Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Golden Tower trwa już dwa lata. Skończyło się przenoszenie magistrali wodno-kanalizacyjnej. Co dalej z wieżą Misztala? ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Skończyło się przenoszenie magistrali wodno-kanalizacyjnej pod budowę wieży Golden Tower w Łodzi. Od wbicia pierwszej łopaty mijają dokładnie dwa lata. Piotr Misztal zapewnia, że tym razem inwestycja idzie zgodnie z harmonogramem.

Golden Tower. Koniec prac pod ulicą Piotrkowską

Zakończyło się przenoszenie magistrali wodno-kanalizacyjnej przebiegającej pod przyszłym wieżowcem Golden Tower, który stanąć ma na rogu ulicy Piotrkowskiej i alei Piłsudskiego. W ubiegłym tygodniu robotnicy układali już z granitowych kostek nową nawierzchnię ulicy Piotrkowskiej, zakrywając dziurę, która utrudniała przejazd przez skrzyżowanie. To już koniec prac pod jezdnią, ulica ma teraz pozostać przejezdna.

Z podziemnych prac pozostało jeszcze tylko przełożenie instalacji gazowej oraz ich odbiory. Jak zapowiada pomysłodawca Golden Tower Piotr Misztal całość przygotowań do budowy ma się zakończyć w czerwcu. W tym samym miesiącu inwestor chciałby uzyskać już pozwolenie na budowę samego apartamentowca.

Kolejnym krokiem ma być wybór wykonawcy budynku. Misztal planuje rozesłać projekt architektoniczny do wybranych, doświadczonych firm, a następnie wybrać wykonawcę.

- Harmonogram się nie zmienia, wszystko idzie w dobrym kierunku - zapewnia przedsiębiorca.

Nie jest natomiast rozwiązany trwający od ubiegłego roku konfikt między Piotrem Misztal a jego wspólnikiem. Misztal chce się z nim rozstać i wykupić jego aktywa i przekonuje, że sprawę rozstrzygnie sąd.

- Nie widzę dalszej możliwości współpracy - mówi Misztal.

Natomiast wspólnik Andrzej Jankowski jeszcze w marcu zapewniał w mediach społecznościowych, że bez jego zgody budowa się nie rozpocznie.

Golden Tower czyli "wieżowiec Misztala". Jak będzie wyglądał?

Golden Tower, czyli luksusowy apartamentowiec nazywany przez łodzian "wieżą Misztala" ma powstać na jednej z najbardziej atrakcyjnych działek w Łodzi. Ma mieć 72 metry wysokości i przeszkloną fasadę ze złoto-rudymi łączeniami, od których cały projekt wziął swoją nazwę. Golden Tower posiadać ma automatyczny parking podziemny, konsierża i strefę wypoczynkową tylko dla mieszkańców. Według ostatniego harmonogramu budowa ma trwać do końca 2025 roku.

Burzliwa historia Golden Tower i działki sprzedanej Misztalowi

Jednak od zakończenia prac podziemnych do stworzenia wieżowca jest jeszcze daleka droga, a Piotr Misztal już kilkukrotnie musiał zmienić plany. Biznesmen za 3 mln zł kupił działkę od miasta w 2018 roku i natychmiast chciał zacząć budować, jednak przedstawiony przez niego projekt ośmiopiętrowego hotelu został odrzucony przez konserwatora zabytków. Później powstać miała tu 110-metrowa wieża w stylu jak z Dubaju, ale nie była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i zgody nie dali miejscy urzędnicy. Ostatecznie Misztal wyszedł z projektem 72-metrowej Golden Tower w ramach przepisów "lex deweloper" i zgody uzyskał.

Dokładnie dwa lata temu - 22 kwietnia 2022 roku Misztal uroczyście wbił pierwszą łopatę. Towarzyszył mu wspólnik - łódzki przedsiębiorca Andrzej Jankowski. Jednak plany znów zostały pokrzyżowane. Okazało się, że nie można wyłączyć i przenieść przebiegającej pod przyszłym budynkiem magistrali wodno-kanalizacyjnej, bo nieczynna jest już inna magistrala pod remontowaną Wojska-Polskiego. Przenoszenie opóźniło się o ponad rok i zakończyło dopiero teraz. Szybki powstał też konflikt między wspólnikami, który do tej pory trwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki