MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga rowerowa ze Spały do Inowłodza już niebawem

Beata Dobrzyńska
Dwie firmy chcą zbudować ścieżkę rowerową ze Spały do Inowłodza, która będzie kontynuacją istniejącej ścieżki z Tomaszowa do Spały

Ścieżka rowerowa z Tomaszowa do Spały to jedna z bardziej uczęszczanych tras rowerowych w powiecie tomaszowskim. Od lat mówi się o konieczności przedłużenia ścieżki w kierunku Inowłodza, by połączyć te dwie turystyczne miejscowości, między którymi biegnie ruchliwa i wąska droga krajowa 48.

Władze gminy Inowłódz od kilku lat podejmują w tej sprawie rozmowy i negocjacje, a to z Lasami Państwowymi, a to z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, a to z mieszkańcami gminy Inowłódz. Wszystko wskazuje, że nareszcie w przyszłym roku na rowerze bezpiecznie dojedziemy do samego centrum Inowłodza. Po wielu rozmowach udało się ustalić przebieg ścieżki, pozyskać na jej budowę środku zewnętrzne oraz ogłosić przetarg.

Którędy będzie biegła ścieżka? Od Spały do Teofilowa ścieżka będzie biegła po północnej stronie drogi krajowej nr 48, stanowiąc niejako przedłużenie istniejącej ścieżki Tomaszów - Spała. Dalej od Teofilowa do Inowłodza ścieżka ma biec wokół kopalni kruszyw, odsuwając się od drogi krajowej na odległość do około 350 m, ale jednocześnie dając możliwość podziwiania wyrobisk kopalni. W samym Inowłodzu zaplanowano przejście przez drogę krajową na wysokości kopalni kruszyw. Dalej ścieżka dotrze nad lewy brzeg Pilicy i stąd do zamku im. Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Dodatkowo za Spałą ścieżka będzie miała odnogę prowadzącą do obelisku św. Huberta nad Pilicą. Trasa, inaczej niż odcinek z Tomaszowa do Spały, nie będzie wyłożona kostką, a jedynie utwardzona specjalnym kruszywem. Trasa zostanie odpowiednio oznakowana. Przewiduje się również budowę dwóch wiat postojowych i widokowych wraz ze stołami i ławkami, stojakami na rowery, koszami i mapami.

W sumie ścieżka będzie miała ponad 7 km długości. W pierwszej kolejności zostanie zbudowany odcinek do Teofilowa długości 4 km. W przetargu wpłynęły dwie oferty, ale tylko jedna z nich, złożona przez tomaszowski Zakład Konserwacji Zieleni Jerzego Zysiaka, mieści się w zaplanowanym kosztorysie i wynosi 1,155 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki