Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby zakaźne w Łódzkiem. Odra, gruźlica, malaria, AIDS. Na co chorowali łodzianie w 2018 roku?

AG
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi podsumowała 2018 rok pod względem chorób zakaźnych, z powodu których leczyli się mieszkańcy naszego regionu. Odnotowano wzrost liczby chorych na odrę, różyczkę, płonicę czy zakażenia jelitowe. Na co chorowało najwięcej łodzian?- W 2018 roku, w porównaniu z rokiem wcześniejszym, sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych w województwie łódzkim była korzystna tylko dla części rejestrowanych chorób, m.in. gruźlica, ospa wietrzna, zakażenia HIV. Wzrost zapadalności dotyczył przede wszystkim odry, różyczki, czerwonki bakteryjnej, płonicy, róży, wirusowych zapaleń opon mózgowo - rdzeniowych, zakażeń jelitowych wywołanych przez Clostridium difficile i inwazyjnej choroby pneumokokowej - informuje Urszula Sztuka-Polińska, wojewódzki inspektor sanitarny w Łodzi. PRZEJDŹ DO NASTĘPNEGO ZDJĘCIA...
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi podsumowała 2018 rok pod względem chorób zakaźnych, z powodu których leczyli się mieszkańcy naszego regionu. Odnotowano wzrost liczby chorych na odrę, różyczkę, płonicę czy zakażenia jelitowe. Na co chorowało najwięcej łodzian?- W 2018 roku, w porównaniu z rokiem wcześniejszym, sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych w województwie łódzkim była korzystna tylko dla części rejestrowanych chorób, m.in. gruźlica, ospa wietrzna, zakażenia HIV. Wzrost zapadalności dotyczył przede wszystkim odry, różyczki, czerwonki bakteryjnej, płonicy, róży, wirusowych zapaleń opon mózgowo - rdzeniowych, zakażeń jelitowych wywołanych przez Clostridium difficile i inwazyjnej choroby pneumokokowej - informuje Urszula Sztuka-Polińska, wojewódzki inspektor sanitarny w Łodzi. PRZEJDŹ DO NASTĘPNEGO ZDJĘCIA... Tadeusz Klocek
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi podsumowała 2018 rok pod względem chorób zakaźnych, z powodu których leczyli się mieszkańcy naszego regionu. Odnotowano wzrost liczby chorych na odrę, różyczkę, płonicę czy zakażenia jelitowe. Na co chorowało najwięcej łodzian?

- W 2018 roku, w porównaniu z rokiem wcześniejszym, sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych w województwie łódzkim była korzystna tylko dla części rejestrowanych chorób, m.in. gruźlica, ospa wietrzna, zakażenia HIV. Wzrost zapadalności dotyczył przede wszystkim odry, różyczki, czerwonki bakteryjnej, płonicy, róży, wirusowych zapaleń opon mózgowo - rdzeniowych, zakażeń jelitowych wywołanych przez Clostridium difficile i inwazyjnej choroby pneumokokowej - informuje Urszula Sztuka-Polińska, wojewódzki inspektor sanitarny w Łodzi.

Zakażenia jelitowe w Łódzkiem

Mieszkańcy regionu najczęściej mieli problem z zatruciami pokarmowymi wywołanymi przez bakterie Salmonella. Stanowiły one aż ponad 98 proc. wszystkich zatruć pokarmowych. 105 osób, więcej niż w 2017 roku, leczyło się z powodu zakażeń jelitowych wywołanych przez Clostridium difficile, spadła zaś liczba zakażeń wywołanych rotawirusami.

Odnotowano 28 ognisk zbiorowych zatruć/zakażeń pokarmowych, w tym 14 w mieszkaniach prywatnych, 3 w hotelach, 2 w szpitalach i po jednym w: rodzinnym domu dziecka, na działce rekreacyjnej w trakcie przyjęcia zaręczynowego, w sklepie firmowym zakładu cukierniczego, zakładzie produkcyjnym, ośrodku wczasowym, restauracji, Domu Pomocy Społecznej, przedszkolu i sali bankietowej. Największe ognisko epidemiczne było w restauracji w powiecie łódzkim. Zachorowały 22 osoby.

Salmonella, która spowodowała zatrucia, była prawdopodobnie w jajach kurzych i mięsie drobionym, które zbyt krótko zostało poddane obróbce cieplnej, a personel nie zadbał o zachowanie odpowiednich warunków sanitarnych podczas przygotowania i podawania potraw.

Odra i różyczka wracają?

14 osób zachorowało w 2018 roku na odrę, a jedna na różyczkę. To więcej w porównaniu do 2017 roku. Sanpied wyjaśnia, że wzrost zapadalności na odrę jest "odbiciem sytuacji epidemiologicznej w Polsce, Europie i na świecie. Wszystkie przypadki odry wystąpiły w powiecie wieruszowskim i dotyczyły głównie osób niezaszczepionych przeciwko tej chorobie lub szczepionych jeden raz.

Spadła natomiast zapadalność na ospę wietrzną (z 384,5 do 280,2) i na krztusiec (z 21,1 do 12,7). Zapadalność na świnkę utrzymywała się na podobnym poziomie i wynosiła około 3,4.

Zmarły 3 osoby chore na grypę

W ubiegłym roku odnotowano 361 zachorowań na gruźlicę (zapadalność 14,6), czyli o 57 przypadków mniej niż w 2017 roku. Najwyższą zapadalność na gruźlicę odnotowano w grupie wiekowej 45-64 oraz 65 i więcej, zaś najniższą wśród dzieci w wieku do 14 roku życia. Wyższą zapadalność na gruźlicę notowano wśród mieszkańców miast niż wsi, a częściej chorowali mężczyźni.

Spośród chorób przenoszonych drogą płciową zgłoszono 72 przypadki kiły (w 2017 było 126 przypadków) i 9 przypadków rzeżączki (w 2017 – 14 przypadków), zaś spośród chorób wrodzonych odnotowano 7 przypadków toksoplazmozy.

Mniej także było przypadków grypy. W województwie łódzkim zgłoszono 255 tys. 866 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 108 tys. 917 u dzieci do 14 roku życia. U chorych wykryto wirusy grypy typu: B, A, AH1N1 oraz paragrypy typu 1. Z powodu grypy zmarły 3 osoby. W tym sezonie także odnotowano już 3 przypadki zgonów z powodu grypy.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE...

Zobacz też: Obowiązek szczepień w Polsce to relikt prawny. Rozmowa z dr. Pawłem Grzesiowskim, o zasadności szczepień obowiązkowych i karaniu za uchylanie się od nich.

Zmarły 2 osoby z AIDS

W ubiegłym roku do sanepidu zgłoszono w sumie 48 nowych przypadków zakażeń wirusem HIV. To mniej niż dwa lata temu, kiedy nowych zakażonych było 75 osób. Wśród zakażonych większość stanowili mężczyźni - 36 osób. Zakażone osoby były w wieku 21-55 lat, jednak większość, bo 62 proc. zakażonych to osoby mające od 30 do 49 lat.

Ponad połowa zakażonych jako drogę zakażenia podawała ryzykowne kontakty homo- lub heteroseksualne, tylko w przypadku 2
osób do zakażenia najprawdopodobniej doszło poprzez dożylne przyjmowanie środków odurzających.

Z powodu AIDS, które wywołuje wirus HIV, zmarły dwie osoby, a zachorowało 13 mieszkańców regionu łódzkiego. Od roku 1986, kiedy rozpoczęto rejestrację, odnotowano 1.290 przypadków zakażeń HIV oraz 280 zachorowań na AIDS, zmarły 94 osoby.

Choroby tropikalne w Łódzkiem

Zarejestrowano 2 przypadki sporadycznej postaci choroby Creutzfeldta-Jakoba zakończone zgonem i 5 przypadków legionelozy, w tym u dwóch osób, które wcześniej przebywały w zagranicznych klimatyzowanych hotelach. Zgłoszono też 4 przypadki tężca po
zranieniach przez zwierzęta, zanieczyszczeniu rany oparzeniowej ziemią i upadku w mieszkaniu na zardzewiały przedmiot.

Spośród chorób importowanych w 2018 r. odnotowano również 2 przypadki gorączki denga u osób, które podróżowały do krajów azjatyckich takich jak: Wietnam, Tajlandia, Kambodża oraz 1 przypadek malarii po powrocie ze Sierra Leone. Pacjent z malarią zmarł.

Wśród chorób pasożytniczych w 2018 roku odnotowano 3 przypadki bąblowicy i 3 przypadki lambliozy.

Czytaj też: W Łodzi odeślą z chorobą tropikalną. Leki są za drogie, lekarzy brakuje, a pacjentów za mało

Liczba zgonów z powodu chorób zakaźnych była mniejsza w porównaniu z 2017 roku (79 w 2018 roku, a w 2017 - 109). Prawie 40 proc. stanowiły zgony osób z rozpoznanym zakażeniem jelitowym wywołanym przez Clostridium difficile, a 26 proc. zgony osób chorych na gruźlicę. Zgłoszono 7 zgonów osób chorych na neuroinfekcje i 3 zgony osób z zakażeniami salmonelozowymi.

Zobacz też: Obowiązek szczepień w Polsce to relikt prawny. Rozmowa z dr. Pawłem Grzesiowskim, o zasadności szczepień obowiązkowych i karaniu za uchylanie się od nich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki