Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brudzące gołębie zatruwają łodzianom życie

Matylda Witkowska
Usuwanie gołębich odchodów zajmuje nawet godzinę
Usuwanie gołębich odchodów zajmuje nawet godzinę Krzysztof Szymczak
Siadają w rzędzie na dachu, wystawiają kupry poza krawędź i zarzucają okolicę odchodami. Nie pomaga zamykanie okienek ani odganianie. Życie lokatorów kamienicy przy ul. Rzgowskiej 37 w Łodzi od kilku lat zatruwa plaga gołębi.

Pani Małgorzata Cieślak, właścicielka sklepu na parterze codziennie przychodzi do pracy godzinę przed otwarciem. Zanim zaprosi klientów musi oczyścić schody i chodnik z pokładu ptasich kup.

Cierpią też lokatorzy. - Skrobię parapet co drugi dzień. - denerwuje się Włodzimierz Kulesza, lokator z pierwszego piętra. - W niedzielę nie sprzątałem i znów mam biały- dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Łódź: zakaz dokarmiania ptaków utrzymany

Mieszkańcy monitowali już w administracji, sanepidzie i w straży miejskiej. Niewiele to pomogło. Opiekująca się kamienicą AN Łódź - Górna Zachód odpisała, że interwencja w sprawie gołębi nie leży w jej gestii, potem na wniosek sanepidu zamknęła okienka na strych. Na pomysł zainstalowania daszków nie zgodziła się właścicielka sklepu - bo nie da się ich umyć i zapaskudzone będą wyglądać jeszcze gorzej.

Marcin Masłowski z biura prasowego magistratu uspakaja, że problem kamienicy jest znany - Do końca roku będzie zamontowana siatka zabezpieczająca - zapewnia.

Ewa Krawczyk, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej podkreśla, że inspektorzy zrobili co w ich mocy.

- Nie możemy zabronić gołębiom siadać na dachu. Możemy nakazać administracjom zamknięcie okienek na strych, by ptaki nie wchodziły do środka i sprzątanie posesji - dodaje.

Problem gołębi dotyczy nie tylko Rzgowskiej. Według szacunków ornitologów jest ich w Łodzi od 25 do 50 tys. sztuk.

CZYTAJ TEŻ: Ochronne kolce groźne dla gołębi

Trudno oszacować, jakie straty i zniszczenia przynoszą gołębie w całym mieście. Tylko Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Jagiełły na siatki przeciw gołębiom wydaje rocznie 20 tys. zł.

Jakub Ignaczewski z firmy Ecopic podkreśla, że gołębi można się pozbyć stosując środki mechaniczne.

- Żadne żele, czy odgłosy nie pomogą - wyjaśnia. - Ale połączenie siatki i kolców daje stuprocentową skuteczność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki