Obrusy z ceraty powracają do łask. Zobacz nowoczesne ceraty

  Obrusy z ceraty powracają do łask. Zobacz nowoczesne ceraty

  Sławomir Bobbe

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nowoczesna cerata z daleka wygląda, jak obrus, a nawet z bliska trudno rozpoznać, że to jednak cerata.
  1/13
  przejdź do galerii

  Nowoczesna cerata z daleka wygląda, jak obrus, a nawet z bliska trudno rozpoznać, że to jednak cerata. ©Homebook

  Klejące się do opartych o nie łokci, śmierdzące gumą, poszarzałe i wyblakłe ceraty przeszły do lamusa. Obecnie powróciły, ale w nowoczesnym wydaniu. Piszemy, jakie plusy mają teraz ceraty. Podajemy także ceny za ceraty kupowane na metry i na sztuki.
  Ceraty kojarzą się nam z gorszą kategorią niż obrusy, serwety i bieżniki. Tymczasem w nowoczesnym wydaniu mogą być nie tylko ozdobą stołu czy stolika, ale też całej kuchni czy innego pomieszczenia. W ogrodzie ceraty również się przydadzą. Niekiedy wyglądają tak samo efektownie, jak tradycyjne obrusy. Mogą mieć nawet wykończenie imitujące koronkę lub falbany. A do tego ceraty są praktyczne, bo łatwo utrzymać je w czystości.

  Z czego wykonane są ceraty


  Dzisiaj ceraty nie są tak ciężkie, sztywne i śmierdzące gumą, jak ich poprzedniczki, które były popularne w latach 70- i 80-tych. Obecnie cerata to często połączenie drukowanej folii PVC na podkładzie tekstylnym. Może to być też cerata wykonana z winylu. Do nabycia są również foliowe (plastikowe) obrusy. Im też brud niestraszny. Minusem jest jednak zazwyczaj wytrzymałość folii, z której te delikatne, lekkie obrusy są wyprodukowane.

  Czyste jak cerata


  Łatwość utrzymania w czystości to główna zaleta cerat. Plamy po napojach, tłustych potrawach i inne plamy oraz przebarwienia, kurz czy pozostałe zabrudzenia znikną w mig, gdy przetrzemy je wilgotną gąbką lub szmatką. Stąd są one idealnym nakryciem stołu w czasie przyjęć dla dzieci.

  Przed laty ceraty dosyć szybko się niszczyły. Było widać na nich choćby przypadkowe przecięcia nożem. Teraz producenci oferują wytrzymałe ceraty, które nie tak szybko niszczą się od noża. Z powierzchni cerat nie schodzi też szybko kolor od ścierania szmatką czy nawet przesuwania talerzy i innych naczyń, co bywało problemem cerat 30 czy więcej lat temu. Kto kupuje ceratę, nie musi się obawiać, że wzór zniknie, a cerata wyblaknie od słońca lub odbarwi się np. od postawienia na niej wazy z gorącą zupą, ponieważ nowoczesne ceraty często posiadają trwałą powłokę.

  Nowości wśród cerat


  Niektóre ceraty można nawet prać (zwykle sugerowane jest pranie ręczne np. w temperaturze 30 stopni Celsjusza) i nie zmienią wyglądu nawet po kilku praniach. Wybrani producenci oferują nawet ceraty, które można prasować. Trzeba jednak pamiętać, żeby ceratę prasować na lewej stronie.

  Niektóre ceraty są dostępne w formie naklejek. Są tak duże, jak np. blat stolika. Te meganaklejki-ceraty to przeważnie wydruki wykonane na specjalnej folii i zabezpieczone dodatkowo matowym laminatem, który chroni powłokę. Innym rozwiązaniem jest laminat z połyskiem. Jeżeli naklejka-cerata jest zbyt duża na blat, można ją dociąć zwykłymi nożyczkami.

  Ceny cerat


  Ceraty kupowane na metry (o szerokości 140 centymetrów) kosztują przeważnie od 10 złotych za metr. Najtańsze są przezroczyste obrusy foliowe. Z daleka faktycznie w ogóle ich nie widać. Z bliska natomiast wyglądają, jak folia nałożona na stół czy ławę. Cena za metr obrusa foliowego zaczyna się od 6 złotych. Ceraty można także kupić na sztuki – dostępne są te na stoły czy stoliki prostokątne, kwadratowe, owalne, okrągłe. Taka np. o wymiarach 180 na 140 cm kosztuje od 20 złotych wzwyż. Za najdroższe, o takich samych wymiarach, trzeba dać około 60 złotych za sztukę.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  OSP w Błaszkach [VIDEO]

  OSP w Błaszkach [VIDEO]