Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto oddawać krew? Poznaj korzyści dla krwiodawcy i rozwiej wątpliwości podczas spotkania w łódzkim oddziale NFZ

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Oddawanie krwi to nie tylko satysfakcja z pomagania innym, ale też wymierne korzyści dla krwiodawcy
Oddawanie krwi to nie tylko satysfakcja z pomagania innym, ale też wymierne korzyści dla krwiodawcy Andrzej Banaś
Bycie krwiodawcą to nie tylko satysfakcja z ratowania życia i zdrowia, ale też liczne korzyści. Jeśli ktoś ma wątpliwości, może je rozwiać podczas spotkania w łódzkim oddziale NFZ.

Oddawanie krwi. Szczególnie potrzebne jest latem

Apel o alarmowych stanach wybranych grup krwi kilka dni temu wydało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Latem z powodu urlopów donacji jest mniej. A potrzeby nie maleją.

- Krwi potrzebują nie tylko ofiary wypadków, ale i chorzy przebywający w szpitalach, którzy chorują na choroby przewlekłe krwi. Krew potrzebna jest do zabiegów operacyjnych i przy przeszczepach – wylicza Joanna Szymczak z RCKiK w Łodzi.

Tymczasem krwi nie da się wyprodukować. Można ją tylko pobrać od innego człowieka. W Polsce krew oddaje się tylko honorowo. Warto to robić, nie tylko ze względu na satysfakcję z pomagania innym.

Badania naukowe sugerują, że oddawanie krwi może być korzystne dla organizmu. Krwiodawcy mają też regularnie wykonywane badania, oznaczoną grupy krwi, dostają zwolnienie lekarskie nawet na dwa dni i ekwiwalent kaloryczny. Jeśli otrzymają tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi mają prawo do wybranych leków bezpłatnie oraz świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych poza kolejnością. Taki tytuł mogą otrzymać mężczyźni, którzy oddali co najmniej sześć litów krwi i panie, które oddały co najmniej pięć litrów.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krwiodawcą może zostać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat (jeśli dopiero zaczyna, to do 60 lat), o masie ciała powyżej 50 kg, która nie przyjmuje leków i w ostatnim czasie nie miała zabiegów. To zalecenia podstawowe, każdy krwiodawca wypełnia jeszcze szczegółową ankietę i jest badany przez lekarza. Oddaje krew (450 ml) lub jej wybrane elementy.

Jak oddaje się krew?

Istnieją dwie metody oddawania krwi:

  • Konwencjonalna – dawca oddaje krew pełną 450 mililitrów (1 jednostka). Krew pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły, do
    jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego. Zabieg trwa ok. 5- 10 minut, może być wykonywany w odstępach minimum 8 tygodni.
  • Aferaza– dawca oddaje tylko wybrane elementy komórkowe krwi (krwinki czerwone, płytki, osocze, granulocyty). Używa się dwóch igieł i dwóch wenflonów. Pobierana krew na bieżąco przepływa przez urządzenie zwane separatorem, które oddziela wybrany składnik, a pozostała część kierowana jest z powrotem do dawcy. Częstotliwość donacji zależy od rodzaju składnika.

Gdzie oddać krew w Łodzi i w regionie?

W Łódzkiem krew można oddać w siedzibie głównej RCKiK w Łodzi przy ul. Franciszkańskiej 13, w oddziałach w Wieluniu, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Radomsku, Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Opocznie, Skierniewicach, Pabianicach i Kutnie, a także podczas akcji wyjazdowych.

Spytaj o krwiodawstwo. Spotkanie ze specjalistą w łódzkim oddziale NFZ

Osoby, które chcą wiedzieć coś więcej o krwiodawstwie, mogą jeszcze dziś wziąć udział w organizowanym przez łódzki oddział NFZ spotkaniu pt. „Zdrowa krew” w ramach cyklu Środa z Profilaktyką. W sali obsługi NFZ przy ul. Targowej 35 w Łodzi w godz. 10-14 dyżurować będzie lek. Karolina Trojan – Borczyńska, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiKw Łodzi. Odpowie na wszystkie pytania, wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki