Strajk w szkołach. Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił...

  Strajk w szkołach. Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił datę. To 31 marca

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Strajk w szkołach. Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił datę. To 31 marca

  ©Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  W piątek 31 marca w strajkujących szkołach nie odbędą się lekcje. Taką decyzję podjął we wtorek (7 marca), obradujący w Warszawie, zarząd główny Związku Nauczycielstwa Polskiego. Według danych przedstawianych przez struktury ZNP z województwa łódzkiego, w naszym regionie w akcji weźmie udział ok. połowa placówek.
  Strajk w szkołach. Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił datę. To 31 marca

  ©Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Strajk w szkołach i przedszkolach odbędzie się w piątek 31 marca. Datę ogłosił we wtorek w Warszawie Sławomir Broniarz, prezes ogólnopolskich struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego, po naradzie z szefami ZNP w regionach. Według związkowych danych z województwa łódzkiego, w akcji weźmie udział nieco ponad połowa placówek oświatowych.

  Pierwszy postulat strajkowy ZNP dotyczy gwarancji zatrudnienia do 2022 r.
  Dyrektorzy, do których był on formalnie adresowany (taka procedura wynika z przepisów), nie mogą tego postulatu spełnić, ponieważ zbliża się reforma oświaty, zakładająca m.in. likwidację gimnazjów. Strajkującym chodzi więc o „odwołanie” reformy przez rząd .

  Drugi postulat to podwyżka płac o 10 procent oraz wzrost udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu nauczycieli.

  Według danych z początku marca, w naszym województwie w strajku weźmie udział 53 proc. placówek oświatowych, w których odbyły się referenda (czyli w przedszkolach, podstawówkach, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych - ZNP wyłączył zaś z protestu placówki „szczególne”: jak domy dziecka czy szkoły dla niepełnosprawnych).

  W samej Łodzi poparcie dla strajku jest o 2 proc. wyższe. Jak jeszcze w zeszłym tygodniu opowiadał miejskim radnym Marek Trębacz, jeden z działaczy łódzkiego ZNP, najchętniej przystępują do akcji likwidowane gimnazja oraz podstawówki, natomiast słabsze poparcie protest ma w przedszkolach oraz w szkołach ponadgimnazjalnych.

  Danych z naszego województwa nie można porównać z danymi ogólnopolskimi. ZNP nie udostępnia ich, jak tłumaczy w komunikacie strajkowym, „z uwagi na działania kuratorów oświaty i oświatowej Solidarności, utrudniające akcję strajkową”.

  Ze słów działaczy ZNP można wnioskować, że odczuwają oni strach przed „utrudnianiem”, szczególnie w tych regionach, gdzie poparcie dla strajku było mizerne. Nieoficjalnie chodzi o „ścianę wschodnią”, gdzie wyniki referendum są rzekomo dwa razy gorsze niż w województwie łódzkim. Za to ZNP pochwaliło się wczoraj sukcesem w Sosnowcu, gdzie poparcie dla strajku sięga 80 proc.

  Jak tłumaczył Sławomir Broniarz, dosyć odległa data strajku została wyznaczona tak, aby placówki, które nie dopełniły jeszcze wymogów formalnych, mogły to zrobić i dołączyć do akcji.

  Część regionów postulowała strajk dłuższy niż jeden dzień, ale ostatecznie ZNP postanowił sprawdzić, jakie wrażenie na rządzie wywrze akcja jednodniowa.

  Zanim odbędzie się strajk ZNP, swoją ogólnopolską akcję zapowiada koalicja zawiązana przez rodziców i nauczycieli „Nie dla chaosu w szkole”. Ta akcja ma polegać na nieposyłaniu dzieci na lekcje 10 marca. Podobne odbyły się w styczniu w niektórych miastach Polski - np. w Zielonej Górze w kilku gimnazjach frekwencja spadła nawet o połowę. Jednak w regionie łódzkim dotychczas o działaniach rodzicielskiej koalicji nie było słychać zbyt wiele.

  CZYTAJ: Protest nauczycieli w Łodzi przeciw likwidacji gimnazjów

  W związku z zapowiedzią strajku Urząd Miasta Łodzi informuje, że to dyrektorzy protestujących placówek mają obowiązek zorganizować opiekę dzieciom, których rodzice przyślą pociechy do przedszkola lub szkoły - wiedząc, że nie odbędą się tam normalne zajęcia (bo np. nie mają z kim zostawić potomstwa na czas swojej pracy).

  Jeśli wszyscy nauczyciele strajkują, to dyrektor powinien np. otworzyć świetlice i opiekować się w niej dziećmi. W strajkach z poprzedniej dekady takie sytuacje były sporadyczne. Najczęściej opiekę nad dziećmi sprawowali nauczyciele, którzy zdecydowali, aby nie przystępować do strajku. Podczas protestu raczej nie ma co liczyć na wydanie obiadu w szkole - lepiej wyposażyć dziecko w solidny zapas kanapek.

  Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za oświatę, już w zeszłym tygodniu napisał list do Marka Ćwieka, prezesa ZNP w okręgu łódzkim, w którym prosi, aby dzieci nie ucierpiały z powodu politycznych decyzji rządu, budzących sprzeciw związkowców.

  ZOBACZ | Protest nauczycieli w Łodzi: „Nie ogłupiajcie społeczeństwa”

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (53)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kasa

  JACA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Ciekawe czy za ten dzień strajku dostaną wynagrodzenie. Były ferie, rekolekcje mogli strajkować !!!!
  Jak Wam się nie chce robić to sobie zmięcie robotę !!!! Dla chętnych mam kilka propozycji !!!...rozwiń całość

  Ciekawe czy za ten dzień strajku dostaną wynagrodzenie. Były ferie, rekolekcje mogli strajkować !!!!
  Jak Wam się nie chce robić to sobie zmięcie robotę !!!! Dla chętnych mam kilka propozycji !!! Ostatnio to tylko WY stękacie. Wprowadzali gimnazja było źle teraz likwidują jest źle. Zawsze wyżej s.... niż d... mieliście.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WOJTYŁOWE POKOLENIE BEZ MÓZGU ..

  robin hood (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 24

  Za co chcecie podwyżki łotry - za wychowywanie zwyrodnialców stadionowych - pedofilskich kleryków - Gdzie światopogląd równości przyjażni pomocy słabszym łotry nie nauczyciele .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomyłka

  alka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Muszę sprostować! Zwyrodnialców stadionowych i pedofilskich kleryków wychowują RODZICE! Przestańcie wreszcie wymagać od nauczycieli wychowania swoich pociech! Wychowuje dom, rodzina ewentualnie...rozwiń całość

  Muszę sprostować! Zwyrodnialców stadionowych i pedofilskich kleryków wychowują RODZICE! Przestańcie wreszcie wymagać od nauczycieli wychowania swoich pociech! Wychowuje dom, rodzina ewentualnie kościół! A szkoła ma uczyć!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pokolenie bez mózgu

  Produkt propagandy III RP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

  Przykre co ci zrobiła z mózgu lewacka propaganda i długoletnie nadużywanie alkoholu. Twoja wypowiedź jest na poziomie pijackiego bełkotu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale cos w tym jest , on ma troche racji

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  bo wspolczesni polacy to zapatrzeni w siebie bufoni albo szara otepiala agresywna swolocz , stadiony tez sa tego przykladem on ma racje , polacy mysla tylko o sobie nie ma wspolczucia i sa...rozwiń całość

  bo wspolczesni polacy to zapatrzeni w siebie bufoni albo szara otepiala agresywna swolocz , stadiony tez sa tego przykladem on ma racje , polacy mysla tylko o sobie nie ma wspolczucia i sa nastawieni komercyjnie do zycia , nie sa ani tzw goscinnymi slowianami a raczej chitrymi pazernymi sklepikarzami opchnac kupic wyrabac , zgadzam sie troche z robin hoodemzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warchoły

  Ignac (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 22

  Jak widać belfry to są szczególne warchoły.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sigma i pi

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 22

  Za robotę się wziąć, a nie strajkować - powinni Was wszystkich zwolnić !!! Wielcy nauczyciele !!! Ciągle tylko Wam mało i mało tak jak byście byli lepsi od innych !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nasza przyszłość

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 27

  Rząd buduje w Polsce policyjno-wojskową chuntę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czerwona uć

  Swetru (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 26

  10% podwyżki - za co? Nauczyciele obecnie wcale mało nie zarabiają! Do tego jeszcze wolne w ferie, wakacje i święta... Pielegniarkom lepiej dać a nie tym POlitykom z PODSTAWÓWEK. . Nauczyciele...rozwiń całość

  10% podwyżki - za co? Nauczyciele obecnie wcale mało nie zarabiają! Do tego jeszcze wolne w ferie, wakacje i święta... Pielegniarkom lepiej dać a nie tym POlitykom z PODSTAWÓWEK. . Nauczyciele zarabiają lekko po 3-4 tys. na rękę, nie mają źle.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zapraszam do szkoły

  alka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Serdecznie zapraszam do pracy w szkole!!! Nauczyciele przedmiotów ścisłych poszukiwani niemal wszędzie! Chcesz mieć taką ekstra robotę jak my, to dołącz do nas! Z doświadczenia wiem, że Ci co plują...rozwiń całość

  Serdecznie zapraszam do pracy w szkole!!! Nauczyciele przedmiotów ścisłych poszukiwani niemal wszędzie! Chcesz mieć taką ekstra robotę jak my, to dołącz do nas! Z doświadczenia wiem, że Ci co plują na nauczycieli to Ci, co mieli "pod górkę" w swojej szkole :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co na to p.ZDAOWSKA

  o2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

  Za murem za murem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  będą odrabiać w wakacje!

  romcio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 20

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wywalić na pysk jak przed laty włókniarki

  Równe szanse (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 25


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To chiba muwi naucxiciel dzieci poznanskiego

  B (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 18

  Urva w tej lodzi pelno perdolonych burzujow i aspirujacych przydupasow burzujow


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bakteria, a rozładować Cie?

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a jak lol?

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie są nauczyciele z przed lat?

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 27

  Dawniej nauczyciele zajmowali się uczeniem i wychowaniem dzieci i młodzieży. Znakomita większość obecnych, nie ma pojęcia jak powinna wyglądać praca nauczyciela. Zbieranina przypadkowych ludzi. O...rozwiń całość

  Dawniej nauczyciele zajmowali się uczeniem i wychowaniem dzieci i młodzieży. Znakomita większość obecnych, nie ma pojęcia jak powinna wyglądać praca nauczyciela. Zbieranina przypadkowych ludzi. O ile nie odpowiada im praca nauczyciela, niech się przekwalifikują.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nauczyciele są tacy jak przed laty...

  RRR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 28

  Wychowaniem dzieci w pierwszej kolejności powinni zajmować się rodzice a Ci obecnie mają coraz z tym większy problem w związku z czym swoimi niepowodzeniami, nieudolnością obarczają nauczycieli....rozwiń całość

  Wychowaniem dzieci w pierwszej kolejności powinni zajmować się rodzice a Ci obecnie mają coraz z tym większy problem w związku z czym swoimi niepowodzeniami, nieudolnością obarczają nauczycieli. Znakomita większość nauczycieli doskonale wie jak pracować.
  Nie jestem nauczycielem, jestem rodzicem dwójki pełnoletnich i wiem doskonale w czym problem.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naucziciele. Nowych czzsow musi byc

  B (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 22

  Skutecznon konkurencjon dla internetu musi laczyc b nowe z tradycjom cos jak ogladanie muzeow na necie ,,, lekcje powinny pasjonowac np geografia czu hosyoria. Czy biologia chemia jest tyle do...rozwiń całość

  Skutecznon konkurencjon dla internetu musi laczyc b nowe z tradycjom cos jak ogladanie muzeow na necie ,,, lekcje powinny pasjonowac np geografia czu hosyoria. Czy biologia chemia jest tyle do pokazsnia na net i dlategp lekcje mogs byc przugoda i insoiracjom zupelnie inaczej nz kiedysza mojej kadencji mojego syna nudzi mowienie o krojeniu zab i wcale mu siem nie dziwie zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oświata

  lucjan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 27

  Niestety nauczyciele z każdym rokiem są coraz gorsi. To wynik reformy oświaty poprzednich ekip.Lepiej niech się wezmą do pracy.Roszczenia tej grupy zawodowej na pierwszym miejscu. Niech strajkują....rozwiń całość

  Niestety nauczyciele z każdym rokiem są coraz gorsi. To wynik reformy oświaty poprzednich ekip.Lepiej niech się wezmą do pracy.Roszczenia tej grupy zawodowej na pierwszym miejscu. Niech strajkują. Po co uczyć.A ZNP daje "świetny" przykład.Trela to popiera.Wstyd.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WSTYD

  EWENA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  A moje dzieci i znajomych,idą do szkoły w piątek.Wymagamy normalnego nauczania w ten dzień.Taki przykład dają nauczyciele .Jest mi wstyd przed dziećmi,bo to oznaka ze do szkoły nie koniecznie...rozwiń całość

  A moje dzieci i znajomych,idą do szkoły w piątek.Wymagamy normalnego nauczania w ten dzień.Taki przykład dają nauczyciele .Jest mi wstyd przed dziećmi,bo to oznaka ze do szkoły nie koniecznie trzeba chodzić.Musimy sie dowiedzieć czy nauczyciele za te wolne dni strajku pobiorą pobory,bo jak tak to jest to ja nie zgadzam się by z moich podatków nieroby dostawali wynagrodzenie.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo