Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla niezaszczepionych dzieci. Szczepienia od 20 marca do 29 czerwca

Redakcja
Piotr Warczak/archiwum Polska Press
Rodzice dzieci urodzonych w latach 2013 - 2016 mogą bezpłatnie zaszczepić swoje pociechy przeciwko pneumokokom. To akcja Ministerstwa Zdrowia, który sfinansował szczepionki.

Darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom

Z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom będzie można skorzystać od 20 marca do 29 czerwca. W tym terminie bezpłatną szczepionkę otrzymają dzieci w wieku do 5 lat, które nie podlegają obowiązkowi szczepień przeciwko pneumokokom.

Czytaj też: Protest antyszczepionkowców w Łodzi. Bronili "swojego" lekarza [FILM, ZDJĘCIA]

Szczepienia finansuje Ministerstwo Zdrowia. Warunkiem jest umówienie dziecka na wizytę szczepienną i zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu do 20 kwietnia. To ostateczny termin kwalifikacji dziecka do tego szczepienia.

Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix (w Polsce mamy dostępne dwie szczepionki: 10-walentną i 13-walentną). Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. Szczepienia będą realizowane w przychodniach, które mają kontrakt z NFZ.

Zobacz też: 20 najlepszych zdjęć porodów 2018. Kontrowersyjne i piękne zdjęcia porodów. Jak wygląda poród? Te zdjęcia porodów przełamują tabu [ZDJĘCIA]

Czy pneumokoki są groźne?

Od 2017 roku szczepienia przeciwko pneumokokom weszły do kalendarza obowiązkowych szczepień dla wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. Dotychczas (od 2008 roku) szczepionka przeciwko pneumokokom była bezpłatna tylko dla niektórych dzieci, należących do grup ryzyka.

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (posocznica, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) i nieinwazyjne (zapalenie płuc, zapalenie stawów).

Czytaj też: Szczepić czy nie szczepić? Specjaliści o szczepieniach ochronnych w Pabianicach [ZDJĘCIA, FILM]

Zakażenie pneumokokiem przenosi się poprzez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki