Zarobki absolwentów łódzkich uczelni. Najlepiej po...

  Zarobki absolwentów łódzkich uczelni. Najlepiej po Politechnice Łódzkiej

  Alicja Zboińska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Niezłe zarobki absolwentów Politechniki Łódzkiej

  Niezłe zarobki absolwentów Politechniki Łódzkiej ©Grzegorz Gałasiński

  Absolwenci Politechniki Łódzkiej na czwartym miejscu pod kątem zarobków. Najlepiej zarabia się po Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim.
  Niezłe zarobki absolwentów Politechniki Łódzkiej

  Niezłe zarobki absolwentów Politechniki Łódzkiej ©Grzegorz Gałasiński

  Absolwenci studiów magisterskich Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego mają największe powody do zadowolenia. Cieszyć ich może zwłaszcza wysokość pensji, którą otrzymują w pierwszym miejscu pracy po skończeniu nauki. Mediana ich zarobków (czyli wartość oznaczająca, że połowa zarabia powyżej a połowa poniżej) wyniosła w ubiegłym roku 3,5 tys. zł brutto. Tak wynika z badania wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak.


  Bogaci po polibudzie

  Zestawienie obejmuje 22 uczelnie z całego kraju, w tym dwie z naszego województwa: Politechnikę Łódzką i Uniwersytet Łódzki. Świeżo upieczeni magistrzy Politechniki Łódzkiej zajęli w tym zestawieniu czwarte miejsce. Pod względem wysokości pierwszej pensji przegrali jeszcze z Politechniką Wrocławską. Przeciętna pierwsza pensja po uczelni technicznej z Wrocławia była o 75 zł brutto wyższa.

  Corning Day na Politechnice Łódzkiej [ZDJĘCIA]

  Magistrzy z Politechniki Łódzkiej wyprzedzili za to swoich kolegów z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Poznańskiej oraz Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki. Ich pierwsza pensja w ubiegłym roku była wyższa odpowiednio o 150 w porównaniu do absolwentów z Gdańska i o 279 zł w porównaniu do zarobków absolwentów z Poznania.

  Przeciętne wynagrodzenia świeżo upieczonych magistrów Politechniki Krakowskiej są natomiast aż o 350 zł brutto niższe.

  17 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Łódzkiego

  Politechnika Łódzka. Chemiczna ścieżka edukacyjna

  Politechnika Łódzka. Chemiczna ścieżka edukacyjna

  Link do głównego zdjęcia

  ©Krzysztof Szymczak  Grzegorz Kierner, kierownik Biura Karier Politechniki Łódzkiej zaznacza, że Politechnika Łódzka od zawsze była w czołówce uczelni.

  - Świadczy o tym także to zestawienie, w którym Politechnika zajęła czwarte miejsce, a strata do liderów jest niewielka - mówi Grzegorz Kierner. - Monitorujemy losy naszych absolwentów, stąd wiemy, że część decyduje się po studiach zostać w Łodzi, inni znajdują prace nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

  Na najlepsze zarobki mogą liczyć ci, którzy na Politechnice Łódzkiej studiowali informatykę, mechanikę, robotykę i elektrotechnikę. Absolwenci tych kierunków cieszą się największym powodzeniem wśród pracodawców.

  Zarobki po wybranych uczelniach (w tys. zł) Tyle - według badania firmy Sedlak&Sedlak, wynosi mediana zarobków magistrów w pierwszym roku pracy
  Politechnika Warszawska - 3,5
  Uniwersytet Warszawski - 3,5
  Politechnika Wrocławska - 3.425
  Politechnika Łódzka - 3.350
  Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - 3,3
  Politechnika Gdańska - 3,2
  Politechnika Poznańska - 3.071
  Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - 3.062
  Politechnika Krakowska - 3
  Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - 2.960
  Politechnika Śląska - 2.933
  Politechnika Rzeszowska - 2.640
  Uniwersytet Gdański - 2.633
  Uniwersytet Łódzki - 2,6
  UMCS w Lublinie - 2,5
  Uniwersytet Śląski w Katowicach - 2.450

  Biedna (większości) humanistów

  W dużo gorszej sytuacji są humaniści, choć nie dotyczy to w zasadzie absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zarabiają tyle, ile ich koledzy z Politechniki Łódzkiej. Kolejne miejsca w zestawieniu absolwentów uniwersytetów zajmują ci, którzy skończyli uczelnie ekonomiczne. Mediana zarobków absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wyniosła 3,3 tys. zł, a Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu 2.960 zł. Nieco więcej - 3.062 zł zarabiali w pierwszej pracy ci, którzy skończyli Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

  Uczelnie z Warszawy przodują w rankingach wysokości pensji

  Pierwsze pensje absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego są znacznie niższe od tych, które otrzymali absolwenci Politechniki Łódzkiej. Przeciętna pierwsza pensja wyniosła 2,6 tys. zł brutto i była tylko o 150 zł brutto wyższa niż w przypadku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którego absolwenci na początku kariery zawodowej zarabiają najmniej. Uniwersytetowi Łódzkiemu udało się wyprzedzić jeszcze Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - oba o 100 zł.

  Absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego mogą pocieszać się tym, że ich sytuacja materialna z czasem się poprawi. Z innego raportu firmy Sedlak&Sedlak wynika bowiem, że po kilku latach pracy ich zarobki wzrosną na tyle, że zajmą czwarte miejsce z medianą 4,3 tys. zł brutto.

  Sukces Politechniki Łódzkiej

  Najlepiej w IT, najgorzej w sektorze publicznym

  W najlepszej sytuacji są ci absolwenci, którzy znaleźli pracę w branży IT. Ich pierwsza pensja to przeciętnie 3,5 tys. zł brutto. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy bankowości z pensją niższą o 200 zł brutto, a na trzecim energetycy z pensją w wysokości 3,2 tys. zł. W zupełnie innej sytuacji są pracownicy sektora publicznego. Ich pierwsza pensja to zaledwie 2.280 zł brutto, czyli o 1.220 zł niższe niż w IT.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zarobiom jak se najebiom i bedom

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dyspozycyjne 24 h . koreancziki placomi inne azjaty za dobre niewolniki i wydajne

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo