Konkurs im. prof. Jana Kodrębskiego. O intytucji komitetu...

  Konkurs im. prof. Jana Kodrębskiego. O intytucji komitetu wyborczego

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Prezentujemy drugą z prac nominowanych w Konkursie im. J. Kodrębskiego na najlepszą pracę mgr obronioną na Wydziale Prawa i Administracji UŁ.
  Konkurs im. prof. Jana Kodrębskiego. O intytucji komitetu wyborczego
  Jest to praca magisterska Marcina Imiołczyka nt.: „Instytucja Komitetu Wyborczego”.

  Jak zauważył autor, pojęcie „komitet wyborczy” ugruntowało się w powszechnej świadomości i przeciętny wyborca wie, iż oznacza ono konstrukcję służącą zgłaszaniu kandydatów w wyborach oraz prowadzeniu na ich rzecz kampanii wyborczej.

  Po przeanalizowaniu uregulowań prawnych i statusu komitetu wyborczego, Marcin Imiołczyk sformułował w swej pracy autorską definicję tej instytucji. Jego zdaniem, „komitety wyborcze uznać należy za osoby ustawowe tworzone przez wyborców, stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz przez partie polityczne i ich koalicje, na potrzeby prowadzenia kampanii wyborczej oraz zgłaszania kandydatów w wyborach, których zdolność prawna, zdolność do czynności prawnych oraz czas występowania w obrocie prawnym są ściśle związane i zawierają się w ramach wynikających z wykonywania przez te podmioty uprawnień oraz obowiązków ustawowych, przede wszystkim z zakresu prawa wyborczego”.


  CZYTAJ TEŻ: Konkurs im. prof. Jana Kodrębskiego

  Marcin Imiołczyk dokonuje w swej pracy analizy prawnych uregulowań odnoszących się do instytucji komitetu wyborczego. Dotychczas instytucja ta była w doktrynie niejako „zaniedbywana”, pomimo swego istotnego znaczenia.

  Autor zwrócił uwagę, że konstrukcja komitetu wyborczego jest instrumentem wyrównującym szanse podmiotów uczestniczących w wyborach, a obowiązująca regulacja prawna kształtuje tę instytucję w sposób kompleksowy i zupełny. Mimo to wskazał liczne aspekty wymagające doprecyzowania, skorygowania lub zmian.

  Prof. Krzysztof Skotnicki z Katedry Prawa Konstytucyjnego, promotor pracy magisterskiej Marcina Imiołczyka podkreśla, że niewątpliwym walorem tej pracy jest zbudowanie przez autora własnej definicji Komitetu Wyborczego.

  Prof. Skotnicki dodaje, że wokół komitetów wyborczych, które są w polskim prawie wyborczym instytucją nową i dotychczas nie doczekały się opracowania monograficznego, wciąż toczą się spory.

  CZYTAJ TEŻ: Rozpoczyna się konkurs im. prof. Jana Kodrębskiego

  ŻYCZENIA NA DZIEŃ KOBIET 2017: życzenia,wierszyki z okazji Dnia Kobiet, życzenia SMS na Dzień kobiet

  Życzenia na Dzień Kobiet [WIERSZYKI, ŻYCZENIA SMS, OBRAZKI NA DZIEŃ KOBIET]

  Życzenia na Dzień Kobiet [WIERSZYKI, ŻYCZENIA SMS, PIĘKNE ŻYCZENIA na 8 marca]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wspaniały konkurs!

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   A jak nikogo to nie interesuje!
   Co najmniej jak pypeć na języku bibliotekarki z Jeżowa!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo