Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne polichromie odkryto w zabytkowej kamienicy Haessnera, czyli w Domu Literatury

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Efektowne polichromie i inne malowidła odkryto podczas remontu zabytkowej, jednej z piękniejszych w Łodzi, kamienicy Konrada Haessnera przy ul. Roosevelta 17, w której mieści się Dom Literatury. Prace renowacyjne potrwają do sierpnia br. i pochłoną 3,1 mln zł.

Niezwykłych odkryć dokonano w klatce schodowej: polichromie pojawiły się na suficie, zaś pozostałe malowidła pod schodami. .

Przedstawiają one elementy roślinne. Widoczne są formy kwiatów, pnączy, bluszczu i liści. Ponadto każdy z elementów pokryty jest złoceniami. Obecnie ustalana jest  technika odtworzenia zabytkowych odkryć. Czy będzie to technika punktowa, czy  też zabytkowe elementy zostaną odtworzone z wykorzystaniem szablonu – wyjaśnia Małgorzata Loeffer z Urzędu Miasta w Łodzi.

Inwestorzy z magistratu zapewniają, że na posesji pojawi się nowe oświetlenie i nowa nawierzchnia na podwórku, gdzie zostaną posadzone nowe rośliny – m.in. bluszcz, laurowiśnia i hortensja bukietowa. Po remoncie w zabytkowym budynku nadal będzie Dom Literatury i mieszkania.

Kamienica stoi przy dawnej ul. Ewangelickiej, którą wytyczono - jak na centrum Łodzi - dość późno, gdyż dopiero w latach 80. XIX wieku. Chodziło o to, że zbudowano wówczas okazały kościół ewangelicko-augsburski św. Jana i aby zapewnić dogodne dojście od ul. Piotrkowskiej, wytyczono ulicę biegnącą prosto do świątyni. Dzisiaj jest to kościół Jezuitów. Patronem ulicy w II RP był zamordowany przez Ukraińców minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki, zaś po II wojnie światowej został nim prezydent USA Franklin Roosevelt.

Przełomem w dziejach posesji był rok 1895, kiedy nabył ją - za 5,2 tys. rubli - przemysłowiec Konrad Haessner. Prowadził on dom agenturowy przy ul. Piotrkowskiej 186, w którym handlował barwnikami i innymi wyrobami branży chemicznej. Był on mężem Eugenii z Faszichów i ojcem architekta Franciszka Haessnera. Zasiadał we władzach prestiżowego Towarzystwa Muzycznego w Łodzi.

We wspomnianym roku Konrad Haessner skontaktował się z Gustawem Landau - Gutentegerem, czołowym architektem w dziejach Łodzi, a ten przygotował projekt luksusowej, efektownej kamienicy, który został zrealizowany na początku XX wieku. Powstała kamienica, której największą ozdobą są dwa okazałe, rzadkiej urody wykusze zwieńczone małymi tarasami.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki