicach w powiecie łowickim.

Wiele ruder zniknie też z powiatu radomszczańskiego. W Gomunicach przy ulicy Wojska Polskiego rozebrany zostanie magazyn. W Dobryszycach zrównany z ziemią zostanie budynek dworca i pobliski szalet. Dworzec z szaletem zostanie rozebrany także w miejscowościach Bobry i Gorzędów. Budynki zdewastowanych dworców mają być wyburzone w Jarostach i Moszczenicy w powiecie piotrkowskim.

W powiecie tomaszowskim zakwalifikowano do rozbiórki szalet w Łaznowie, a także dworzec, ubikację i magazyn w Chrustach Nowych. W Rokicinach przy dworcu zburzony zostanie zrujnowany magazyn.

Cena wywoławcza w przetargu na rozbiórkę wszystkich 41 obiektów w woj. łódzkim wynosi nieco ponad 836 tys. zł. PKP czekają do 1 sierpnia na oferty firm, które podejmą się tego zadania. Przetarg odbędzie się w formie licytacji elektronicznej, którą zaplanowano na 8 sierpnia o godz. 13.30. Licytacje dotyczące rozbiórek we wszystkich województwach przeprowadzone zostaną w trzy dni: od 6 do 8 sierpnia. Zwycięzcy przetargów będą mogli wykorzystać rozebrane elementy obiektów do własnych celów.

Wielkie sprzątanie terenów kolejowych z ruder to zysk dla kolei. Co prawda PKP zaplanowały wydać na rozbiórkę blisko 1,3 tysiąca nieruchomości około 20 milionów złotych, to jednak w perspektywie przyniesie to oszczędności. Chodzi o podatki od nieruchomości, które trzeba było płacić, chociaż rudery zostały wyłączone z eksploatacji i służyły tylko bezdomnym. Aby zejść z podatków, PKP sprzedają nieruchomości. Do końca tego roku PKP chcą zaoszczędzić na podatkach od nieruchomości aż 4 miliony złotych.

Można spodziewać się kontynuacji akcji wyburzania, bo ruder kolejowych jest ciągle dużo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki