Niesiołowski: Nikogo nie potępiam za to, że dostał...

  Niesiołowski: Nikogo nie potępiam za to, że dostał odszkodowanie za działalność opozycyjną

  rozm. Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ze Stefanem Niesiołowskim, posłem Platformy Obywatelskiej, rozmawia Marcin Darda
  Stefan Niesiołowski

  Stefan Niesiołowski ©Bartek Syta/polskapresse

  We wrześniu Senat zajmie się projektem ustawy, która dotyczy świadczeń dla opozycjonistów z czasów PRL. Dlaczego dopiero teraz?
  To jest projekt poselski, była na jego temat debata i pierwsze czytanie. Nie rozumiem jednak tonu wyrzutu w tym pytaniu, bo ta pomoc poprzez ustawę o kombatantach i o pomocy represjonowanym uchwalana była wielokrotnie. Ta pomoc jest bardzo szeroka, poczynając od tzw. renty premiera do odszkodowań, niekiedy bardzo wysokich, a trzeba było sejmowej ustawy, by to było możliwe, aż do różnych ulg i świadczeń zdrowotnych. To nie jest tak, że teraz, po ponad 20 latach od odzyskania niepodległości, politycy się obudzili i zaczęli coś robić dla byłych opozycjonistów.


  Jednak Stowarzyszenie Wolnego Słowa rozpoczęło zbiórkę na pomoc dla opozycjonistów...
  Ale to nie jest ustawa, tylko inicjatywa niezależna, którą ja sam popieram. Kto może, niech wpłaca pieniądze, a wtedy możliwe będzie stworzenie funduszu dla potrzebujących pomocy. Niektórzy ludzie przez 45 lat komunizmu w Polsce, to ludzie którzy z różnych powodów, przeważnie politycznych, znaleźli się w trudnej sytuacji. Tylko ta inicjatywa nie jest działaniem legislacyjnym, a czysto charytatywnym.

  Przypominam to tylko dlatego, że Stowarzyszenie Wolnego Słowa jest zdania, iż zbiórka jest niezbędna, bo z tą pomocą państwową jest "aż tak źle".
  A co to znaczy "aż tak źle"? Jest wielu ludzi, którzy potrzebują pomocy. Ja zawsze pomagałem i pomagam konkretnym osobom. Wielokrotnie w Sejmie, a jestem w nim od początku, konsekwentnie głosowałem nad rozwiązaniami na rzecz kombatantów. Oczywiście, w rozsądnych granicach, bo przecież trzeba pamiętać, że państwo ma takie możliwości ekonomiczne, jakie ma. W Stowarzyszeniu Wolnego Słowa mam wielu przyjaciół, którzy zbierają po prostu pieniądze dla tych, którzy ich potrzebują. Ale ja nie odważyłbym się powiedzieć, że jest "aż tak źle".

  Pomysł emerytur dla byłych opozycjonistów dotyczy tych najgorzej sytuowanych. Będą mieli prawo do najniższej emerytury, w sytuacji gdy ich dochód nie przekracza 800 złotych. Tymczasem emerytury byłych funkcjonariuszy PRL-owskich organów bezpieczeństwa, m.in. Służby Bezpieczeństwa, czyli osób, które prześladowały opozycjonistów, średnio przekraczają 2 tysiące złotych.
  Jedyny rząd, który zmniejszył emerytury dla pracowników Służby Bezpieczeństwa, to rząd Platformy, bo to był projekt rządowy. Przez parlament ten projekt redukcji emerytur przeszedł w sytuacji, gdy PO ma większość. Do tej pory, przez 20 lat, różni, mniej lub bardziej autentyczni antykomuniści wygłaszali całe tyrady na ten temat, bo mówiono o tym wielokrotnie. Bohaterowie z PiS-u wielokrotnie się wypowiadali, że trzeba to zrobić, ale kiedy mieli większość w Sejmie, nawet nie kiwnęli w tej kwestii palcem. Myśmy te emerytury zmniejszyli i to jest konkretna rzecz. Zresztą, pan wybaczy, ale pojęcie opozycjonisty to jest bardzo szeroki kontekst. Opozycjonistami są ludzie tacy jak Jacek Kuroń, którzy siedzieli wiele lat w więzieniu, ale też ktoś, kto poszedł na manifestację, dostał pałką od milicjanta, albo go zatrzymano na 24 godziny. Jeden i drugi jest tym opozycjonistą, ale to musi być jakoś zmierzone. Dlatego byłbym ostrożny w wypowiadaniu sądów, że Polska jest krajem jakiejś niesprawiedliwości, bo esbecy mają wysokie emerytury, a opozycjoniści nie. Ja jestem opozycjonistą i wiedzie mi się nie najgorzej, zresztą wielu innym też, dlatego trzeba te problemy rozstrzygnąć spokojnie i rzeczowo.

  Ale Platformie wyrzuca się, że zmniejszyła emerytury esbekom za mało, niespełna o procent.
  To niech ktoś zrobi lepiej. Ci, którzy to krytykują, mają znakomitą okazję, by to zrobić. Zresztą to, że zmniejszyliśmy te emerytury o 1 proc., jest nieprawdą. Nie mam przed sobą dokumentów, ale w niektórych przypadkach były to spore sumy, nawet rzędu kilku tysięcy złotych, a to nie może być 1 proc.

  Z drugiej strony pojawiają się argumenty, że każdy może zrobić tak, jak Zbigniew Romaszewski, czyli postarać się o odszkodowanie.
  Nie oceniam tego, nikogo nie potępiam za to, że wziął te pieniądze. Ja nie wziąłem, mój brat też nie. Ostatnią rzeczą, którą zrobię, to rzucenie w kogoś kamieniem z powodu takiego, że dostał odszkodowanie za działalność opozycyjną w PRL.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CZY SENATOR NAD SENATORY - ROMASZEWSKI UZBIERAŁ JUŻ ODSZKODOWANIA NA NOWE WYP

  WIELBICIEL KRETYNÓW W POLSCE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  tylko zastartować jako wolny kandydat do senatu i 100 % głosów durnych wielbicieli.-

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mam sąsiada

  alfred (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  schizofrenika, te same oczy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przed rozbiorami

  Roch Kowalski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  pewnego typu kanalie stanowiły trzon naszego umiłowanego warcholstwa, w całej swej ozdobie! warchoł, pijak, zdrajca to synonimy "czegoś" co niema prawego jajca.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  weź ty człeku zajmij się

  żuczek gnojarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  wszczepianiem "antykorupcyjnych chipów" u swoich zdegenerowanych muszek, bo śmierdzi gnojem na odległość.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spójny system emerytalny

  przyszły emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Doceniam chęć pomocy byłym opozycjonistom ale to może być kolejna grupa uprzywilejowanych emerytów, która może przyczynić się do niszczenia spójnego systemu emerytalnego opartego na indywidualnym...rozwiń całość

  Doceniam chęć pomocy byłym opozycjonistom ale to może być kolejna grupa uprzywilejowanych emerytów, która może przyczynić się do niszczenia spójnego systemu emerytalnego opartego na indywidualnym koncie każdego emeryta. Jak się jednym doda to innym trzeba zabrać. Znając realia naszego systemu to po paru latach okaże się, że mamy kilkaset tysięcy kombatantów opozycjonistów. Jest duża grupa ludzi, która z różnych względów za komuny nie pracowała na państwowych posadach i oni z powodów ideologicznych byli prześladowani. Teraz ci wszyscy przeciwnicy ustroju jak księża, prywatna inicjatywa, handlarze, przemytnicy, cinkciarze, nielegalnie przekraczający granice, uciekinierzy, którym nie powiodło się w USA będą występować o emerytury kombatanckie jako represjonowani za poglądy polityczne. Jeśli im się da to komuś trzeba zwiększyć. Czy ktoś policzył jaka to jest skala wydatków? Może trzeba w takim razie obniżyć kapitał początkowy wszystkim byłym członkom PZPR aby wystarczyło dla kombatantów. Uporządkować sprawy rent systemowo aby nie było tak, że były esbek jak mu zabrali emeryturę to przeszedł na rentę. Nie można tworzyć systemów na zasadzie, że damy kombatantom złotówkę więcej niż średnie świadczenie dla byłych funkcjonariuszy MSW. Chyba, że odstępujemy od systemu kapitałowego i wszystkim dajemy tyle ile to wynika z nowych zasad solidarności społecznej, ale to jest całkiem nowa polityka emerytalna i proszę bardzo niech posłowie i związki zawodowe o tym dyskutują. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cham ,bydle i prymityw

  z PO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

  To po prostu niesamowite ,że Polska.times przeprowadza i publikuje wywiady z tym osobnikiem.
  W normalnym kraju ,normalni dziennikarze bojkotowali by tego agresywnego i wulgarnego...rozwiń całość

  To po prostu niesamowite ,że Polska.times przeprowadza i publikuje wywiady z tym osobnikiem.
  W normalnym kraju ,normalni dziennikarze bojkotowali by tego agresywnego i wulgarnego kmiota.

  Przypomnę wszystkim jak ten osobnik zaatakował kobietę Ewę Stankiewicz.
  Po takim numerze w normalnym kraju bydlak byłby politycznym nieboszczykiem.
  Ale nie u nas!!!
  Prymityw i cham ma ciagle otwarta drogę do wszystkich mediów.

  Sami sobie wystawicie świadectwo Polska.times.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja już nawet wiem którzy "opozycjoniści" dostaną wsparcie finansowe z fudnacji

  AA z Biłgoraja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

  im. Stefka Niesioła.
  Niech kilku wymienię.
  Heńka tramwajarka, Bolek-wesołek z Danuśką, pani Kaszalotowa za przepyszne zupki
  z kwaśnej kapusty które podawała milicjantom marznącym pod jej oknem....rozwiń całość

  im. Stefka Niesioła.
  Niech kilku wymienię.
  Heńka tramwajarka, Bolek-wesołek z Danuśką, pani Kaszalotowa za przepyszne zupki
  z kwaśnej kapusty które podawała milicjantom marznącym pod jej oknem.
  Pejsaty kapuś, specjalista od cyfryzacji. Bronek za miesięczny pobyt w areszcie.
  "Człowiek honoru" z MSW - bo brakuje mu na leki, a schorowany Jaruzelski na nowy wózek inwalidzki.
  Oj, jest kogo wspierać finansowo, długo by jeszcze wymieniać tych "opozycjonistów". zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bohaterowie z PIS-u

  Kaczorki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Najgorsi to są Ci, którzy obecnie najwięcej pyskują, to w latach 70 i 80 -tych siedzieli ze strachu cicho tak jak, J. Kaczyński, jego przydupasy, Błaszczaki, Ojciec Rydzyk, itp.. Gdzie oni wtedy...rozwiń całość

  Najgorsi to są Ci, którzy obecnie najwięcej pyskują, to w latach 70 i 80 -tych siedzieli ze strachu cicho tak jak, J. Kaczyński, jego przydupasy, Błaszczaki, Ojciec Rydzyk, itp.. Gdzie oni wtedy byli. A o tym trochę wiem bo mam dobrą pamięć pomimo, że dożywam siedemdziesiątki.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaka gazeta tacy rozmowcy

  hiena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  ta gazeta to szambo


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hiena PO lski SYmBOL

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  ROLL0vaNCUFF.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  reklama

  popo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

  żyd ,agent SB, kłamca, karierowicz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu

  Bruno (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

  I znowu wywiad z człowiekiem, którego słownictwo i słowna agresja jest poza skalą. W każdym normalnym kraju taki człowiek nie miałby szans na istnienie w mediach z wyjątkiem prasy brukowej. Jak...rozwiń całość

  I znowu wywiad z człowiekiem, którego słownictwo i słowna agresja jest poza skalą. W każdym normalnym kraju taki człowiek nie miałby szans na istnienie w mediach z wyjątkiem prasy brukowej. Jak widać w Polsce obowiązują nieco inne kryteria. No cóż. Bywa. Podobno w Indiach beka się przy jedzeniu.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo