Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długość życia w Łódzkiem. Mieszkańcy regionu żyją coraz dłużej, ale i tak najkrócej w Polsce

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Trudno o optymizm. Choć średnia wieku stale się wydłuża, to mieszkańcy województwa łódzkiego i tak zamykają stawkę.

Mężczyźni z woj. łódzkiego żyją najkrócej spośród mieszkańców wszystkich regionów kraju, a kobiety niemal najkrócej. Tak wynika z nowego zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego, który opublikował właśnie tablice tzw. przeciętnego trwania życia w poszczególnych województwach (dane za 2015 r.).

Łódzkiego - tradycyjnie już - trzeba szukać na końcu tego zestawienia, zwłaszcza w kategorii mężczyzn. Co ciekawe, w porównaniu do 2014 r., nieco zmniejszył się wiek, którego dożywają mieszkańcy poszczególnych regionów.

W ubiegłym roku mężczyźni z naszego województwa żyli przeciętnie 71,4 roku, podczas gdy średnia dla kraju wyniosła 73,6 roku. Na drugim miejscu od końca znaleźli się panowie z woj. warmińsko-mazurskiego, gdzie przeciętny wiek wyniósł 72,7 roku, a na trzecim z woj. lubuskiego ze średnią 72,8 roku.

Małopolska i Podkarpacie na czele stawki

Najdłużej natomiast żyją mężczyźni z woj. małopolskiego.

„W 2015 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w woj. małopolskim wyniosło 75,1 roku” - czytamy w zestawieniu Głównego Urzędu Statystycznego.

Na drugim miejscu znalazło się Podkarpacie z wynikiem 74,9 roku, a na trzecim Pomorze - 74,2 roku.

Nieco inaczej - i przede wszystkim lepiej dla naszego regionu - wygląda to zestawienie w przypadku kobiet. Mieszkanki woj. łódzkiego zajęły w tym zestawieniu 15. - przedostatnią - lokatę. W ubiegłym roku bowiem przeciętna długość życia pań w naszym regionie wyniosła 80,4 roku, podczas gdy najgorzej pod tym względem wypadło woj. śląskie z wynikiem 80,3 roku. Przeciętna dla kraju to natomiast 81,6 roku. Najlepiej pod tym względem prezentuje się woj. podlaskie, gdzie średnio kobiety dożywają 82,6 roku, a na Podkarpaciu niewiele mniej, gdyż 82,5.

Krócej, bo rok 2014 był rekordowy

Ubiegły rok przyniósł jednak pogorszenie tych wskaźników - przynajmniej w odniesieniu do 2014 r. W 2014 r. bowiem przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce wynosiła 73,8 roku.

W naszym województwie było to 71,7 roku w przypadku mężczyzn, co i tak zapewniało nam ostatnie miejsce oraz 80,8 roku w przypadku kobiet. Średnia wieku zresztą jest niższa w większości województw.

Zdaniem prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego, można to wy-tłumaczyć jednym czynnikiem, a mianowicie... pogodą.

- Początek 2014 r., pierwsze dwa miesiące charakteryzowała znakomita pogoda, nie było gwałtownych zmiennych frontów, które są szczególnie groźne dla osób z chorobami układu krążenia - zauważa prof. Szukalski. - Wówczas odnotowaliśmy mniej zgonów, co przełożyło się na dłuższe trwanie życia, zwłaszcza w odniesieniu do 2013 r. We wcześniejszych latach takich zjawisk nie odnotowywaliśmy. Można więc powiedzieć, że w 2015 r. sytuacja wróciła do normy.

Trudny przełom wieków w Łódzkiem

Prof. Szukalski zauważa, że w tym zestawieniu zarówno mężczyźni, jak i kobiety z woj. łódzkiego najgorzej prezentowali się w latach 90. ubiegłego wieku i na początku XXI wieku. I panie, i panowie zajmowali ostatnie miejsce i dość mocno odbiegali pod kątem długości życia od mieszkańców innych województw. Panowie co prawda pozostali na ostatnim miejscu, ale i tak zbliżyli się do mieszkańców innych regionów kraju. Kobiety z Łódzkiego natomiast wyprzedziły mieszkanki woj. śląskiego i zbliżyły się do mieszkanek woj. lubuskiego. Te różnice zaczęły się zmniejszać od 2005 r.

- Na wynik naszego regionu rzutuje jedno miasto: Łódź - podkreśla prof. Szukalski. - Stolica regionu zajmuje ostatnie miejsce w województwie. Lepsza sytuacja występuje w podregionach sieradzkim, skierniewickim i piotrkowskim, i trudno znaleźć dla tego wytłumaczenie. Teoretycznie w dużych miastach jest lepszy dostęp do opieki lekarskiej, w tym specjalistycznej, większa świadomość zdrowotna, mieszkańcy są lepiej wykształceni. Tymczasem w Łodzi - poza wykształceniem - większość wskaźników wypada gorzej niż w innych miastach naszego regionu.

Prof. Szukalski mówi, że trudno znaleźć dla tego uzasadnienie. Nie wie, czy jest to kwestia psychicznych i fizycznych właściwości mieszkańców, czy też może ulokowanie miasta ma na to wpływ. W każdym razie Łódź - na tle województwa - to miasto, gdzie trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan zdrowia mieszkańców.

Przeciętne trwanie życia wydłuża się regularnie od lat 50. ubiegłego wieku. Wówczas mężczyźni żyli średnio 56,1 roku, a panie 61,7. W 1980 r. średnia długość życia mężczyzn wzrosła do 66 lat, a kobiet do 74,4 roku.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 23 - 29 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki