MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Wieluń będzie mieć elektrownię geotermalną?

Zbyszek Rybczyński
Burmistrz Wielunia podpisał porozumienie, którego efektem będzie przeprowadzenie nowatorskich badań gorących źródeł. Elektrownia geotermalna mogłaby zostać zlokalizowana w strefie przemysłowej i zasilać pobliskie zakłady. Gmina będzie współpracować z firmą Geothermal Energy Poland. Spółka ta na swój koszt przeprowadzi audyt, który ma pokazać, czy potencjał geotermalny Wielunia da się wykorzystać do produkcji energii elektrycznej.

- Nie popadamy w hurraoptymizm, ale tym porozumieniem dajemy sobie szansę na rozwój, oparty o źródła geotermalne. Byłoby grzechem z tego nie skorzystać - podkreśla burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. - Elektrownia geotermalna mogłaby zostać zlokalizowana w strefie przemysłowej i zasilać tamtejsze zakłady.

Polska ma bardzo duży potencjał geotermalny, który aż się prosi o wykorzystanie

 

Geothermal Energy Poland reprezentuje międzynarodowy holding, który jest zainteresowany budową elektrowni w czterech krajach: w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i Litwie. Wieluń jest pierwszym polskim miastem, z którym inwestor nawiązał współpracę.

- Polska ma bardzo duży potencjał geotermalny, który aż się prosi o wykorzystanie - przekonuje Aleksander Kuntsiv, prezes firmy Geothermal Energy Poland.

Porozumienie zostało podpisane w obecności przedstawicieli

Instytutu Badań i Rozwoju Energii Geotermalnej Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi.

Naukowcy współpracują z holdingiem jako autorzy innowacyjnej technologii wykorzystywania zasobów geotermalnych.

Jeśli chodzi o inwestycję w Wieluniu, to jest za wcześnie, by mówić o szczegółach. Audyt ma potwierdzić lub wykluczyć faktyczną możliwość oraz zasadność ekonomiczną budowy elektrowni geotermalnej.

Nie oznacza to jednak, że na terenie miasta będą robione odwierty. Jak tłumaczy Agnieszka Modlińska, geofizyk z Geothermalu Energy Poland, będzie to przede wszystkim analiza opracowań i danych, którymi już dysponuje gmina.

- Zostaną one przekazane grupie doświadczonych chińskich inżynierów, którzy ustalą wszystkie istotne parametry wieluńskiej geotermii. Potrwa to około trzech miesięcy - szacuje Agnieszka Modlińska.

Porozumienie nie skutkuje żadnymi kosztami dla Wielunia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki