Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień kobiet 2016. 8 marca świętuje 1,3 mln pań

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Kobiety stanowią 52,3 procent mieszkańców województwa łódzkiego. Mieszkanki Łódzkiego są bardzo przedsiębiorcze i lepiej wykształcone od mężczyzn.

Łódzkie jest kobietą. W naszym województwie mieszka ponad 1,3 miliona kobiet, które stanowią 52,3 proc. wszystkich mieszkańców. Dziś jest ich święto.

Wiele pań świętowanie będzie musiało odłożyć do momentu powrotu z pracy. Z pracy utrzymuje się bowiem blisko 29 proc. mieszkanek województwa łódzkiego. Niespełna 6 proc. to zapracowane właścicielki firm. 53,5 proc. pań mieszka w miastach.

Więcej czasu na świętowanie będzie miało blisko 36 proc. rencistek, emerytek i innych pań, które mają pieniądze, mimo iż nie pracują. Blisko 28 proc. pań jest na cudzym utrzymaniu.

Także wielu panów obsypywanie kobiet kwiatami musi odłożyć do późnego popołudnia lub wieczora. Blisko 35 proc. mężczyzn z naszego województwa pracuje, a ponad 10 proc. prowadzi firmę.

CZYTAJ TEŻ: Najbardziej wpływowe kobiety w Łódzkiem

W naszym regionie przeważają panie w przedziale wiekowym od 30 do 39 lat. Mieszka ich tutaj 194,5 tys. Niewiele mniej, bo po blisko 188 tys. pań jest w przedziałach wiekowych 50-59 lat oraz 60-69 lat.

Panie studiują, a panowie uczą się zawodu

Okazuje się, że panie z naszego województwa są lepiej wykształcone od panów.

Wykształcenie wyższe posiada prawie 19 proc. kobiet z województwa łódzkiego. Wśród panów ten odsetek wynosi 13,7 proc. - wynika z zestawienia Urzędu Statystycznego w Łodzi. Najwięcej, bo prawie 33 proc. kobiet ma wykształcenie średnie, a prawie 4 proc. policealne. Tylko szkołę podstawową ukończyło blisko 23 proc. mieszkanek naszego województwa, a trochę ponad 15 proc. naukę zakończyło na szkole zawodowej. U panów przeważa wykształcenie średnie, legitymuje się nim ponad 29 proc. mężczyzn z Łódzkiego. Jedna czwarta panów z naszego województwa skończyła szkołę zawodową, a co piąty poprzestał na nauce w szkole podstawowej.

Mimo lepszego wykształcenia panie nie zawsze są w stanie osiągnąć takie stanowiska jak mężczyźni. Tylko niespełna 7 proc. kobiet z naszego województwa reprezentuje władze publiczne, zajmuje wyższe stanowiska i jest np. kierownikami. Dla porównania wśród mężczyzn ten odsetek sięga 8 proc.

Panie przeważają w kilku kategoriach. Blisko 34 proc. kobiet to specjalistki w różnych dziedzinach, a panów w takiej roli jest zaledwie prawie 18 procent. Kobiety liczniej reprezentują także kategorię „technicy i inny średni personel”, ich wynik to ponad 13 proc., a mężczyzn prawie 11 proc.

CZYTAJ TEŻ: Kobiety z Łodzi: polska agentka, znane aktorki, światowej sławy rzeźbiarka i święta

Kobiety częściej od mężczyzn spotkamy w biurach. Pracuje tam ponad 9 proc. pań z naszego województwa i prawie 7 proc. panów. Mężczyźni natomiast przeważają w takich zawodach jak robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy: ponad 22 proc. panów i zaledwie niespełna 6 proc. pań oraz w kategorii operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń: 20 proc. mężczyzn i trochę ponad 4 proc. kobiet.

Katarzyna w męskim świecie

Jedną z kobiet, które naprawdę dobrze radzą sobie w świecie, który przeważnie uchodzi za męski, jest Katarzyna Chylińska, programistka z firmy Accenture Łódź Delivery Center. Z branżą IT jest związana od trzech lat.

Łodzianka to absolwentka informatyki na Politechnice Łódzkiej. Jej siostra też skończyła ten kierunek, ale pracuje jako grafik. Za komputerową pasję łodzianki odpowiedzialny jest jej brat. - Wszystko zaczęło się od blokady, którą zainstalował kiedyś na naszym komputerze - wspomina Katarzyna Chylińska. - Musiałam coś wymyślić.

Łodzianka niedawno świętowała awans i obecnie pracuje jako starszy programista. Nie jest osamotniona w męskim towarzystwie, w tej grupie pracuje jeszcze jedna kobieta.

CZYTAJ TEŻ: Kobiety w Łodzi żyją 8 lat dłużej niż mężczyźni

Programistka zaznacza, że w pracy nikogo nie dziwi jej stanowisko, natomiast poza pracą ciągle jeszcze musi odpowiadać na pytania zdziwionych znajomych, którzy zastanawiają się, czy jest w stanie zrozumieć tę problematykę.

Mężczyźni przesiadują w pracy

Statystycy przyjrzeli się także temu, ile godzin w pracy spędzają kobiety, a ile mężczyźni. Panowie częściej niż panie w pracy zostają dłużej.

O ile 6,3 proc. kobiet pracuje nie więcej niż 19 godzin w tygodniu, to panów w tym zestawieniu jest tylko 3,2 proc. Przez ponad 40 godzin tygodniowo pracuje za to 72 proc. panów i niecałe 62 proc. pań.

Kobiety natomiast lepiej sobie radzą od mężczyzn w sytuacji, gdy tracą pracę. Są bardziej kreatywne w poszukiwaniu nowego zajęcia, nie ograniczają się, np. do wizyt w urzędach pracy. Panie przeglądają ogłoszenia o pracę, same kontaktują się z różnymi firmami. Panowie za to bardziej liczą na pomoc innych osób.

CZYTAJ TEŻ: BUŁ-a na obcasach na Dzień Kobiet

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 29 lutego - 6 marca 2016 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki