Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bursztynowe skarby Kaliningradu w Łodzi

Małgorzata Mijas
Trudno o lepsze okoliczności dla podkreślenia współpracy partnerskiej miasta Łodzi z Kaliningradem. 10. rocznica podpisania umowy między miastami stała się pretekstem do niecodziennej wymiany pomiędzy Muzeum Miasta Łodzi a Kaliningradzkim Obwodowym Muzeum Bursztynu.

Do Kaliningradu pojadą pochodzące z okresu secesji przedmioty z łódzkich wnętrz (m.in. okazy rzemiosła artystycznego) i archiwalne fotografie Łodzi, które będą prezentowane od 27 września do 3 grudnia pod wspólnym dla wystawy tytułem "Uroda codzienności".

Do Łodzi zaś zawita blisko dwieście eksponatów pochodzących z wystawy "Bursztynowy brzeg Rosji", którą tworzą liczne wyroby biżuteryjne, przedmioty dekoracyjne (szkatułki, kufle, talerze), ale także wyjątkowych rozmiarów okazy (największy z nich waży 4,28 kilograma). Ciekawostką wystawy w kaliningradzkim muzeum są fragmenty dekoracji pochodzące z rekonstrukcji legendarnej Komnaty Bursztynowej.

- Wystawa ma być przede wszystkim atrakcją Nocy Muzeów, ale mamy nadzieję, że przybliży mieszkańcom Łodzi muzeum kaliningradzkie, które jest również muzeum młodym, jak nasze, powstało w 1979 roku - mówi Małgorzata Laurentowicz, p.o. dyrektora Muzeum Miasta Łodzi.

Z uwagi na to, że bursztynom nie służy światło dzienne - ważny był wybór miejsca dla ekspozycji, którą będzie można podziwiać w Sali Kominkowej MMŁ, przy ulicy Ogrodowej.

- Szukaliśmy wspólnie, z przedstawicielami muzeum kaliningradzkiego, odpowiedniego miejsca, żeby ciepło bursztynu fajnie komponowało się z przestrzenią kulturalną. Już wtedy wiedzieliśmy, że chcemy wystawę pokazać w czasie trwania Nocy Muzeów - dodaje Monika Karolczak, z Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ.

Wystawa "Bursztynowy brzeg Rosji" w Łodzi będzie podzielona na trzy sekwencje. Część fotograficzna ukaże uroki wybrzeża, które posiada największe na świecie złoża bursztynu, a także historię jego wydobycia. Druga prezentuje zróżnicowane okazy brył bursztynu. Trzecia to wyroby artystyczne i jubilerskie, a także formy rzeźbiarskie. Organizatorzy nie chcą zdradzać, które z eksponatów będzie można obejrzeć na wystawie, ale zapewniają, że będzie to wyjątkowe wydarzenie.

Łódzką wystawę będzie można oglądać od 16 maja do 30 czerwca, także podczas Nocy Muzeów, którą w tym roku zaplanowano na 19/20 maja.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki