Politechnika Łódzka trzecią uczelnią w kraju pod względem...

  Politechnika Łódzka trzecią uczelnią w kraju pod względem liczby przyznanych patentów

  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dr Rafał Anyszka, prof. Dariusz Bieliński i mgr Mateusz Imiela ze statuetką Łódzkie Eureka, którą dostali za opracowaną technologię

  Dr Rafał Anyszka, prof. Dariusz Bieliński i mgr Mateusz Imiela ze statuetką Łódzkie Eureka, którą dostali za opracowaną technologię ©Grzegorz Gałasiński

  106 patentów i praw ochronnych przyznał w 2016 r. Urząd Patentowy RP na wynalazki i wzory użytkowe zgłoszone przez Politechnikę Łódzką.
  Dr Rafał Anyszka, prof. Dariusz Bieliński i mgr Mateusz Imiela ze statuetką Łódzkie Eureka, którą dostali za opracowaną technologię

  Dr Rafał Anyszka, prof. Dariusz Bieliński i mgr Mateusz Imiela ze statuetką Łódzkie Eureka, którą dostali za opracowaną technologię ©Grzegorz Gałasiński

  Większą liczbą patentów uzyskanych w minionym roku mogą poszczycić się tylko dwie polskie uczelnie - Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Również w zestawieniu wieloletnim (lata 2008 - 2016) łódzka z uczelnia techniczna z 532 patentami zajęła trzecie miejsce, za Politechniką Wrocławską i AGH.

  Krem z marchwi i sztuczny muskuł  Opracowane na Politechnice Łódzkiej wynalazki, za które przyznano patenty w 2016 r., dotyczą najróżniejszych dziedzin nauki i techniki.
  Oto przykłady: „Sposób wytwarzania papieru przeznaczonego na papiery wartościowe”, „Sposób biodegradacji gleby zanieczyszczonej olejem opałowym”, „Sposób otrzymywania naturalnego olejku zapachowego z nasion marchwi zwyczajnej”, „Naturalny krem pielęgnacyjny przeznaczony do skóry suchej, starzejącej się”, „Wyłącznik hybrydowy prądu stałego”, „Sztuczny muskuł”, „Urządzenie do wykrywania obecności krwi”, „Tekstylna ładowarka do zasilania mobilnych urządzeń elektronicznych”, „Rapier krosna tkackiego”, „Dzianinowa cewka magnetyczna”, „Sposób mało inwazyjnej diagnostyki i naprawy konstrukcji balkonów”.

  CZYTAJ TEŻ: Politechnika Łódzka rozpoczęła nowy rok akademicki

  Prąd popłynie nawet podczas pożaru  6-osobowy zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pracujący pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Dariusza Bielińskiego z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej, opracował i zgłosił do opatentowania mieszankę na trudnopalny kompozyt ceramizujący.

  Kompozyt ten w temperaturze pokojowej jest materiałem o właściwościach elastycznych, jak kauczuk. Jednak pod wpływem wysokiej temperatury zachodzą takie zmiany w jego strukturze, że uzyskuje własności ceramiczne. Dzięki temu jest doskonałym materiałem ochronnym dla powierzchni, które mogą podlegać działaniu ognia. Można go zastosować np. do produkcji przewodów elektrycznych zapewniających ciągły przepływ prądu w trakcie pożaru.

  Wynalazek ten stanowi część opracowanej w PŁ technologii „Polimerowych kompozytów ceramizujących do zastosowań w instalacjach przeciwpożarowych specjalnego przeznaczenia” nagrodzonej statuetką Łódzkie Eureka 2015.

  Tkanina i nitka chroniąca przed promieniowaniem  Dr hab. inż. Katarzyna Grabowska, prof. Politechniki Łódzkiej uzyskała w ubiegłym roku patent na „nitkę hybrydową do indukcji elektromagnetycznej”, a wcześniej na „tkaninę o właściwościach ekranowania przed promieniowaniem elektromagnetycznym”. Obie technologie umożliwiają produkcję tkanin i ubiorów chroniących przed szkodliwym wpływem szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.

  Technologia ta może też być wykorzystana do produkcji materiałów ekranujących służących do ochrony wrażliwych urządzeń elektronicznych. Na zastosowanie tej technologii została udzielona licencja na rzecz spółki Cenag.

  CZYTAJ TEŻ: Politechnika Łódzka pomoże w nauce uczniom z powiatu kutnowskiego

  Dokładna, szybka i tania obróbka powierzchni  Doskonale wiedzą lakiernicy, jak pracochłonne jest oczyszczanie powierzchni przeznaczonych do lakierowania np. karoserii samochodowej.

  Technologię pozwalającą znacznie ograniczyć czas i koszt operacji wykonywanych przy obróbce i oczyszczaniu powierzchni opracowano w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej.

  Technologia ta opiera się na digitalizacji (zapisie cyfrowym) topografii powierzchni poddawanej obróbce ściernej. Twórcami wynalazku są: dr hab. inż. Jacek Sawicki, dr inż. Robert Olbrycht, mgr inż. Antoni Rzepkowski oraz mgr inż. Paulina Byczkowska.

  Patent to nie wszystko
  Opatentowanie wynalazków nie jest jedynym celem ich twórców. Najważniejsza jest komercjalizacja, czyli zastosowanie w praktyce.

  W celu ułatwienia komercjalizacji wynalazków powstałych w PŁ, uczelnia ta w 2009 r. powołała do życia Centrum Transferu Technologii - spółkę z o. o., której jedynym udziałowcem jest Politechnika Łódzka. Była to pionierska inicjatywa w Polsce. Dotychczas na transferze technologii spółka zarobiła już prawie 2 mln zł, a z jej usług skorzystało ok. 200 pracowników uczelni. Doświadczenia PŁ posłużyły za wzór innym uczelniom. Zostały też wykorzystane przez twórców nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

  Kwotę 2,5 mln zł otrzyma konsorcjum, w którego skład wchodzą: Politechnika Łódzka, Centrum Transferu Technologii PŁ i Akademia Jana Długosza w Częstochowie.

  Pieniądze te przyznano w ramach konkursu „Inkubator Innowacyjności +”, ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu wsparcia uczelni aktywnych w komercjalizacji wyników badań naukowych i we współpracy z otoczeniem gospodarczym. Około połowy uzyskanych funduszy będzie przeznaczonych na prace przedwdrożeniowe dla technologii opracowanych w PŁ. - Działalność w projekcie to kolejny krok wzmacniający współpracę Politechniki Łódzkiej i zwiększający zainteresowanie biznesu wdrażaniem rozwiązań powstających w uczelni - mówi dr Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :))))

  Pati (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Uwielbiam chodzic na zajecia do Pana Magistra Imieli. Wprost nie moge oderwac od niego wzroku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale ciacha na tej politechnice;)

  Kacha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A Pan Magister Imiele to juz w ogole jest najsliczniejszy:):*

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo