W Łódzkiem brakuje miejsc w żłobkach i niań. Marszałek...

  W Łódzkiem brakuje miejsc w żłobkach i niań. Marszałek dołoży 50 mln zł

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  W Łódzkiem brakuje miejsc w żłobkach i niań. Marszałek dołoży 50 mln zł

  ©Artur Kostkowski/archiwum Polska Press

  Na tworzenie nowych miejsc opieki w żłobkach, instytucji opiekunów i niań będzie 50 mln zł. Z tego część nie wydanych w zeszłym roku.
  W Łódzkiem brakuje miejsc w żłobkach i niań. Marszałek dołoży 50 mln zł

  ©Artur Kostkowski/archiwum Polska Press

  W regionie łódzkim brakuje miejsc w żłobkach, opiekunów do małych dzieci i brakuje... chętnych, żeby skorzystać z dofinansowania na zorganizowanie takiej opieki.

  W tym roku Urząd Marszałkowski w Łodzi chce przeznaczyć 50 mln zł w ramach programu wspomagania powrotu na rynek pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi do 3 lat. Z tych 50 mln aż 17 mln to pieniądze, które zostały z pierwszej edycji programu z ubiegłego roku. W konkursie na dofinansowanie opieki nad małymi dziećmi z 40 wniosków, sito selekcyjne przeszły wtedy 22. Dofinansowano je łącznie kwotą 12 mln zł.

  Wicemarszałek województwa Joanna Skrzydlewska podejrzewa, że niewielka ilość chętnych w pierwszej edycji konkursu wynikała z niedoinformowania, bo zapotrzebowanie na opiekę nad małymi dziećmi jest bardzo duże.

  Czytaj też:Nie ma wolnych miejsc w łódzkich żłobkach, ale warto dopytywać

  Świadczy o tym przykład Sulejowa, którego władze złożyły jeden z zaakceptowanych wniosków.

  Dzięki dofinansowaniu w wysokości 577 tys. zł, zostaną stworzone 33 miejsca w żłobku i tzw. klub malucha, ale - jak podkreśla zastępca burmistrza Dorota Jankowska - zapotrzebowanie jest znacznie większe. Władze miasta i gminy przeprowadziły ankietę, z której wynika, że potrzeba ponad 200 miejsc.

  Magdalena Obijalska, dyrektor Klubu Mamy i Malucha w Łodzi, który również uzyskał dofinansowanie, przeznaczyła pieniądze także na doradztwo dla młodych matek, które chciałyby wrócić na rynek pracy.

  Czytaj:Darmowy żłobek dla łódzkich trojaczków i czworaczków

  4 kwietnia zostanie ogłoszony kolejny konkurs na dofinansowanie przedsięwzięć opiekuńczych i doradczych, które mają umożliwić powrót na rynek pracy rodzicom najmłodszych dzieci. Nabór wniosków będzie prowadzony od 19 do 30 maja. Mogą je składać samorządy i instytucje prywatne.

  Pieniądze można otrzymać na dostosowanie pomieszczeń dla potrzeb dzieci, organizację stołówek, zabawki, wyposażenie placu zabaw, zakup pomocy edukacyjnych, wynagrodzenie personelu, wyżywienie dzieci i opłacenie niani.

  Czytaj też:Łódzkie żłobki czekają remonty

  - Mam nadzieję, że nasz program przyczyni się do powrotu rodziców małych dzieci na rynek pracy - mówił marszałek Witold Stępień.

  Szczegółowe informacje będzie można znaleźć pod adresem www.rpo.lodzkie.pl. Są tam również kontakty do punktów informacyjnych.

  Wicemarszałek Skrzydlewska zadeklarowała, że będzie można uzyskać pomoc w poprawnym wypełnieniu wniosku.

  Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 14 – 20 marca 2016 roku

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo