Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyznaczono tereny na Małe Expo 2022 w Łodzi. Wystawa ma stanąć w Nowym Centrum Łodzi [WIZUALIZACJE]

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Pawilony staną m.in. w miejscu terenów MPK Łódź oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Po zakończeniu wystawy w pawilonach powstaną mieszkania albo biura

Tereny na Małe Expo 2022 w Łodzi zostały już wyznaczone. Wystawa powstanie w kwartale Kopcińskiego - Tuwima - Kilińskiego - Narutowicza. Oczywiście jeśli Łódź wygra walkę o organizację Expo w 2022 roku. Dowiemy się tego dopiero w 2017 roku.

Zresztą dopiero w czerwcu tego roku Łódź zamierza złożyć swoją oficjalną kandydaturę na organizatora wystawy.Przygotowuje wymaganą dokumentację. Tworzy ją firma doradcza Deloitte Consulting przy współpracy z firmą Sud Architekt Polska, która wcześniej projektowała Manufakturę.

https://dzienniklodzki.pl/expo-2022-dla-lodzi-wlosi-przychylnie-mowia-o-lodzkiej-kandydaturze-zdjecia/ar/9281886

- Po przeanalizowaniu czterech lokalizacji zdecydowaliśmy, że obszarem do realizacji Expo będzie Nowe Centrum Łodzi. Mamy tam dużą ilość obiektów publicznych, jak zrewitalizowane EC1 Wschód i Zachód oraz Łódzki Dom Kultury, strefę odpoczynku w parkach 3 Maja i Baden-Powella oraz nowy układ komunikacyjny - wylicza Hanna Zadanowska, prezydent Łodzi.

Pozostałe trzy lokalizacje, dla których robiono analizy, to Brus, EC2 oraz pofabryczne tereny wzdłuż ulicy Tymienieckiego od Piotrkowskiej do okolic Milionowej.

Łódź będzie się promować w Paryżu jako organizator Expo

- W Nowym Centrum Łodzi mamy na wystawę 30 hektarów, a do zrealizowania Expo potrzeba 25 hektarów. Można na tym terenie stworzyć piękną dzielnicę w oparciu o jeden pomysł architektoniczny - podkreśla Hanna Zdanowska.

Po wystawie, która będzie trwała trzy miesiące, ma pozostać większość budynków.

Expo 2022 w Łodzi. 36 mln zł w kieszeni czy tylko w statystykach?

- Około 80 procent obiektów pozostanie na stałe, część z nich będzie mogła zostać zdemontowana i przeniesiona w inne miejsce, by łodzianie mogli je wykorzystywać na hale sportowe lub obiekty kulturalne - podkreśla Nicolas Roques z firmy Sud Architekt Polska. - Natomiast 95 procent przestrzeni publicznej, która powstanie na terenach wystawienniczych, zostanie tam na stałe.

W kwartale ma powstać około 20 pawilonów. Te, które staną na obecnym terenie MPK, będą mogły pomieścić wystawców z 30 - 40 państw. W każdym z budynków będzie mogło się zaprezentować kilkunastu wystawców, bo na Małym Expo państwa nie muszą mieć swoich oddzielnych pawilonów.

Po wystawie pawilony mają zostać przekształcone na apartamentowce i biurowce, m.in. poprzez dobudowę kolejnych kondygnacji.

Wcześniej jednak konieczna jest budowa odpowiednich fundamentów, dlatego docelowe przeznaczenie obiektów ma być znane jeszcze przed rozpoczęciem ich budowy.

Co ważne, żaden budynek mieszkalny, sąsiadujący z wystawienniczym, nie zostanie wyburzony. Natomiast ulice Węglowa i Nowowęglowa, które przecinają ten kwartał, zostaną na czas wystawy wyłączone z ruchu.

Expo 2015. Władze Łodzi poznały w Mediolanie konkurentów

Budowa pawilonów nie powinna być zbyt kosztowna, choć z założenia mają być one designerskie. - Szczegółowych szacunków jeszcze nie mamy, ale nie chcemy projektować czegoś zbyt dużego i drogiego. Nie chcemy podpisać się pod projektem, który będzie kłopotem dla miasta - podkreśla Radosław Kubaś, dyrektor działu konsultingu w firmie Deloitte Consulting SA.

Na razie Deloitte tworzy analizy techniczne i koncepcje zagospodarowania terenu wystawy i strategię marketingową.

Fakty

Łódź prezentowała się jako potencjalny organizator Expo 2022 podczas ubiegłorocznego Expo w Mediolanie.

We Włoszech wystawa pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia” trwała pół roku. Jeśli Łódź będzie organizować wystawę, potrwa ona tylko trzy miesiące, bo będzie to Małe Expo. Od wielkości wystawy zależy też to, kto buduje pawilony. W Mediolanie budowały je państwa, które się wystawiały. Wydały na nie łącznie 350 mln euro. Natomiast włoski rząd i władze lokalne zainwestowały w światową wystawę 3,5 mld euro. W przypadku Małego Expo to głównie rząd kraju, w którym organizowana jest wystawa, buduje pawilony oraz infrastrukturę na terenie wystawy.

Koszty wystawy

Koszty łódzkiej wystawy zostaną oszacowane dopiero w studium wykonalności, które jest tworzone przez firmę Deloitte. Jednak powinny one być one niższe niż Małego Expo w Saragossie ( 2008 r.), na którą wydano 1,9 mld euro. Hiszpanie musieli wybudować całą infrastrukturę, m.in. kolej gondolową i most, bo wystawę stworzono na polach uprawnych. W hiszpańskich pawilonach wystawowych stworzono „miasteczko prawnicze”.
amag

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
4 stycznia 2016 roku - 10 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki