Pierwsze dni w szkole: jak przygotować dziecko

  Pierwsze dni w szkole: jak przygotować dziecko

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Pierwsze dni w szkole: jak przygotować dziecko

  ©Grzegorz Gałasiński

  Obowiązki szkolne i nowe otoczenie mają duży wpływ na samopoczucie dziecka. Jak przygotować malucha do pobytu w szkole?
  Pierwsze dni w szkole: jak przygotować dziecko

  ©Grzegorz Gałasiński

  Dziecko rozpoczynające naukę w szkole musi być przede wszystkim wypoczęte i zrelaksowane. Odpowiednia ilość snu, cisza i spokój sprawią, że przystosowanie się do nowej szkolnej rzeczywistości będzie łatwiejsze. Rodzic odgrywa tutaj kluczową rolę - pozytywne nastawienie i rozmowy spowodują, że dziecko pójdzie to szkoły w dobrym nastroju.

  Pójście do szkoły to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Pojawiają się nowe zasady, system oceniania i obowiązki, z których trzeba regularnie się wywiązywać. Dla dziecka może się to wiązać z dużym stresem - tym bardziej, że musi odnaleźć się w grupie rówieśniczej.

  Spędzanie kilku godzin dziennie w otoczeniu wielu obcych ludzi może wywołać stres nawet u dorosłego, a co dopiero u dziecka. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie dziecka. Rozmowa jest bardzo istotna, warto też czytać bajki, których bohaterowie wybierają się do szkoły.

  Zobacz też:Przed nowym rokiem szkolnym poprawiane są pasy i znaki przed szkołami

  Zanim dziecko pójdzie do szkoły, dobrze będzie ustalić z nim plan tygodnia i wyjaśnić, jak będzie wyglądał jego dzień w szkole.

  Pozwólmy dziecku uczestniczyć w przygotowaniach. Niech wybierze w sklepie plecak i zeszyty, które podobają mu się najbardziej. Gdy odprowadzamy dziecko do szkoły, nie przeciągajmy pożegnań. Dobrze jest też wybrać się wcześniej na tzw. drzwi otwarte, zwiedzić szkołę i poznać nauczycieli. Dzięki temu dziecko i rodzice będą spokojniejsi. Ważne, żeby po powrocie z lekcji sześcio- lub siedmiolatek miał okazję wypocząć i wyciszyć się. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ narażenie na hałas w szkole jest ogromne.

  Organizm dziecka, które zaczyna chodzić do szkoły, potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nowego trybu życia. Mnóstwo nowych bodźców sprawia, że dziecko potrzebuje ogromnej ilości energii. Niestety, w większości szkół hałas skutecznie energię dzieciom odbiera.

  - Długotrwałe przebywanie w hałasie jest dużym obciążeniem dla psychiki. Dzieci przebywające w głośnych miejscach mają obniżoną koncentrację, wolniej uczą się czytać i szybciej się męczą. Ciągłe narażenie dziecka na taki stan może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie w przyszłości - mówi Mikołaj Jarosz z firmy Ecophon.

  Wybierając szkołę dla dziecka, warto zatem pójść do niej wcześniej (najlepiej jeszcze w czasie roku szkolnego) i samemu ocenić, czy hałas nie jest tam zbyt uciążliwy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   relaks, wypoczynek, pogadanki z rodzicami, ustalenie planu (5/ 8 letniego ?)

   w PRL jak kończyły się wakacje albo przyszło iść do I klasy to w ostatni dzień przed kończyło (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   się picie i palenie oraz wąchanie i ćpanie a na tydzień, bijatyki by nie mieć śliw pod gałami. rodzice jak w ogóle byli dawali kopa na drogę bo taki to był patologiczny i totalitarny system ....rozwiń całość

   się picie i palenie oraz wąchanie i ćpanie a na tydzień, bijatyki by nie mieć śliw pod gałami. rodzice jak w ogóle byli dawali kopa na drogę bo taki to był patologiczny i totalitarny system . dzięki solidarnym szeryfom dziś mamy full cywilizację.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo