Reforma edukacji: Błaszki bez sieci szkół [ZDJĘCIA]

  Reforma edukacji: Błaszki bez sieci szkół [ZDJĘCIA]

  Anna Sikora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Reforma edukacji: Błaszki bez sieci szkół
  1/6
  przejdź do galerii

  Reforma edukacji: Błaszki bez sieci szkół ©Anna Sikora

  Pomimo wizyty kuratora oświaty i składanych przez radnych deklaracji, pomimo interwencji wojewody łódzkiego, Błaszki zdecydowały się nie uchwalać sieci szkół. Projekt miał ustalić system, który działałby po likwidacji gimnazjów. Radni w poniedziałek (10 marca) na sesji niemalże jednogłośnie odrzucili projekt.
  - Trudno mi cokolwiek mówić, nie przegłosowaliśmy projektu uchwały. Uważamy, że tak będzie dla naszej gminy lepiej. Nie chcemy się podpisywać pod likwidacją gimnazjów – mówi Agnieszka Bieńkowska, przewodnicząca błaszkowskiej rady.

  - Nie ma dobrych rozwiązań – mówi Jacek Walczak, sekretarz Błaszek. – Prawie wszyscy na sali, łącznie z burmistrzem uważają, że likwidacja gimnazjów to błąd. Gdyby dziś radni przegłosowali tę uchwałę, to gimnazja zostałyby przyłączone do podstawówek w Błaszkach. Wydaje mi się, że radni po prostu nie chcą brać na siebie tak dużej odpowiedzialności.

  Co mówi ustawa w takim przypadku, gdy gmina odmawia współpracy? Od 1 września wszystkie szkoły podstawowej sześcioklasowe staną się ośmioklasowymi. Na 15 tysięcy mieszkańców w gminie Błaszki będzie aż osiem szkół podstawowych. Ośmioklasową placówką staną się również wiejskie szkoły, które mają po kilkunastu uczniów. Zlikwidowane zostaną trzy gimnazja, a nauczyciele stracą pracę.

  - Gdyby radni przegłosowali dzisiejszą uchwałę, to budynku po gimnazjach byłyby wcielone do szkół podstawowych – dodaje Jacek Walczak. – Dyrektorzy gimnazjów zostaliby zastępcami nowych placówek. W Kalinowej i Gruszczycach gimnazja zostały wybudowane obok podstawówek i z czasem uczniowie będą korzystać z tych pomieszczeń. W Błaszkach planujemy aby podstawówka została przeniesiona do budynku gimnazjum, a do budynku szkoły przeniesiemy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Brakuje nam lokali.

  Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MEN! ZNP!

  Dobra zmiana! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  wyrzucić nierobów z roboty do sprzątania ulic!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo