Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Tuwima 2013 - wydarzenia urodzinowe w Łodzi [PROGRAM]

łk
Z okazji Roku Tuwima w Łodzi m.in. na Piotrkowskiej stanęły pomniki  poety
Z okazji Roku Tuwima w Łodzi m.in. na Piotrkowskiej stanęły pomniki poety Paweł Łacheta
Czas na wydarzenia kulminacyjne obchodów Roku Tuwima w naszym mieście. Ich koordynatorem jest Dom Literatury, ale "urodzinowe" akcje przygotowały też inne łódzkie instytucje.

Pociąg para-buch wyruszył w piątek z samego rana z Dworca Łódź Kaliska do stacji Warszawa Wschodnia. Powrót pociągu ze stolicy o godz. 14.

***

Ożywiamy Tuwima to niecodzienny projekt przygotowany przez Muzeum Animacji Se-ma-for (ul. Tuwima 54) z inicjatywy Fundacji "Czas Dzieci". Łódź będzie jednym z pięciu miast w Polsce, do których 13 września przyjedzie Tuwimowa Lokomotywa, z dziećmi w roli pasażerów. Uformowana przez dzieci ciuchcia przejedzie ulicą Piotrkowską, po drodze zatrzymując się przy kulturalnych stacjach. Na każdej z nich na dzieci czekać będzie warsztat o tematyce związanej z patronem roku. Swoją stację będzie miało też studio filmowe Se-ma-for.

W siedzibie Muzeum Animacji o godz. 18 odbędzie się też wernisaż fotografii, wykorzystanych do stworzenia animacji "Łódź - Miasto wspomnień Juliana Tuwima". Po raz pierwszy obejrzeć będzie można też wszystkie filmy oparte na utworach Tuwima, przygotowane w trakcie muzealnych warsztatów.

Nieco później (od godz. 21) na ścianie w pasażu Schillera wyświetlony zostanie zbiór aforyzmów poety oraz wszystkie filmy prezentowane w kinie Se-ma-for.

***

Tuwim Julek - Para Buch, Frazy w ruch to teatralny happening (na zdjęciu) przygotowany przez łódzkich artystów. Zainauguruje on o godz. 18 całonocną imprezę literacko-teatralno-muzyczną w OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138).

Scenariusz do happeningu przygotowany został na podstawie książek "Rany Julek" Agnieszki Frączek i "Tuwimowo", przygotowanych przez łódzkie Wydawnictwo Kwadratura. Happening będzie można zobaczyć prapremierowo, a także dzień później - w Muzeum Kinematografii.

Jeszcze tego samego dnia w Off Piotrkowska zaprezentują się trzej finaliści konkursu na utwór oparty na poezji Tuwima. Zagrają wybrani przez jury: Polski Zespół, Hańba i Controlled Collapse. Ponadto zaprezentują się formacja The Washing Machine oraz laureat nagrody publiczności.

***

W Galerii Re:Medium (ul. Piotrkowska 113) od godz. 18 zobaczyć będzie można spektakl happeningowy Bal w operze w reżyserii Marka Strąkowskiego. Przedstawienie jest ważną częścią interdyscyplilnarnego projektu "Obraz. Słowo. Tuwim".

- "Bal w Operze" w całości drukiem ukazał się w roku 1982, 46 lat po napisaniu. Powstały w okresie sanacyjnego reżymu, nie mógł liczyć na przychylność władzy, zwłaszcza, że celowo i z premedytacją obrażał i lżył jej elity - mówi Marek Strąkowski. - Bo widział Tuwim zło, które unicestwia człowieka. Elitarność zła jest patologiczna. Zdegenerowane elity są realnym złem, złem niegodziwym. I to jest główny powód, dla którego wszystkie elity z kolejnych epizodów Rzeczypospolitej nienawidziły "Balu w Operze".

Pozostałe elementy projektu - wystawę malarstwa (inspirowane poematem Tuwima prace przygotowali: Daniel Cybula, Andrzej Fydrych, Damian Idzikowski, Magdalena Kacperska, Tomasz Krawczyk, Paweł Kwiatkowski i Jan Wasiński) oraz film animowany, będzie można oglądać do 5 października w Galerii Re:Medium.

***

Tuwim JULEK - PARA buch FRAZY w Ruch, czyli efekt kolażu twórczości artystów łódzkich, wspieranych przez przyjaciół z całej Polski, zobaczyć będzie można tym razem o godz. 15 w Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1).

Centralnym punktem happeningu będzie Mobilny Słup Ogłoszeniowy, którym odegrane będą scenki lalkowe ukazujące łobuzerskie dzieciństwo Tuwima Julka. Sceny przeplatane będą zabawą typograficzną.
A to dopiero początek sobotniej zabawy...

***

W sobotę o godz. 11 na spacer Śladami Tuwima - wycieczka po Łodzi zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Górna Filia nr 12 (ul. Dąbrowskiego 91).

***

Sobotni piknik urodziny Tuwima (w godz. 12-17) przygotowało Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15). Impreza została przygotowana dokładnie według wskazówek zamieszczonych we fragmencie poematu "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima. W czasie pikniku będzie można m.in. zobaczyć unikalne archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum, które dotyczą spędzania czasu wolnego w dawnej Łodzi, a także obejrzeć ekspozycję obiektów związanych z kulturą jedzenia w czasach fabrykantów.

Umożliwi ona uzmysłowienie sobie jak smakowały potrawy serwowane na tradycyjnych łódzkich piknikach - nie tylko takie jak "bułki, serdelki, ogórki" ale i rachatłukum, hopjesy czy tradycyjne "bajgiełki" (pokaz ich przygotowania rozpocznie się o godz. 12.30). Ponadto podczas "Urodzin Tuwima" będzie można napić się kwasu chlebowego albo wody sodowej z zabytkowego saturatora, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych lub w grach literackich.

Otwarty dla zwiedzających zostanie także gabinet poety, któremu będzie towarzyszyć oprowadzanie po wystawie "Łódź Juliana Tuwima" (początek o godz. 15). Ponadto w tymczasowej czytelni będzie można poczytać tomiki poezji i inny książki wydane przez Juliana Tuwima, a także te dotyczące jego twórczości.

Na pamiątkę pikniku będzie można zrobić sobie przypinkę z Tuwimem. Czas umilać będą najpiękniejsze piosenki skomponowane do słów Tuwima.

***

Spektakl dla całej rodziny Tuwimki pokaże w niedzielę o godz. 12 Teatr "Pinokio" (ul. Kopernika 16), abstrakcyjną podróż w głąb dziecięcej wyobraźni, gdzie nawet dobrze znane wiersze przybierają niespodziewane kształty. W spektaklu utwory Juliana Tuwima stają się pretekstem do teatralnej zabawy z widzem, zabawy w znaki i znaczenia, gdzie nie tylko wiersze nie poddają się jednoznacznej interpretacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki