Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2018: święto w kościele katolickim już w tym tygodniu. Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Szykuje się kolejny długi weekend

a.w.
Procesja Bożego Ciała to charakterystyczny element cerebracji tego święta kościelnego.
Procesja Bożego Ciała to charakterystyczny element cerebracji tego święta kościelnego. archiwum DŁ
Boże Ciało – tak potocznie nazywamy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to jedno ze świąt ruchomych, co oznacza, że w każdym roku wypada na inną datę. Boże ciało należy także do świąt nakazanych. Co to oznacza? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Uroczysta msza i procesja obchodzona jest na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Boże Ciało zawsze wypada w czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej, czyli 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zielonych Świątkach.

Boże Ciało 2018: kiedy przypada święto?

Boże Ciało przypada na maj lub czerwiec. Ciepłe miesiące sprzyjają charakterystycznej procesji z kolorowymi ołtarzami i żywymi kwiatami sypanymi przez dzieci komunijne i nie tylko.

Czy w

Boże Ciało w kościele rzymskokatolickim zaliczane jest do świąt nakazanych, czyli obowiązkowych. Oznacza to, że każdy wierzący i praktykujący katolik powinien wziąć w tym dniu udział we Mszy Świętej. Brak udziału będzie równoznaczny z popełnieniem grzechu i obowiązkiem wyspowiadani się.

Boże Ciało to oprócz mszy świętej to także uroczysta procesja. Wszyscy parafianie zaangażowani się w przygotowanie procesji na kilka tygodni przed Bożym Ciałem. Wcześniej trzeba przygotować ołtarze, przy których procesja będzie się zatrzymywać, a także zebrać odpowiednie kwiaty, niekiedy także zadbać o oprawę z orkiestrą i pocztami sztandarowymi.

Boże Ciało a obowiązek uczestnictwa we mszy świętej

Obowiązek udziału we Mszy Św. można wypełnić w dniu święta lub w dzień go poprzedzający, tzw. wigilię.

Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1).

Tradycja profesji Bożego Ciała

W Polsce zwyczaj odbywania procesji z Najświętszym Sakramentem z okazji święta Bożego ciała zadomowił się w XV w. Tradycja jest więc wiekowa, a udział w procesji Bożego ciała nie jest obowiązkowy.

Boże Ciało - dzień ustawowo wolny od pracy, czyli obietnica długiego weekendu

W całym roku kalendarzowym występuje 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jednym z nich jest Boże Ciało. Sprawdź kalendarz dni wolnych od pracy i zaplanuj długie weekendy.

1 styczniaNowy Rok
6 styczniaŚwięto Trzech Króli
pierwszy dzień Wielkiej Nocy
drugi dzień Wielkiej Nocy
1 majaŚwięto Prawy
3 majaŚwięto konstytucji 3 maja
20 majaZesłanie Ducha Świętego
31 majaBoże Ciało
15 sierpniaŚwięto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopadaWszystkich Świętych
11 listopadaŚwięto Niepodległości
25 grudniaBoże Narodzenie - pierwszy dzień świąt
26 grudniaBoże Narodzenie – drugi dzień świąt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki