18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie łódzki film o świętej Faustynie [ZDJĘCIA]

Anna Gronczewska
W konferencji poświęconej filmowi wzięła udział m.in. Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki
W konferencji poświęconej filmowi wzięła udział m.in. Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki Łukasz Sobieralski
Ogłoszony został konkurs na scenariusze filmów poświęconych łódzkiemu wątkowi życia św. Faustyny. Jest on przeznaczony dla twórców w wieku od 18 do 30 lat, a prace można zgłaszać w dwóch kategoriach - godzinnego filmu dokumentalnego i godzinnego filmu fabularnego. Konkurs ogłosili: Archidiecezja Łódzka, Miasto Łódź, Uniwersytet Łódzki, ośrodek TVP w Łodzi oraz Narodowe Centrum Kultury.

- W Łodzi zaczęła się mistyczna droga św. Faustyny, w parku Wenecja, a potem kościele, który stał się katedrą archidiecezji łódzkiej - podkreślił ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

Ks. arcybiskup zauważył, że powstanie filmów przedstawiających życie św. Faustyny mają bardziej głęboki kontekst, a mianowicie zbliżającą się 1050 rocznicę Chrztu Polski. Nawiązał też do słów Jana Pawła II, który wiele razy mówił o tożsamości kultury państwa.

- Tę tożsamość musimy na nowo odczytywać, sięgać do korzeni, tworzyć zręby naszej duchowej niepodległości i suwerenności - mówił podczas konferencji prasowej ks.abp Marek Jędraszewski. Jak zaznaczył metropolita łódzki częścią tej najnowszej historii Polski jest niezwykła historia osobista św. Faustyny Kowalskiej żyjącej właśnie tu w Łodzi.

Helena Kowalska urodziła się w 1905 roku w Głogowcu, koło Świnic Warckich w powiecie łęczyckim. Miała kilkanaście lat, gdy przyjechała pracować jako służąca do Aleksandrowa Łódzkiego, a potem do Łodzi. Wiosną 1924 roku Helena poszła z siostrami do parku Wenecja. Jakiś chłopak poprosił ją do tańca. Zaczęli tańczyć, gdy nagle stanął przy niej Jezus, taki jak na Drodze Krzyżowej, pytając z wyrzutem, niczym zazdrosny oblubieniec: "Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz". Helena przerwała taniec, wymawiając się bólem głowy i pobiegła do łódzkiej katedry. Tu w czasie modlitwy usłyszała w sercu głos, że ma natychmiast jechać do Warszawy, gdzie wstąpi do klasztoru.

Helena wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i przyjęła zakonne imię Faustyna. Dziś jest uznawana za jedną z największych mistyczek w historii Kościoła. Podyktowana jej przez Jezusa Koronka do Bożego Miłosierdzia jest jedną z najpopularniejszych modlitw, a pisany przez nią Dzienniczek to najczęściej tłumaczonym na inne języki polskim tekstem. 18 kwietnia 1993 roku Jan Paweł II ogłosił Faustynę błogosławioną, a siedem lat później, 30 kwietnia świętą Kościoła katolickiego.

Scenariusze filmów o łódzkim wątku życia św. Faustyny można zgłaszać do 30 czerwca 2013 roku. Na zwycięzców czekają nagrody - po 10 000 zł każda i dwa wyróżnienia po 4.000 zł. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 października. Jego regulamin znajduje się na stronie www.nck.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki