MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Artystka końca utopii" w Muzeum Sztuki w Łodzi [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
W piątek (19 września) odbył się wernisaż pierwszej w tym sezonie wystawy w Muzeum Sztuki (ul. Więckowskiego 36): "Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii".

Malarka urodziła się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Podczas artystycznej edukacji zainteresowała się ideami awangardy. Utrzymywała kontakty z komunistycznym środowiskiem robotniczym. Prezentacja jej dorobku jest możliwa po latach żmudnej pracy kuratorów w archiwach i spotkaniach z ludźmi znającymi Żarnowerówną. Kuratorami wystawy są Milada Ślizińska i Andrzej Turowski.

Ekspozycja i towarzysząca jej publikacja, pozwala spojrzeć z nowej perspektywy na życie Teresy Żarnower i rekontruje dramatyczną i trzymająca w napięciu historię jej ucieczki z okupowanej Francji do Stanów Zjednoczonych.

Rekonstrukcja ostatnich dziesięciu lat życia i twórczości Teresy Żarnower wymagała wnikliwych badań, rozpoczętych w 2009 roku przez Miladę Ślizińską, pomysłodawczynię wystawy. Na ekspozycji zaprezentowany został fragment twórczości z okresu międzywojennego na podstawie dzieł pochodzących z kolekcji Janet, Alexa i Anny Luisy Abramowicz (Nowy Jork), Richarda Bartha (Nowy Jork), dwóch kolekcji z Londynu: Georges’a Dobrego i Elizabeth Sobczynski, oraz ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.

Podkreślone zostaną również kontakty artystki z Franciszką i Stefanem Themersonami, Józefem Wittlinem, a także Czesławem Miłoszem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki