Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dzieci Bałut - murale pamięci". Odsłonięto kolejne cztery wizerunki [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Na łódzkich Bałutach odsłonięte zostały kolejne malowidła przedstawiające polskie, żydowskie i cygańskie dzieci niegdyś tam mieszkające.

Przedsięwzięcie o nazwie "Dzieci Bałut - murale pamięci" w dzielnicy, której część hitlerowcy zamienili w getto dla ludności żydowskiej i cygańskiej, od trzech lat realizuje Stowarzyszenie "Na co dzień i od święta".

Szablony do malowideł powstają na podstawie archiwalnych dokumentów i fotografii. Tam odnajdowane są wizerunki dawnych mieszkańców Łodzi, którzy teraz niejako wracają do miejsca, z jakim byli związani. Przynoszą ze sobą pamięć mienionego czasu, do której uczą szacunku - tak streścić można ideę "Dzieci Bałut".

Nowe murale pamięci zostaną odsłonięte w Łodzi

W czwartkowe południe odsłonięto kolejne cztery wizerunki. Na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Spacerowej 8 znajduje się wizerunek Dawida Sierakowiaka, autora "Dziennika. Pięciu zeszytów z łódzkiego getta" (niedawno wyszły w całości po polsku nakładem wydawnictwa Marginesy). Wcześniej umieszczono tu wizerunek chłopaka mylonego z Sierakowiakiem. Dawid pod ten adres został przesiedlony wraz z rodziną. I stąd jego matka, Sura Ajdel z Churgelów, została zabrana przez gettową policję jako niby nienadająca się do pracy. Deportowano ją do obozu zagłady.

Nowy mural w Łodzi. Dzieło australijskiego artysty powstało przy Felsztyńskiego

Łódzkie murale z okresu PRL - wspomnienie lat młodości i barwnego miasta [ZDJĘCIA]

Na kamienicy przy ul. Berlińskiego 15 i na domu przy ul. Zielnej 9 znajdziemy dziewczynki z fotografii Włodzimierza Pfeiffera z 1936 roku, zasłużonego księgarza, esperantysty i miłośnika Łodzi. Pod pierwszym adresem ujrzeć można dziewczynkę z pierwszego planu widoku na Plac Jojne Pilicera. Natomiast przy ul. Przemysłowej 12 powstał mural przywołujący pamięć więźniów obozu dla dzieci polskich, jedynego obozu w III Rzeszy przeznaczonego tylko dla dzieci.

Murale powstają według koncepcji łodzianki Katarzyny Tośty rękoma Piotra Saula (ASP we Wrocławiu) i Damiana Idzikowskiego (ASP w Łodzi).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki