Bilard. Łodzianin drużynowym mistrzem Europy. Polacy z trzema złotymi medalami Mistrzostw Europy

Sebastian Batkowski
Sebastian Batkowski Fot. Maciej Urban
Polscy sportowcy po raz kolejny udowodnili, że są w czołówce światowego bilarda. Prowadzeni przez trenera Marcina Krzemińskiego reprezentanci naszego kraju wracają z rozgrywanych w Finlandii mistrzostw Europy z rekordowym workiem medali - informuje Maciej Urban. Wśród medalistów jest łodzianin, zawodnik Nosanu Kielce, Sebastian Batkowski.

W rywalizacji o drużynowe najwyższe laury Polacy podczas mistrzostw Starego Kontynentu nie mieli sobie równych! Panowie w składzie Sebastian Batkowski, Wojciech Szewczyk, Konrad Juszczyszyn, Daniel Macioł i Mateusz Śniegocki w finałowym starciu ograli Norwegię 3:0. Ale to niejedyny sukces drużynowy, bo ze złotem wracają również Polki! Oliwia Zalewska wespół z Moniką Ząbek w finale pokonały Ukrainę 2:0. Tym samym najbardziej prestiżowa bilardowa gra zespołowa podczas mistrzostw Europy została zdominowana przez Biało-Czerwonych.

W Finlandii nie zabrakło również świetnych wyników indywidualnych. Mistrzem Europy w odmianę 9-bil został Wojciech Szewczyk, który w finale pokonał Francisco Diaz-Pizarro 9:5. Szewczyk bliski był dopisania sobie kolejnego złota w odmianie 8-bil, jednak w półfinale musiał uznać wyższość reprezentanta Niemiec, Dennisa Laszkowskiego, który ograł naszego reprezentanta 8:2. Popularną „ósemkę” Szewczyk zakończył z brązowym medalem i w finale pozostało mu kibicować koledze z kadry, Mateuszowi Śniegockiemu.

Poznaniak toczył z niemieckim bilardzistą wyrównany bój, ale finalnie przegrał 5:8 zdobywając tym samym srebrny medal. Tytuł wicemistrzyni Europy wywalczyła w grupie kobiet również Oliwia Zalewska, natomiast brązowy krążek 8-bil w rywalizacji osób na wózkach inwalidzkich zdobył Emil Malanowski.
Polska wywalczyła medale także w odmianę 10-bil. Wśród Biało-Czerwonych najlepszy wynik ugrał ponownie Wojciech Szewczyk, który rywalizację w „dziesiątkę” skończył z brązowym medalem przegrywając szansę gry o złoto o włos z Stefanem Kasperem (7:8). Brązowy medal w tej odmianie zabierze do domu również Emil Malanowski, występujący w grupie osób na wózkach inwalidzkich. Tę odmianę na ćwierćfinale zakończył zawodnik Nosanu Kielce, Sebastian Batkowski. Reprezentanci Polski wystartowali również w odmianie 14/1, którą na ostatnim miejscu podium zwieńczył Daniel Macioł.
Podopieczni trenera Marcina Krzemińskiego zakończyli zmagania w Finlandii na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej. Łącznie zdobyliśmy 10 medali, natomiast pierwsi w tym zestawieniu Niemcy ugrali cztery krążki więcej. Tytuł najlepszego zawodnika przypadł w udziale Wojciechowi Szewczykowi, który zdobył na zawodach cztery medale (2 złote i 2 brązowe). To najlepszy historyczny wynik reprezentacji Polski w blisko 30-letniej historii startów w zawodach!
Start reprezentacji Polski został sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, PKN Orlen, ERG Bieruń, Polskiego Związku Bilardowego. Organizatorem Mistrzostw jest Europejska Federacja Bilardowa. W zawodach wzięli udział reprezentanci 29 państw. Zawody odbyły się w Tampere w Finlandii w dniach 1-11.06.2023 roku.