Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa cytologia w szpitalu ICZMP w Łodzi. Sprawdź, czy jesteś zdrowa

Redakcja
Shutterstock
Rak szyjki macicy to drugi najczęściej występujący u kobiet nowotwór. Niewielu nowotworów można uniknąć albo całkowicie wyleczyć, a kobiety wykonujące regularnie badania cytologiczne mają taką szansę. Niestety, mieszkanki woj. łódzkiego badają się tak niechętnie, że nasz region zajmuje pod tym względem końcowe miejsce w kraju. Bada się zaledwie 18 proc. kobiet z Łódzkiego. Dlatego Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki organizuje tzw. białą sobotę.

Rak szyjki macicy jest w pełni uleczalny. Żeby jednak do tego doszło, musi być wcześnie wykryty. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, który płaci za badania, wynika, że woj. łódzkie jest dopiero na 13. miejscu w kraju, jeśli chodzi o objęcie kobiet bezpłatnymi badaniami cytologicznymi w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.

- Część pacjentek nie korzystała nigdy z cytologii. Panie zgłaszają się już z zaawansowanym nowotworem i często można im zaproponować tylko leczenie paliatywne, co oznacza, że nowotwór można jedynie zaleczyć i poprawić komfort życia, a szanse na wyleczenie są niewielkie - mówi Anna Leder, rzeczniczka NFZ w Łodzi.

W ubiegłym roku w woj. łódzkim najchętniej badały się mieszkanki pow. pabianickiego - 26 proc. Najmniej pań, które powinny skorzystać z cytologii, zgłosiło się w pow. wieluńskim - 7 proc. W Łodzi najwięcej pacjentek z bezpłatnego badania skorzystało na Górnej - 20 proc.

ICZMP w Łodzi organizuje w ostatnią sobotę października (27.10.2018 r.) tzw. białą sobotę. Na badania cytologiczne mogą zgłosić się kobiety w wieku od 25 do 59 lat (ważny jest rok urodzenia). Cytologia będzie wykonywana w budynku ginekologiczno-położniczym szpitala w godzinach 9-12.

Jak wygląda badanie? Lekarz, za pomocą szpatułki, pobiera komórki pokrywające narząd rodny. Przygotowuje się z nich preparat, który następnie oceniany jest pod mikroskopem. Badanie trwa chwilę, jest bezbolesne i bezpłatne.

W całym województwie w ubiegłym roku badanie (w ramach programu finansowanego przez NFZ) wykonało łącznie 29.577 kobiet. Groźne zmiany wykryto u 164 pacjentek, które skierowano na pogłębioną diagnostykę. Niestety, spośród tych 164 pań zgłosiły się i przebadały jedynie... 42.

Zobacz też: Pacjentce przeszczepiono fragment jej własnego jajnika. Pionierski zabieg w Rzgowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki