Pożar rektoratu Politechniki Łódzkiej. Rozpoczął się remont

  Pożar rektoratu Politechniki Łódzkiej. Rozpoczął się remont

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pożar rektoratu Politechniki Łódzkiej. Rozpoczął się remont

  ©Fot. Grzegorz Gałasiński

  Dach zabytkowej willi, który spłonął podczas lipcowego pożaru ma być odtworzony do 15 września. Konsorcjum z miejscowości Święciechowa w pow. leszczyńskim przystąpiło już do prac remontowych
  Pożar rektoratu Politechniki Łódzkiej. Rozpoczął się remont

  ©Fot. Grzegorz Gałasiński

  Niespełna 1,7 miliona złotych będą kosztowały roboty odtworzeniowe dachu zabytkowej willi Reinholda Richtera – siedziby rektoratu Politechniki Łódzkiej. 15 marca uczelnia ta podpisała umowę z wyłonionym w drodze postępowania przetargowego wykonawcą tych prac. Jest to Konsorcjum Nortman-Gorczyca-Nowak z miejscowości Święciechowa w powiecie leszczyńskim (województwo wielkopolskie).

  Jak nas poinformował mgr inż.
  Andrzej Rapacki, zastępca kanclerza Politechniki Łódzkiej ds. infrastruktury, najpierw zostanie odbudowany strop nad drugą kondygnacją budynku, aby można było przystąpić do odtworzenia więźby dachowej i pozostałych prac.

  Obejmą one pokrycie dachu dachówką oraz odtworzenie: ściany od strony zachodniej, lukarn (czyli pionowych okienek w dachu, doświetlających poddasze), świetlika dachowego i wież, a także zamontowanie instalacji odgromowej.


  Czytaj:Pożar rektoratu Politechniki Łódzkiej. Czy uda się przywrócić piękno willi Reinholda Richtera?

  Jak zapewnia wicekanclerz Rapacki, dach zostanie pokryty dachówką ceramiczną, jaką pierwotnie była pokryta willa Richtera. Niektóre fragmenty pokrycia dachowego będą blaszane.
  Już 16 marca plac budowy został przekazany przez politechnikę firmie ze Święciechowy. – Dla nas jest istotne, że firma ta przejęła też od nas konstrukcję zabezpieczającą budynek – mówi profesor Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej.
  W praktyce oznacza to, 
że uczelnia, która zapłaciła za wybudowanie konstrukcji zabezpieczającej i co miesiąc musiała płacić za jej dzierżawę, nie będzie już ponosiła kosztów tej dzierżawy, gdyż będzie nimi obciążony wykonawca robót.

  Czytaj:Pożar w Łodzi. Ogień w rektoracie Politechniki Łódzkiej przy Skorupki [ZDJĘCIA, FILM]

  Po odbudowaniu pokrycia dachowego willi, a więc po zakończeniu pierwszego etapu remontu, konieczne będą następne prace, na których wykonanie zostaną rozpisane kolejne przetargi.

  – Na podstawie wstępnych ekspertyz, mogę powiedzieć, że czas potrzebny na całkowitą odbudowę willi nie będzie krótszy nić dwa lata, licząc od dzisiaj – mówi rektor Sławomir Wiak. – Musimy bowiem odbudować całą strukturę wewnętrzną budynku. Trzeba będzie odtworzyć wszystkie instalacje i wszystkie stropy, i to nie z zastosowaniem technologii wykorzystywanych na początku XX wieku. Budynek musi być odtworzony z zastosowaniem nowoczesnych technologii, żeby był bezpieczny we wszystkich elementach – instalacji wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej, przeciwpożarowej i innych.

  Przeczytaj też:Pożar rektoratu Politechniki Łódzkiej. Rozpoczyna się odbudowa zabytkowej willi Richtera [FOTO,FILM]

  Rektor podkreśla, że wykonanie tych prac będzie nie tylko kosztowne, ale też czasochłonne.

  – Wszystkie te prace będą wykonywane pod nadzorem konserwatora zabytków – mówi rektor Wiak – a więc będą określone wymagania i diametralnie różne procedury, niż w przypadku nowych konstrukcji i nowych przedsięwzięć inwestycyjnych.
  Przypomnijmy, że ogień na dachu siedziby rektoratu Politechniki Łódzkiej przy ul. ks. Skorupki 6/8 pojawił się 8 lipca ubiegłego roku, kilkanaście minut po godz. 13. Prokuratura informowała wówczas, ża przyczyną mogło być zaprószenie ognia podczas trwających tam właśnie prac remontowych lub zwarcie w instalacji elektrycznej.

  Pożar przebiegał bardzo gwałtownie, gasiło go 13 zastępów straży pożarnej. Straty okazały się poważne. Dach spłonął niemal całkowicie, a wnętrza zabytkowego pałacyku zostały w znacznym stopniu uszkodzone.
  Na czas remontu politechnika przeniosła swój rektorat do sąsiedniej willi przy ul. ks. Skorupki 10/12, która przed wojną należała do Józefa Richtera, a po wojnie była Pałacem Ślubów.
  Uszkodzony przez pożar pałacyk został na koszt uczelni zabezpieczony przed opadami i wiatrami specjalną metalową konstrukcją.
  Zabytek był ubezpieczony i władze uczelni czynią starania, aby uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie winowajca pożaru znikł ?

   Ciekawski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Pięknie kto zapłacił za pożar podatnicy. Proszę o zainteresowanie sie sprawa NIK lub dziennikarzy. Widzę tu gruby przekręt wykonawca przejął plac budowy wywołał pożar a Politechnika lekka ręka za...rozwiń całość

   Pięknie kto zapłacił za pożar podatnicy. Proszę o zainteresowanie sie sprawa NIK lub dziennikarzy. Widzę tu gruby przekręt wykonawca przejął plac budowy wywołał pożar a Politechnika lekka ręka za wszystko płaci z publicznych pieniędzy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto przytulił prowizję?

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hahaha

   Kwapis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Profesorowie zwyczajni i nadzwyczajni, doktorzy habilitowani z politechniki, pierwszorzędni fachowcy światowej klasy, nie pomogli

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo