Łącze internetowe do telewizji streamingowej

  Łącze internetowe do telewizji streamingowej

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łącze internetowe do telewizji streamingowej
  Streaming to technologia pozwalająca oglądać za pośrednictwem Internetu nie tylko transmisje na żywo, ale także rozmaite programy na życzenie. Dodatkowym jej atutem jest to, że przekaz strumieniowy możemy odbierać na różnych urządzeniach, w tym mobilnych. Jakie wymagania należy spełnić, aby oglądać wysokiej jakości filmy i seriale w streamingu?
  Łącze internetowe do telewizji streamingowej
  Według raportu GWI Device, Polska znajduje się na 8. miejscu jeśli chodzi o odsetek internautów korzystających ze Smart TV bądź urządzeń do streamingu video (jest to aż 40% użytkowników Internetu. Nic dziwnego – telewizja streamingowa daje o wiele więcej możliwości niż zwykły przekaz telewizyjny. Dostęp do ulubionych programów w różnych miejscach, na różnych urządzeniach i o każdej porze definitywnie przypadł nam do gustu.

  Streaming – co to jest?


  Przekaz strumieniowy (streaming) przekazuje odbiorcy informację multimedialną w sposób nieprzerwany. Media strumieniowe opierają się głównie na transmisji skompresowanych danych przez Internet . Dane, które podczas transmisji strumieniowej otrzymuje odbiorca, są szybciej gromadzone na jego komputerze niż wyświetlane, dzięki czemu przekaz oglądany/odsłuchiwany jest na bieżąco. Do danych, które możemy odebrać w postaci transmisji strumieniowej, należą dźwięk (radio internetowe), obraz wraz z dźwiękiem (telewizja internetowa) oraz dodatkowe informacje, takie jak np. napisy do filmów obcojęzycznych. Możemy wyróżnić dwa rodzaje dostępu do telewizji strumieniowej: przekaz na żywo („live streaming”) i na życzenie („on demand”), przy których serwer posiada bazę danych multimedialnych. Zgodnie z nazwą, przekaz „na życzenie” może być odbierany w dowolnym momencie, a użytkownik może zatrzymywać transmisję, cofać się do wybranego fragmentu czy „przewijać” do przodu i oglądać wybrane przez siebie fragmenty programu.

  Jak oglądać TV streamingową?


  Streaming online oferują m.in. stacje telewizyjne – poza transmisją drogą tradycyjną, udostępniają także przekaz strumieniowy na swojej stronie internetowej. Emisja może być płatna lub bezpłatna. Istnieją też telewizje wyłącznie internetowe, np. miejskie. Streaming TV dostępny jest także poprzez kanał YouTube czy na rozmaitych płatnych serwisach, stanowiących swego rodzaju wypożyczalnie filmów, seriali i innych programów, np. Netflix, HBO GO, Showmax. Są to platformy udostępniające streaming video w zamian za abonament (w przypadku telewizji VoD, np. na platformach cyfrowych telewizji satelitarnej; płacimy np. za jeden film). Netflix przykładowo w Polsce oferuje 3 opcje dostępu: najtańszy jest abonament umożliwiający streaming na jednym urządzeniu w jakości SD, druga opcja to jakość HD i 2 urządzenia, trzecia – 4 urządzenia i jakość HD lub Ultra HD. Inne platformy, np. HBO GO, mogą być z kolei sprzężone z innymi usługami, np. telewizją cyfrową.

  Streaming możliwy jest na rozmaitych urządzeniach podłączonych do Internetu, takich jak Smart TV, komputer, tablet, smartfon. Jeśli oglądamy np. film na komputerze, najczęściej używamy przeglądarki internetowej, nie musimy wówczas instalować dodatkowych aplikacji. Potrzebne są takowe na innych urządzeniach, np. Smart TV czy smartfonach – tutaj należy pobrać dedykowane aplikacje umożliwiające odbiór przekazów strumieniowych. Największe platformy streamingowe umożliwiają odbiór na rozmaitych urządzeniach – Smart TV, tabletach, smartfonach, konsolach. Oferują aplikacje na systemy Android, iOS, Windows.

  Kwestie techniczne


  Chociaż w USA wraz z rozwojem mediów strumieniowych spada (głównie wśród ludzi młodych) średnia liczba godzin spędzonych przed ekranami tradycyjnych telewizorów, w Polsce takiej tendencji wciąż nie zauważamy. Wciąż największą przeszkodą jest tu prędkość transmisji danych. Średnia prędkość Internetu na obszarze Polski wynosi bowiem 12,6 Mb/s. Przy łączu o zbyt niskiej prędkości problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy oglądać programy o wysokiej jakości obrazu (HD, nie mówiąc już o 4K), bądź gdy kilka osób chce obejrzeć przekaz strumieniowy w tym samym czasie (na innych urządzeniach). Jeśli trzy osoby, korzystające z jednego łącza, będą oglądały w tym samym czasie programy w wysokiej jakości, na każdego z nich przypadnie 4 Mb/s danych. Wówczas transmisja musi być buforowana. Aby uniknąć denerwującego buforowania oraz obniżenia jakości oglądanych programów, powinniśmy pomyśleć o znacznie szybszym łączu. Warto zainteresować się ofertą Internetu światłowodowego. Jest ona coraz szerzej dostępna, nabiera prędkości (np. Orange oferujący transfer o prędkości 600 Mb/s) i jest bardziej niezawodna niż łącze oparte na kablach telefonicznych. Szybki Internet w Łodzi czy innych dużych miastach w Polsce jest już na szczęście na wyciągnięcie ręki. I tak jak niezależne urządzenia, na których każdy może oglądać swój program, zakończyły domowe „wojny o pilota”, tak światłowód ma szansę zakończyć spory o „pierwszeństwo w oglądaniu strumieniowym”.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo