Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

AŻ Festiwal - prezentacja nowych projektów Akademii Muzycznej w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Akademia Muzyczna w Łodzi
Szósta edycja AŻ Festiwalu Akademii Muzycznej w Łodzi rozpocznie się w sobotę 17 listopada. Organizatorzy przygotowali osiem koncertów, które mają zdominować dwa wątki: muzyka polska i gry wyobraźni.

AŻ Festiwal to przedsięwzięcie prezentujące nowe projekty łódzkiej uczelni, w nazwie zawierające zarazem adres imprezy: A-Ż - Akademia na Żubardzkiej, czyli Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej 2a. Wydarzenie było początkowo pomyślane jako impreza jednorazowa, prezentująca wszystkie możliwości nowej sali. Jednak powodzenie koncertów wśród publiczności sprawiło, że festiwal jest organizowany co roku, z udziałem zaproszonych gości - w tym roku są to m.in. Anders Åstrand, Krzesimir Dębski, Kevin Kenner, Grzegorz Nagórski i Balet Dworski Cracovia Danza.

Podczas inauguracji zostaną wykonane utwory Krzysztofa Pendereckiego i Krzysztofa Olczaka oraz twórców związanych z Łodzią, czyli Olgi Hans, Sławomira Kaczorowskiego i Macieja Kabzy (17 listopada). Na finał zaś zaplanowano dzieła wpisujące się w historię Polski: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego z wybitnym solistą Kevinem Kennerem, Exodus Wojciecha Kilara i Uwerturę dramatyczną Radogoszcz Antoniego Szewczyka (1 grudnia). Podczas Koncertu muzyki polskiej na 100-lecie Niepodległości (27 listopada) zabrzmią kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki, Karola Mikulego, Mieczysława Karłowicza i Grażyny Bacewicz. Ich wykonawcami będą pedagodzy Akademii Muzycznej, w tym rektorzy uczelni - profesorowie Cezary Sanecki (fortepian) i Beata Zawadzka-Kłos (sopran).

Program kolejnych pięciu koncertów jest - jak podkreślają organizatorzy - propozycją dla muzycznych poszukiwaczy. Dwa wieczory wypełni polska muzyka filmowa. Utwory łodzianina Wojciecha Lemańskiego zabrzmią do prezentowanych na żywo fragmentów filmów, do których zostały napisane. Projekt nosi tytuł „Między niebem a ziemią”, a jego wykonawcami będą soliści, kwartet smyczkowy, chór i Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ (18 listopada). Muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego zostanie wykonana na żywo do przedwojennego filmu niemego „Zew morza” w reżyserii Henryka Szaro (koncert został przeniesiony z 24 listopada na 9 grudnia).

Czołowy polski puzonista jazzowy Grzegorz Nagórski zaprezentuje brzmienie swojego reaktywowanego kwartetu i przy okazji - Big Bandu Akademii (20 listopada). W świat francuskich dworów sprzed wieków zabierze widzów Balet Dworski Cracovia Danza, wykonując dawne tańce z towarzyszeniem Studenckiej Orkiestry Barokowej (22 listopada). Instrumenty perkusyjne i chóry połączą się w programie koncertu „Gry wyobraźni”, a stanie się to za sprawą muzyki szwedzkiego perkusisty Andersa Åstranda, który wystąpi na festiwalu z Lawrence’em Ugwu (djembe) i wieloma innymi gośćmi oraz zespołem The Bacewicz Percussion Ensemble (25 listopada).

Podczas festiwalu zaprezentuje się na scenie siedem zespołów działających w łódzkiej Akademii: Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ, Big Band, Orkiestra Barokowa, The Bacewicz Percussion Ensemble i dwa chóry. Dla występujących w nich studentów koncerty AŻ Festiwalu są niecodzienną możliwością wystąpienia na scenie ze znakomitymi artystami z kraju i zagranicy. Dla publiczności z Łodzi i regionu to kilkanaście godzin muzyki w interpretacjach łączących energię młodych i dojrzałość mistrzów.

Wszystkie koncerty 6. AŻ Festiwalu rozpoczynać się będą o godz. 18 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a, bilety w cenie 30 zł i 20 zł do nabycia w kasie AM (ul. Żubardzka 2a).

Program imprezy

Koncert inauguracyjny, Inauguracja 73. Sesji Musica Moderna
wykonawcy: Monika Dżuła-Radkiewicz - gitara, Paweł Gusnar - saksofon, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi, Jerzy Swoboda - dyrygent
17 listopada, godz. 18

Między niebem a ziemią
Muzyka filmowa Wojciecha Lemańskiego
18 listopada, godz. 19

Grzegorz Nagórski Quartet & Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi
20 listopada, godz. 18

Muzyka i taniec na dworze francuskim
22 listopada, godz. 18

Zew morza
Muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego
9 grudnia, godz. 18

Gry wyobraźni
Anders Åstrand & The Bacewicz Percussion Ensemble
25 listopada, godz. 18

Koncert muzyki polskiej
na 100-lecie Niepodległości
27 listopada, godz. 18

Koncert finałowy
wykonawcy: Kevin Kenner - fortepian, Orkiestra Symfoniczna i Chór AM w Łodzi, Marcin Wolniewski - dyrygent
1 grudnia, godz. 18

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki