Kazimiera T. dalej zastępcą wójta gminy Kleszczów, pomimo...

  Kazimiera T. dalej zastępcą wójta gminy Kleszczów, pomimo sądowego zakazu

  Maciej Wiśniewski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kazimiera T. zasiadła na ławie oskarżonych z synem Wojciechem
  1/2
  przejdź do galerii

  Kazimiera T. zasiadła na ławie oskarżonych z synem Wojciechem ©Maciej Wiśniewski

  - Żadnej informacji z sądu nie dostałem, przeczytałem tylko o tym w prasie - mówi Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów. W czwartek Sąd Rejonowy w Bełchatowie zakazał jego zastępczyni Kazimierze T., przeciwko której toczy się proces karny, sprawowania funkcji wicewójta.
  - Rozmawiałem z nią i najprawdopodobniej pani T. będzie się odwoływać, zamierzam więc poczekać - dodaje Chojnowski. - Jeżeli postanowienie się uprawomocni, to podejmę odpowiednie kroki.

  Proces Kazimiery T. rozpoczął się 4 września. Wicewójt najbogatszej gminy w Polsce ma postawione trzy zarzuty w związku z tzw. aferą gruntową. Zdaniem śledczych, namówiła jedną rodzinę na sprzedaż jej synowi działek rolnych, które potem po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego zostały zmienione na działki budowlane.


  Gmina odkupiła je od syna ówczesnej wójt z wielokrotnym przebiciem. Podobny mechanizm wicewójt Kleszczowa miała zastosować kupując działkę dla córki. W sumie, zdaniem śledczych, jej rodzina mogła zarobić na obrocie gruntami nawet 5 mln zł. Prokuratura zarzuca Kazimierze T. także ustawienie przetargu na zakup ziemi pod Bełchatowską Spółdzielnię Mieszkaniową. Grozi jej nawet 10 lat więzienia.

  Kazimiera T. rządziła Kleszczowem 18 lat. Została zatrzymana przez CBA w maju 2011 r. Z aresztu wyszła po wpłaceniu pół miliona złotych kaucji. Wtedy też nałożono na nią zakaz pełnienia funkcji wójta, który sąd cofnął 22 lipca tego roku. Zanim ta decyzja się uprawomocniła, wójt Chojnowski powołał ją na swego zastępcę, bo jak mówi tego oczekiwali od niego mieszkańcy w kampanii wyborczej. Tyle tylko, że potem sąd swą decyzję zmienił i znów zawiesił Kazimierę T. w obowiązkach wójta. Powstał spór prawny, czy T. może być wicewójtem czy nie. Dopiero w czwartek sąd postanowił, że jednak nie.

  Prokuratura wnioskowała nawet, by Kazimiera T. nie mogła pełnić w Urzędzie Gminy żadnych funkcji kierowniczych. Na to sąd jednak się nie zgodził.

  Wójt Chojnowski podkreśla, że w związku z zarzutami wobec swojej podwładnej, ograniczył T. kompetencje, m.in. nie zajmuje się ona sprawami pracowniczymi i gruntowymi. - Chciałem uniknąć podejrzeń, ale prokurator może się do wszystkiego doczepić - mówi wójt. - Pani T. może być sprzątaczką, a i tak powiedzą, że ma wpływ na świadków.

  Ale wójt też może mieć kłopoty. Prokuratura w Piotrkowie wszczęła postępowanie w sprawie powołania T. na fotel wicewójta wbrew zakazowi. Jeśli śledczy uznają, że popełniono przestępstwo, wójt i jego zastępczyni grozi proces karny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to koronny dowód na to

  Fazi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  że złodziejka jedzie do króla złodziei

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlaczego ona nie siedzi??

  dowody (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  gdyby jej nie zwolnili z pierdla i siedziała tam do dziś, afery by nie było!! ale ją zwolnili za śmiesznie niską kaucję!! ona przekręciła miliony!! teraz ma okazję, aby zacierać ślady i dowody,...rozwiń całość

  gdyby jej nie zwolnili z pierdla i siedziała tam do dziś, afery by nie było!! ale ją zwolnili za śmiesznie niską kaucję!! ona przekręciła miliony!! teraz ma okazję, aby zacierać ślady i dowody, jako wójtowa!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzie kasa

  jeremi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Przejechałem się ostatnio w okolicach Kleszczowa , dziury w drogach jak wszędzie a podobno najbogatsza gmina, od razu widać że kradną ile wlezie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szmata zareaguje tylko na pokaz siły

  Klemens (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  zastraszyć i zgnoić

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale jaja

  sekretarz gminy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  To tylko w Polsce możliwe sąd -wyrok pani wice ma to w du....Jaja sobie z nas robią.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PSL

  PSL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  To tylko szoł ,nic jej nie zrobią.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POlska to nie kraj , POlska to układ zamknięty przy korycie

  wacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  i tyle w temacie. Jak nie pasi może dorobic sobie w agencji

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo