Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy teraz trudniej będzie można zostać chrzestnym? Księża dokładniej sprawdzą wymagania

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Czy teraz trudniej będzie zostać rodzicami chrzestnymi?
Czy teraz trudniej będzie zostać rodzicami chrzestnymi? Pixabay
Księża mają dokładniej sprawdzać kandydatów na chrzestnych. Zanim dostaną odpowiednie zaświadczenie kapłan musi się przekonać, że są katolikami nie tylko z nazwy.

Czy teraz trudniej będzie można zostać chrzestnym?

Aby zostać chrzestną lub chrzestnym trzeba przedstawić w miejscu chrztu dziecka zaświadczenie z własnej parafii, które potwierdza że spełnia się odpowiednie wymogi, by pełnić tę rolę. Teraz kapłani jeszcze dokładnie mają sprawdzać te wymogi.

Określa je dokładnie kodeks prawa kanonicznego. Zgodnie z nim chrzestni muszą mieć ukończone 16 lat. W uzasadnionych wypadkach biskup lub proboszcz mogą odstąpić od tego wymogu. Chrzestni muszą być po sakramencie Komunii Świętej i bierzmowania. Oczywiście rodzicem chrzestnym może być tylko osoba ochrzczona. Przed uroczystością chrztu należy iść do spowiedzi, a podczas mszy św. przystąpić do komunii. Chrzestni nie mogą być obłożeni karami kościelnymi.

Gdy zgłaszają się kandydaci na chrzestnych mieszkający na terenie naszej parafii o zaglądamy do parafialnych kartotek – wyjaśnia jeden z łódzkich księży. - Patrzymy czy na przykład w tym domu przyjmowany jest ksiądz po kolędzie. Sprawdzamy czy kandydaci na chrzestnych mają ślub kościelny czy tylko cywilny. Pytamy czy nie żyją w wolnych związkach.

Teraz te wszystkie wymagania mają być jeszcze dokładniej sprawdzane. W Encyklice Familiaris Consortio zapisano, że chrzestnymi nie mogą zostać osoby żyjące w nieregulowanych sytuacjach małżeńskich, jak wolne związki czy śluby cywilne.

Świadek chrztu

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego dziecko może mieć jednego lub dwóch chrzestnych. W tym drugim przypadku nie mogą to być dwie kobiety lub dwóch mężczyzny. Chrzestnymi nie mogą być rodzice dziecka.

Co jednak zrobić, gdy nie uzyska się zaświadczenia z parafii, że może się być chrzestnym lub chrzestnym. Jest tu rozwiązanie. Można zostać świadkiem chrztu. Oznacza to, że formalnie nie jest się chrzestnym lub chrzestną. Nazwisko nie zostaje zapisane w dokumentach parafialnych. Ale podczas uroczystości w kościele występuje się w tej roli. Wiele dzieci potem nawet nie wie, że jego chrzestny był tylko świadkiem chrztu...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki