Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Celnicy boją się, że przez reformę stracą pracę

Jacek Losik
Jacek Losik
Trwają prace nad utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej, która ma połączyć izbę celną i skarbową. Połowa celników pożegna się z mundurem.

Ministerstwo Finansów uznało, że potrzebne są reformy, których zadaniem jest uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. W tym celu resort zamierza w styczniu 2017 r. utworzyć Krajową Administrację Skarbową, skupiającą obecne służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej.

- Dziś mamy rozproszenie struktur, czas więc na reformę skarbową, a co za tym idzie uproszczenie obsługi klienta, stworzenie bardziej przejrzystych i lepiej zorganizowanych służb. Skorzysta na tym nie tylko budżet, ale także przedsiębiorcy - poinformowało biuro prasowe resortu.

CZYTAJ TEŻ: Izba Celna zatrzymuje trefne pamiątki z wakacji. Kara nawet do 5 lat więzienia

Celnicy obawiają się jednak, że na zmiany zostaną przeprowadzone ich kosztem. W Krajowej Administracji Skarbowej mają od stycznia służyć w tzw. Służbie Celno-Skarbowej. Jak się okazuje, nie wszyscy. Obecnie służba celna liczy w Polce ok. 14,5 tys. funkcjonariuszy (586 w woj. łódzkim). Resort chce w trakcie wdrażania reform zredukować tę liczbę do ok. 7 tys. mundurowych.

- W skład Służby Celno - Skarbowej wejdą ci funkcjonariusze celni, którzy wykonują obecnie m.in. kontrole na granicach, do których dołączy ok. 800 funkcjonariuszy Wywiadu Skarbowego - wyjaśnia biuro prasowe resortu. - Pozostali funkcjonariusze celni wykonujący obecnie prace biurowo-administracyjne także otrzymają propozycje zatrudnienia w KAS i będą wykonywać podobne zadania jak do tej pory - zapewnia ministerstwo.

Funkcjonariusze celni nie ufają jednak zapewnieniom przedstawicieli ministerstwa i w większości miejsc w kraju rozpoczęli akcję protestacyjną.

ZOBACZ TEŻ: Pies celników odkrył na Olechowie uprawę marihuany

Na początku czerwca Izba Celna we Wrocławiu stała niemal pusta, ponieważ celnicy masowo zaczęli chodzić na urlopy chorobowe. Funkcjonariusze wyszli również przed urzędy w Wielkopolsce.

Jak informuje mł. asp. Beata Bińczyk, rzeczniczka Izby Celnej w Łodzi, praca celników w naszym województwie pozostaje bez zmian.

- W Izbie Celnej w Łodzi nie wystąpiły żadne zdarzenia zakłócające normalne funkcjonowanie Służby Celnej i mające wpływ na wykonywanie ustawowych zadań - twierdzi mł. asp. Beata Bińczyk.

Protest celników. "Uniemożliwiono nam uczestnictwo w pracach nad reformą"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki