"Historia Magdy K.". Uczniowie z Rogowa nakręcili film o...

  "Historia Magdy K.". Uczniowie z Rogowa nakręcili film o tym, jak dopalacze niszczą życie [ZDJĘCIA]

  Jarosław Kosmatka

  Dziennik Łódzki

  "Historia Magdy K.". Uczniowie z Rogowa nakręcili film o tym, jak dopalacze niszczą życie [ZDJĘCIA]
  1/30
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Młodzi ludzie nakręcili film prewencyjny o tym, jak dopalacze niszczą życie. Podkomisarz Żaczek z Brzezin jest przykładem wzorowej współpracy policji z młodzieżą
  „Historia Magdy K.” - to tytuł gry edukacyjnej, którą stworzyli uczniowie i pedagodzy Zespołu Szkół w Rogowie. Projekt dotyczy problematyki zażywania dopalaczy, a poprzez interaktywność daje uczestnikom możliwość podejmowania decyzji. Grę zaprezentowano podczas zorganizowanej przez policję sesji „Forum idei ku bezpieczeństwu i dialogowi społecznemu”.

  Projekt dotyczy problematyki dopalaczy. Wideogra jest w pełni interaktywna i na różnych etapach daje możliwość decydowania, jak dalej potoczą się losy bohaterów filmowej historii.

  - Pomysł zrodził się blisko rok temu podczas spotkania z młodzieżą z Rogowa. Wcześniej wspólnie z dyrekcją szkoły i młodzieżą rozwiązywaliśmy problem młodego człowieka, który „terroryzował” młodych ludzi i próbował sobie podporządkować niemal wszystkich w gminie. Problem rozwiązaliśmy i współpracujemy dalej - mówi podkom. Tomasz Żaczek z KPP w Brzezinach.

  Film jest opowieścią o skutkach życiowych wyborów, które w przypadku zażywania dopalaczy często kończą się śmiercią, a niemal zawsze prowadzą do uzależnienia i degradacji organizmu młodych ludzi.

  Czytaj:Walka z dopalaczami w Łodzi. Metoda pozywania właścicieli kamienic przynosi efekty

  - Starałam się jak najlepiej wcielić w rolę Magdy. Nie było to proste. Obejrzałam wiele filmów o tematyce narkomanii i słuchałam też piosenek z tekstami dotyczącymi tego zagadnienia - mówi Julia Więciorek, odtwórczyni głównej roli.

  Projekt trafi do szkół w całym województwie, bo mimo wielu działań prewencyjnych, problem dopalaczy istnieje, a jedynie kanały dystrybucji dopalaczy zmieniają się. - Świadomość jest tu najważniejsza. Tak długo jak będzie popyt, dostęp do środków się znajdzie - mówi Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

  Uczestnicy środowego forum bezpieczeństwa podkreślali wielokrotnie, że nigdy nie ma pewności co do bezpieczeństwa środków. - Już po pierwszym zażyciu dopalacza, możemy przenieść się na drugi świat. Dlatego musimy robić wszystko, co tylko możliwe, by Łódzkie nie było wysoko w statystykach sprzedaży i zażywania tych środków - mówi Grzegorz Wierzchowski, Łódzki Kurator Oświaty.

  W trakcie sympozjum dzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami m.in. dr Jacek Koprowicz, psychiatra z Pabianic, który pracuje z ludźmi uzależnionymi od dopalaczy. Mówił przede wszystkim o tym, że uzależnionym od dopalaczy jest niezmiernie ciężko pomóc i dlatego najważniejsza jest prewencja i uświadamianie.

  Czytaj:Wojna z dopalaczami w Pabianicach. Wulgarne napisy na sklepie, ekran i karawan

  - Największym problemem jest to, że wielu naszych kolegów po prostu nie wie nic na temat dopalaczy. Dowiadują się dopiero, gdy spróbują. Chcemy, by film był dla nich nie tylko ostrzeżeniem, ale i lekcją, która może ich uratować - mówi Julia Więciorek.

  Policjanci z Brzezin, uczniowie i pedagodzy ze szkoły w Rogowie pokazali, że warto połączyć siły w walce ze śmiercią.

  - Prewencja skierowana do młodzieży jest tylko wtedy skuteczna, gdy włączymy w to młodych ludzi - mówi mł. insp. Joanna Kącka, rzecznik KWP w Łodzi.

  Czytaj:Samobójstwo i próba samobójcza w Głownie. Wzięli dopalacze, aby umrzeć? Czy było to zabójstwo?

  Młodzież na forum przedstawiła też inny projekt „Malujemy - MY”. Uczniowie opowiedzieli, w jaki sposób wygrali z wandalami, którzy dewastowali jeden z budynków przy szkolnym boisku. - To kolejny przykład na to, że aktywne włączanie się młodzieży w codzienne życie poprawia nasze bezpieczeństwo i eliminuje przejawy agresji - mówi podinspektor Jarosław Janus, naczelnik wydziału prewencji KWP w Łodzi.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POPIERAM TAK trzymac droga mlodziezy

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  DOBRE DZIECIAKI BRAWO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo