Egzamin gimnazjalny 2017 w Łodzi. Test z marzeń bez prądu

  Egzamin gimnazjalny 2017 w Łodzi. Test z marzeń bez prądu

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Gimnazjum nr 34 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Łodzi egzamin zdaje 158 trzecioklasistów

  W Gimnazjum nr 34 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Łodzi egzamin zdaje 158 trzecioklasistów ©Grzegorz gałsiński

  Rozpoczął się egzamin gimnazjalny 2017. Temat z polskiego: czy marzenia mają sprawczą moc? Część szkół powiatu radomszczańskiego była w środę bez prądu. W czwartek mogą nie mieć ogrzewania.
  W Gimnazjum nr 34 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Łodzi egzamin zdaje 158 trzecioklasistów

  W Gimnazjum nr 34 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Łodzi egzamin zdaje 158 trzecioklasistów ©Grzegorz gałsiński

  W ok. 400 szkołach woj. łódzkiego rozpoczął się wczoraj państwowy egzamin gimnazjalny. Testy decydują, czy trzecioklasista dostanie się do dobrego ogólniaka lub dobrej szkoły zawodowej. Wczoraj uczniowie zdawali sprawdziany z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego, dzisiaj zmierzą się z przedmiotami przyrodniczymi i matematyką, natomiast w piątek będą zdawać test z wybranego języka obcego. Procedury są tak samo ostre jak na maturze - np. dzwoniący telefon oznacza koniec sprawdzianu dla posiadacza urządzenia.  Atak zimy zagrożeniem dla testów z matematyki  EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017: Część matematyczno-przyrodnicza [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI,TESTY]

  W siedzibie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, która jest odpowiedzialna za przebieg państwowych sprawdzianów w naszym regionie, telefony zaczęły dzwonić wczoraj ok. 6.30 rano. To dyrektorzy szkół z pow. radomszczańskiego konsultowali się z OKE. Kwietniowa śnieżyca spowodowała tam wiele awarii sieci energetycznych. Szefowie gimnazjów obawiali się też, czy szkolne komisje egzaminacyjne i uczniowie zdążą dojechać na pierwszy z testów, który w całej Polsce rozpoczął się o godz. 9. Ale spóźnień nie było. Dyrektorzy konsultowali też możliwość przeniesienia piszących do sal lepiej oświetlonych światłem dziennym.  - Część szkół szybko sprowadzała agregatory prądu. Jestem pod wrażeniem zaradności dyrektorów - mówiła wczoraj po południu Małgorzata Dudkiewicz-Świerzyńska, wicedyrektor OKE w Łodzi.

  65 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Łódzkiego

  Egzaminy gimnazjalne w Gimnazjum nr 34 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 na Widzewie-Wschodzie, gdzie do testów przystąpiło 158 trzecioklasist

  Egzamin gimnazjalny 2017 w Łodzi. Test z języka polskiego, WOS-u i historii [ZDJĘCIA, FILM]

  Link do głównego zdjęcia

  Egzaminy gimnazjalne w Gimnazjum nr 34 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 na Widzewie-Wschodzie, gdzie do testów przystąpiło 158 trzecioklasistów. ©Grzegorz Gałasiński  Być może atak zimy sprawiłby większe problemy, jeśli nastąpiłby w piątek - bowiem podczas testów z języka obcego młodzież odsłuchuje rozmówek z płyt. Jednak zgodnie z procedurami szkoły powinny wyposażyć się w baterie do odtwarzaczy.

  EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017 z CKE: Matematyka [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, TESTY, ZADANIA]

  W OKE usłyszeliśmy jednak wczoraj, że jest ryzyko, iż w części gimnazjów pow. radomszczańskiego zostanie odwołana dzisiejsza część ścisła egzaminu. Awaria prądu skutkowała licznymi wyłączeniami ogrzewania. Dlatego w części szkół uczniowie zdawali testy w kurtkach. Termin rezerwowy dla części matematyczno-przyrodniczej to 2 czerwca. (Więcej o ataku zimy w powiecie radomszczańskim na str. 6.)

  WOS uświadomił, co to jest szara strefa  W Łodzi młodzież wychodziła z gimnazjów zadowolona.

  Większości odpowiadał temat rozprawki, który znalazł się na końcu arkusza z języka polskiego: „Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że marzenia mają sprawczą moc?” Swoje zdanie trzeba było zilustrować przykładami z literatury. Dominika, trzecioklasistka z Gimnazjum nr 34, powołała się na przykład bohaterów „Romea i Julii”.

  EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017 z CKE: Przyroda [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, TESTY, ZADANIA]

  Uczniowie rozważali także „Czy warto czytać dzieła klasyków, czy lepiej sięgać po nowości?” oraz analizowali relacje między Sherlockiem Holmesem a Watsonem na podstawie fragmentu „Psa Baskerville’ów”.

  20 pytań z historii dotyczyło czasów od starożytnego Egiptu do zaborów Polski. W tym samym arkuszu wśród czterech zadań z wiedzy o społeczeństwie znalazło się pytanie o szarą strefę. Uczeń wśród podanych zachowań powinien wskazać przykład, w którym „Maria od kilku lat opiekuje się dziećmi sąsiadów i dostaje wynagrodzenie. Wbrew obowiązującym przepisom nie zarejestrowała swojej działalności”.

  - Teraz już moje koleżanki pracujące w przyszłości jako nianie, będą wiedziały, aby nie robić tego na czarno - skomentowała po egzaminie uczennica Gimnazjum 34 w Łodzi.

  Ostatni egzamin w 2019 r.

  Czwartkowa część ścisła zaczyna się o godz. 9 testem przyrodniczym (z biologii, chemii, fizyki i geografii), który potrwa 60 minut. O godz. 11 rozpocznie się 1,5-godzinny test z matematyki.
  Egzamin gimnazjalny zakończy się w piątek sprawdzianami z języka obcego (o godz. 9 i 11). Najpierw trzecioklasista podchodzi do zdawania tego języka, który był dla niego obowiązkowy, na poziomie podstawowym. A jeśli poznawał go jako kontynuację nauki z podstawówki, musi podejść także do części rozszerzonej. W woj. łódzkim na poziomie podstawowym najczęściej zdawanym językiem jest angielski. Z 21 tys. trzecioklasistów zmierzy się z nim ponad 18 tys. uczniów. Kolejne miejsca zajmują niemiecki (2,3 tys.), rosyjski (469), francuski (46), hiszpański (45) i włoski (2).
  Za egzamin gimnazjalny można uzyskać aż 100 na 200 punktów w rekrutacji do ogólniaków i szkół zawodowych (uwzględnianych jest pierwszych pięć testów, poza rozszerzonym z języka obcego). Drugą setkę punktów można zdobyć za oceny na świadectwie, osiągnięcia w sporcie, artystyczne i w konkursach przedmiotowych.
  Ostatni egzamin gimnazjalny odbędzie się w kwietniu 2019 r., bo potem gimnazja będą wygaszone .  Zobacz też: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017 Z CKE: Część humanistyczna [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ZADANIA]

  EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017 Z CKE. Historia i WOS [PYTANIA, ARKUSZE CKE, TESTY, ODPOWIEDZI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo