Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bionanopark będzie przechowywał szczepionki? Jest list do rządu z propozycją pomocy

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Łódzki Bionanopark mógłby być jednym z punktów szczepień przeciwko COVID-19. Swoją ofertę pomocy wysłał do rządu. Ma infrastrukturę, która pozwala przechowywać nawet wymagające szczepionki.

Szczepionki na COVID-19 będą w Bionanoparku w Łodzi?

Szczepionki na COVID-19 mają różne wymagania dotyczące transportu i przechowywania. Jedna z nich, pochodząca z firmy Pfizer musi być przechowywana w temperaturze -75 stopni. Łódzki Bionanopark ma urządzenia, które mogą utrzymać taką temperaturę. Dlatego zaoferował swoją pomoc przy przechowywaniu preperatu i przeprowadzaniu szczepień.

Zarząd Bionanoparku wysłał do ministerstwa zdrowia list z propozycją stworzenia na swoim terenie punktu szczepień na COVID-19 dla mieszkańców Łodzi. Jak tłumaczy w liście Bionanopark posiada zamrażarki pozwalające osiągnąć temperaturę - 80 stopni Celsjusza. Każda z nich ma pojemność 500 litrów. W sumie można w nich przechować kilka tysięcy dawek szczepionki. Na terenie Bionanoparku są też pomieszczenia w których można zorganizować bezpieczne punkty szczepień.

- Zdecydowaliśmy się wykorzystać nasz sprzęt i bazę lokalową. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom szczepionka szybciej trafi do pacjentów– mówi Marek Cieślak, Prezes Zarządu Bionanoparku.

List został wysłany także do inspekcji sanitarnej, inspekcji farmaceutycznej, wojewody łódzkiego i Agencji Rezerw Materiałowych.

Łódzki Bionanopark pomaga w walce z koronawirusem

To kolejny już raz, gdy urządzenia łódzkiego Bionanoparku mogłyby być wykorzystane do walki z epidemią. W marcu do Centalnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego trafiły urządzenia z Bionanoparku: termocykler real time PCR, dwie termowytrząsarki oraz dwie miniwirówki. Są wykorzystywane do przeprowadzania testów na koronawirusa.

W czasie wiosennych braków naukowcy z Bionanoparku stworzyli dla anestezjologów ze szpitala Barlickiego w Łodzi adaptery, pozwalające wykorzystywać je do ochrony przed koronawirusem. A na drukarkach 3D drukowano przyłbice ochronne.

Naukowcy z Bionanoparku pracowali też przy tworzeniu bazy wiedzy o koronawirusie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki