18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem

Katarzyna Chmielewska
W Łódzkiem najczęściej rozwodzą się pary z długim stażem
W Łódzkiem najczęściej rozwodzą się pary z długim stażem Dziennik Łódzki / archiwum
Już jedna trzecia małżeństw w Polsce kończy się rozwodem - wynika z badań dr. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu akceptacji społecznej dla rozwodów. Jest to również skutek wieloletniej rozłąki sporej liczby par spowodowanej emigracją zarobkową.

Według danych GUS, w naszym regionie liczba rozwodów utrzymuje się od kilku lat na poziomie - od 4 do 5 tys. rocznie. W zeszłym roku w samej Łodzi było ich 1633. Tylko w Warszawie rozwiodło się więcej par. W Krakowie, który jest drugim co do liczby mieszkańców miastem w Polsce, doszło w 2010 r. tylko do 1165 rozwodów. Co ciekawe, w Łódzkiem najczęściej rozwodzą się pary z długim stażem.

W Łódzkiem najczęstszą przyczyną rozwodów jest niezgodność charakterów.

- Bez orzekania o winie i z powodu niezgodności charakterów rozwodzą się ludzie, którzy chcą rozwieść się szybko, tanio i bez publicznego prania brudów. Prawdziwe przyczyny są zazwyczaj inne. Najczęściej niewierność - mówi Michał Ruta, łódzki adwokat. - Jeśli obie strony zgadzają się na rozwód, nie przesłuchuje się świadków i rozwód przebiega szybko. Zazwyczaj kończy się na jednej rozprawie - dodaje mecenas Ruta.

Nie wszystkie rozwody przebiegają tak sprawnie.

- Znam przypadek, gdy małżeństwo trwało tylko 4 miesiące, a rozwód toczy się już 4 lata- mówi mecenas Ruta.

Kłopoty pojawiają się zazwyczaj, gdy dochodzi do podziału majątku lub gdy rodzice nie potrafią sami ustalić, w jaki sposób będzie wyglądała opieka nad dzieckiem. - Najtrudniejsze rozwody to takie, których przyczynami są alkoholizm albo finanse - tłumaczy mecenas.

Nierzadko razem z pozwem rozwodowym wpływa do prokuratury doniesienie o tym, że mąż znęca się nad rodziną. Nie zawsze takie oskarżenia są zgodne z prawdą.

- W przypadkach znęcania się kobiety często otrzymują większe alimenty - twierdzi mecenas Ruta.

Ile dziś kosztuje rozwód? Szybki - od 500 do 800 zł. Z orzekaniem o winie nawet 2 tys. i więcej. Najdroższe są sprawy o podział majątku.

CZYTAJ TEŻ:
Ślub kościelny nie musi być raz w życiu
Mniej ślubów i mniej dzieci w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki