Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś początek lata!

Matylda Witkowska
Dziś początek lata!
Dziś początek lata! (materiały prasowe)
Dziś mamy pierwszy dzień lata i następującą po nim najkrótszą noc w roku.

Jak wynika z obliczeń astronomów, lato rozpocznie się w środę dokładnie o godz. 19.16. Słońce przejdzie wówczas ze znaku Bliźniąt do Raka, a północny biegun Ziemi będzie najbliżej Słońca. Jednocześnie czekają nas dwa najdłuższe dni w roku - będą mieć po 16 godz. i 42 minuty, czyli ponad dwa razy dłużej niż najkrótszy w roku dzień 18 grudnia. Słońce wzeszło o godz. 4.24, zajdzie o 21.05. Podobnie będzie środę. Ale już czwartek rano dzień zacznie się o minutę później.

Za to aż do 22 lipca możemy w regionie oglądać tzw. białe noce, choć w wersji dużo słabszej niż petersburskie. Słońce bowiem jest pod horyzontem tak nisko, że swym blaskiem oświetla niebo i widać na nim tylko najsilniejsze gwiazdy. Ludowe obchody letniego przesilenia rozpoczną się dopiero za dwa dni, w wigilię dnia św. Jana. Tymczasem w świecie antycznym i na terenach zamieszkałych przez pogańskich Słowian świętowano noc najkrótszą.

Starożytne Rzymianki wrzucały do źródełek wianki, a potem paliły w ogniu kości. Podobne obrzędy znane były na Słowiańszczyźnie, gdzie palono ognie, by odgonić złe moce. - Świętowanie było sposobem zjednania sobie sił przyrody na nadchodzący okres żniw - mówi Aldona Plucińska, etnograf z Łodzi.

Gdy do Polski wprowadzono chrześcijaństwo, obchody przesunięto o dwa dni do przodu, na wigilię świętego Jana. I teraz w tę właśnie noc rozpala się ogniska, puszcza wianki i szuka kwiatu paproci.
- Ma on przynieść szczęście temu, kto go znajdzie, wskazuje też miejsce ukrycia skarbu - mówi Plucińska. Zgodnie z ludową tradycją, od dnia świętego Jana można też kąpać się w zbiornikach wodnych.

Noc świętojańska to także słowiański odpowiednik anglosaskich walentynek, kończący trwający od lanego poniedziałku czas łączenia par. - Potem rozpoczynały się prace polowe i na takie rzeczy nie było czasu. A jesienią, gdy stodoły były pełne, można było urządzać wesela - mówi Plucińska. Tradycja nocy świętojańskiej jest w naszym regionie nadal żywa. W czwartek uroczystości świętojańskie odbędą się m.in. w Mzurkach koło Bełchatowa, w piątek w łódzkim zoo, a w niedzielę w Plichtowie koło Nowosolnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki