Droga do Wymarzonej Emerytury

  Droga do Wymarzonej Emerytury

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Droga do Wymarzonej Emerytury
  Bank wraz z firmą ubezpieczeniową oferują prostą możliwość oszczędzania w wyjątkowo elastyczny sposób
  Droga do Wymarzonej Emerytury

  Nikt dziś już nie ma złudzeń co do wysokości przyszłej emerytury z ZUS. Według najnowszych wyliczeń ZUS, średnia emerytura w Polsce wynosi 2 tys. zł i już teraz stanowi ledwie połowę średniej wypłaty, jaką obecny emeryt otrzymał w ostatnim miesiącu pracy. A będzie jeszcze gorzej: w perspektywie kolejnych lat ta relacja radykalnie się pogorszy. Za 30 lat osoba otrzymująca przeciętne wynagrodzenie – obecnie jest to ok. 4,5 tys. zł – przechodząca na emeryturę będzie dostawać z ZUS ok. 1,6 tys. zł, a kilka lat później niewiele ponad 1 tys. zł. Oznacza to, że pierwsza emerytura równa będzie zaledwie 25-30 proc. ostatniej pensji (taka będzie stopa zastąpienia, czyli stosunek pierwszej emerytury do ostatniej pensji).

  To powinno każdemu z nas dać do myślenia zwłaszcza, jeśli spojrzymy na dane GUS, które pokazują, że Polacy żyją obecnie na emeryturze średnio 20 lat. Według prognoz do 2050 roku długość życia wydłuży się o kolejne kilka lat – dla kobiet o 6 lat, a dla mężczyzn o 8 lat. Jedynym rozwiązaniem na złagodzenie skutków drastycznego spadku poziomu życia na emeryturze jest samodzielne zadbanie o swoją przyszłość finansową.

  Kluczowym wyzwaniem społecznym jest więc upowszechnianie oszczędzania na emeryturę. Warto podkreślić, że za wsparciem samodzielnego oszczędzania na emeryturę stoją również rządowe programy emerytalne: Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Przywileje podatkowe jakie dają nam te dwa rozwiązania powodują, że winny one być kuszące dla wielu oszczędzających. W przypadku oszczędzania na IKZE w podatku dochodowym za 2017 rok będzie można odliczyć nawet 1637 zł, a to całkiem spora sumka. Ponadto biorąc pod uwagę, że z analogicznego odliczenia można korzystać co rok, oczywiście o ile dopłacaliśmy na IKZE dodatkowe kwoty, to tego rodzaju forma oszczędzania wydaje się być bardzo atrakcyjna. Dodatkowo w przypadku utrzymania produktu do wieku emerytalnego zapłacimy tylko zryczałtowany podatek dochodowy (10%). IKE ma inne benefity, bo wprawdzie nie można odliczyć wpłat od podatku dochodowego, ale za to, gdy doczekamy do emerytury nie zapłacimy od naszych oszczędności żadnego podatku. Z drugiej strony, jak pokazują ostatnie dane, wspomniane zachęty podatkowe zdają się być niewystarczające, by spopularyzować samodzielne odkładanie na emeryturę. Zdaniem ekspertów Raiffeisen Polbank rozwiązaniem mógłby być jeden, wspólny program wspierający oszczędzanie na okres przejścia na emeryturę.

  Dlatego też Raiffeisen Polbank przy współpracy z UNIQA TUnŻ stworzyli unikalny na rynku produkt, stanowiący połączenie rządowych rozwiązań, tj. IKE i IKZE z indywidualnym ubezpieczeniem na życie. Ten wyjątkowy produkt to Program Wymarzona Emerytura, który w jednym produkcie daje możliwość skorzystania z trzech rozwiązań i trzech pakietów inwestycyjnych, co przy spełnieniu określonych warunków, przekłada się na bardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę.

  Zainteresowany może zawrzeć samą umowę ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym lub zdecydować się na połączenie tego produktu z umowami dodatkowymi o prowadzenie IKZE lub IKE bądź obu dodatkowych kont emerytalnych. Należy przy tym pamiętać, że oszczędzanie zarówno w ramach umowy ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, jak i poprzez IKE, IKZE, wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, tj. jest możliwością poniesienia straty z inwestycji (szczegółowe informacje na www.raiffeisenpolbank.com). Jednak daje również możliwość osiągnięcia znaczących zysków. Unikalność Programu Wymarzona Emerytura wynika z połączenia 3 umów w 1, a to zapewnia ogromną wygodę i efektywność. Dodatkowo polisa na życie także zabezpiecza przyszłość najbliższych, gdyż w przypadku ewentualnej śmierci zaoszczędzone środki nie podlegają postępowaniu spadkowemu, co stanowi prosty sposób przekazania ich bliskim. Z kolei możliwość częściowej wypłaty zgromadzonych środków pozwala nie martwić się o zasoby na tzw. czarną godzinę.

  Co ważne, wpłacane pieniądze nie leżą bezczynnie na koncie, ale „pracują”, tj. są inwestowane – zgodnie z wyborem oszczędzającego i według poziomu ryzyka, który on akceptuje – w dostępne cztery portfele modelowe: bezpieczny, stabilnego wzrostu, zrównoważony I agresywny. Oszczędzający według własnego uznania może zadysponować podziałem środków np. 50% w jeden portfel, a 50% w drugi. Ponadto gdy oszczędzający zmieni swoje nastawienie do ryzyka, może zmienić portfel dostosowując go do aktualnych potrzeb oraz sytuacji na rynkach finansowych. Środki można zainwestować jednorazowo i w dowolnym momencie dokonywać dopłat.

  Aneta Kubiak, Starszy Menedżer Produktu w Departamencie Bankowości Prywatnej i Domu Maklerskiego Raiffeisen Polbank zachęca do systematycznego oszczędzania. “Wówczas mamy szansę osiągnąć swój cel kosztem mniejszych wyrzeczeń – regularne odkładanie niewielkich kwot jest bowiem mniej dotkliwe dla domowego budżetu. Umowę można zawrzeć wyłącznie w oddziale Raiffeisen Polbank - wyspecjaliizowani doradcy służą pomocą na każdym etapie umowy: i w chwili zakupu, jak i później przy obsłudze posprzedażowej. Dodatkowo UNIQA TUnŻ zapewnia dodatkowe wsparcie dla klienta, np. pomagając odliczyć w PIT ulgę związaną z oszczędzaniem na IKZE. Produkt Wymarzona Emerytura, choć stworzony specjalnie dla obecnych klientów Raiffeisen Polbank, skierowany jest do każdego. To całkowicie unikalne rozwiązanie na rynku polskiej bankowości.”

  Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykuly-sponsorowane/a/rzad-jeszcze-bardziej-wesprze-innowacje,12155476/

  wymarzona emerytura

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry