18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz uczyć się w liceum Politechniki Łódzkiej? Musisz tańczyć

Maciej Kałach
Obowiązkowa nauka tańca w ogólniaku PŁ przynosi bezbłędne otwarcia studniówek
Obowiązkowa nauka tańca w ogólniaku PŁ przynosi bezbłędne otwarcia studniówek archiwum
Trzecioklasiści z gimnazjów od wtorku mogą wybierać licea ogólnokształcące, technika lub zasadnicze szkoły zawodowe, do których chcą trafić po wakacjach. Niespodzianek dla prawie sześciu tysięcy kandydatów z Łodzi, a ponad 24 tys. w skali województwa, nie brakuje. Np. jedno z najlepszych liceów w nauczaniu przedmiotów ścisłych zapowiada, że kandydat... musi tańczyć.

- Rozważałem wybór Publicznego LO Politechniki Łódzkiej, ale na drzwiach otwartych nauczyciele opowiedzieli mi o obowiązkowym tańcu w ramach lekcji wf. Przestraszyłem się tej szkoły, bo wolę grać w piłkę - mówi gimnazjalista Mateusz.

Dr Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ, precyzuje, że taniec jest obowiązkowy przez semestr w pierwszej klasie oraz przez semestr w klasie trzeciej.

- W pozostałych okresach pobytu w szkole można wybierać koszykówkę i siatkówkę, uczniowie chodzą także na basen - wyjaśnia rzeczniczka. Tańce obowiązkowe w liceum PŁ to walc i polonez, co daje efekty w postaci bezbłędnego rozpoczęcia studniówek.

Kolejną rekrutacyjną ciekawostkę znajdziemy na stronie internetowej elektronicznego naboru. Kandydat może zapisać się m.in. do XXIII LO im. ks. prof. Tischnera. Szkołę przed tygodniem zlikwidowała łódzka Rada Miejska - przez wygaszanie, czyli zaniechanie przyjmowania pierwszoklasistów. Ale urzędnicy magistratu zapomnieli wykreślić zamykany ogólniak z systemu. Na razie elektronicznie do XXIII LO zapisał się jeden kandydat.

W Łodzi trzecioklasiści z gimnazjów mogą wybierać w bezpłatnej ofercie 35 liceów (oprócz miejskich w systemie są też katolickie i uczelniane), 21 techników oraz 14 zawodówek. Rocznik 16-latków, w porównaniu z ubiegłorocznym, skurczył się o 300 kandydatów, co przełoży się na dziesięć mniej otwartych klas niż po poprzedniej rekrutacji. Jednocześnie magistrat pozwala na nowe inicjatywy uczelniom: w Publicznym LO Uniwersytetu Łódzkiego powstaje pierwsza klasa pod patronatem Uniwersytetu Medycznego.

Kandydat musi zarejestrować się w elektronicznym systemie naboru do 30 kwietnia. Potrzebne hasło dostał jeszcze w marcu w macierzystym gimnazjum. Po rejestracji należy zaznaczyć klasy w trzech szkołach - w jednej, do której chcielibyśmy trafić najbardziej i dwie na wszelki wypadek. O sukcesie lub porażce w rekrutacji zadecydują punkty, z których połowę można zdobyć na państwowym egzaminie gimnazjalnym. Testy odbędą się w dniach 23 - 25 kwietnia.

Z kolei w dniach 24 - 25 czerwca otworzy się "furtka" w systemie rekrutacji. Kandydaci będą mogli zmienić swoje wybory z kwietnia, jeśli ocenią, że wynik z egzaminu gimnazjalnego pozwoli dostać im się do lepszej albo słabszej szkoły niż uważali wcześniej. Licea, technika i zawodówki ogłoszą listy przyjętych 5 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki