Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum monitoringu Łodzi za 1,5 miliona?

Agnieszka Jasińska
Policja ma 26 kamer. Jednak obraz przez nie rejestrowany często jest nieczytelny
Policja ma 26 kamer. Jednak obraz przez nie rejestrowany często jest nieczytelny Grzegorz Gałasiński
Młodzieżowa Rada Miejska postuluje utworzenie w Łodzi centrum monitoringu. Przygotowała w tej sprawie projekt do łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Jeśli pomysł nie zdobędzie poparcia, wówczas rada będzie walczyć o pieniądze na monitoring z budżetu miasta na 2014 r.

- Działamy przy tym projekcie m.in. z łódzką strażą miejską. Jest ona bardzo chętna do współpracy - podkreśla Mikołaj Jasiński, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej. - To ważny projekt. Nie mamy w Łodzi miejskiego monitoringu z prawdziwego zdarzenia. Potrzebna jest nam baza, która połączyłaby pracę różnych służb.

W centrum monitoringu na początek przewidzianych jest sześć stanowisk.

- Na jednej zmianie pracowałby zarówno przedstawiciel straży miejskiej, policji i innych służb, np. wodociągów - mówi Mikołaj Jasiński. - Teraz jest tak, że przechodzień widząc np. człowieka leżącego na ziemi, dzwoni w trzy miejsca: do policji, straży miejskiej i na pogotowie. To niepotrzebne angażowanie zbyt wielu służb i niepotrzebne wydatki. Gdyby istniało centrum monitoringu, operator widząc obraz na monitorze, sam zdecydowałby którą służbę wysłać do interwencji.

Według wyliczeń Młodzieżowej Rady Miejskiej centrum monitoringu kosztować ma 1,5 mln zł.

- Potrzebny jest budynek wielkości 300 - 400 mkw. Nie musi być nowy. Może to być budynek np. po zlikwidowanej szkole - mówi Mikołaj Jasiński. - Chcemy, żeby kamery zostały zamontowane w centrum miasta oraz na osiedlach. Miejsca powinna wskazać policja kierując się bezpieczeństwem. Na początek przewidziany jest montaż kilkunastu kamer, potem chcielibyśmy, by było ich więcej.

Podinsp. Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji przyznaje, że nowoczesny monitoring to bardzo dobre rozwiązanie.

- Monitoring miejski, który mamy jest przestarzały. Kiepska jest jakość rejestrowanego materiału. Trudno czasem zidentyfikować osobę na nagraniu - mówi podinspektor Kącka. - Nowoczesny monitoring ułatwiłby pracę funkcjonariuszom i działał prewencyjnie. Dodatkowe kamery w Łodzi to dodatkowe oczy czuwające nad bezpieczeństwem mieszkańców.

Mikołaj Jasiński podkreśla, że inne duże miasta w Polsce mogą pochwalić się nowoczesnym monitoringiem.

- Poznań ma np. kilkaset kamer, Warszawa - kilka tysięcy. Pora, żeby w Łodzi też sytuacja się zmieniła - mówi Mikołaj Jasiński.

Jeśli chodzi o centrum, to Młodzieżowa Rada Miasta proponuje montaż kamer m.in. w rejonie al. Kościuszki oraz Piłsudskiego.

- Na ul. Piotrkowskiej monitoring na pewno pojawi się po remoncie - przyznaje Marcin Masłowski, rzecznik łódzkiego magistratu. - Jeśli natomiast chodzi o pomysł Młodzieżowej Rady Miejskiej, to jeśli nie zdobędzie on poparcia w łódzkim Budżecie Obywatelskim, a zostanie przedstawiony jako propozycja do przyszłorocznego budżetu, wówczas o jego losach zdecydują w głosowaniu radni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki