Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć poradni onkologicznych w Łódzkiem. Pierwsze dwie już w przyszłym roku

Joanna Barczykowska
Nowe poradnie powstaną w Sieradzu i Skierniewicach
Nowe poradnie powstaną w Sieradzu i Skierniewicach Krzysztof Szymczak
Regionalny Ośrodek Onkologiczny przy szpitalu im. Kopernika w Łodzi chce stworzyć w regionie sieć poradni onkohematologicznych. Do tej pory takie placówki zlokalizowane były tylko w Łodzi. Pacjenci z całego województwa musieli tu przyjeżdżać na wszystkie badania i konsultacje.

W przyszłym roku dostęp ma być większy. Poradnie onkohematologiczne powstaną także w wojewódzkich szpitalach w Skierniewicach i Sieradzu. To będą pierwsze tego typu placówki w tych miejscowościach.

- Chodzi nam o zwiększenie dostępu do diagnostyki na terenie naszego województwa. Wszystkie poradnie będą tworzone przez Regionalny Ośrodek Onkologiczny przy szpitalu im. Kopernika w Łodzi, który jest ośrodkiem o trzecim, najwyższym stopniu referencyjności. Poradnie będą też działały na zasadzie kontraktu z NFZ, który podpisał szpital im. Kopernika. Tak też będzie w przyszłości - mówi Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Kopernika.

Strategię rozwoju Regionalnego Ośrodka Onkologicznego zatwierdził już Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. Poradnie mają powstawać w szpitalach marszałkowskich. Pierwsze dwie zostaną otwarte już w przyszłym roku. Potem mogą powstać kolejne.

- Chcemy tak rozmieszczać nasze poradnie, żeby wszyscy mieszkańcy mieli równy dostęp - mówi dyr. Szrajber. - W Ministerstwie Zdrowia prowadzone są obecnie rozmowy na temat utworzenia w Polsce sieci centr onkologicznych, które zarządzałyby leczeniem mieszkańców w każdym regionie. My chcemy robić to już dziś - dodaje Wojciech Szrajber.

Przy poradniach onkohematologicznych w przyszłości będą miały powstać także pracownie radioterapii. Do tej pory leczenie radioterapeutykami prowadzone jest jedynie w Łodzi. To tu na naświetlania muszą wielokrotnie przyjeżdżać mieszkańcy z całego regionu.

Szpital im. Kopernika chce stworzyć dwie satelitarne pracownie radioterapii w regionie. Wstępne lokalizacje to szpitale wojewódzkie w Sieradzu i Skierniewicach. W tym momencie w szpitalu im. Kopernika znajduje się sześć akceleratorów, czyli urządzeń stosowanych do leczenia nowo- tworów poprzez naświetlanie ich promieniowaniem jonizującym.

- Chcielibyśmy wybudować w tych szpitalach bunkry, żeby przenieść tam dwa akceleratory z Łodzi i stworzyć pracownie radioterapii. Szpital im. Kopernika w przyszłym roku dostanie jeszcze jeden, najnowocześniejszy akcelerator z Ministerstwa Zdrowia, dzięki czemu będziemy mieli już siedem urządzeń - mówi Szrajber.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki