ABW werbuje studentów Uniwersytetu Łódzkiego

  ABW werbuje studentów Uniwersytetu Łódzkiego

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Agenci ABW walczą m.in. z korupcją i terroryzmem. Jak każda służba, ma swoje tajemnice - w tym twarze agentów

  Agenci ABW walczą m.in. z korupcją i terroryzmem. Jak każda służba, ma swoje tajemnice - w tym twarze agentów ©Paweł Łacheta

  ABW - służba, która broni bezpieczeństwa Polski, zwalcza terroryzm i przeciwdziała szpiegom - dała anons w biurze karier Uniwersytetu Łódzkiego.
  Agenci ABW walczą m.in. z korupcją i terroryzmem. Jak każda służba, ma swoje tajemnice - w tym twarze agentów

  Agenci ABW walczą m.in. z korupcją i terroryzmem. Jak każda służba, ma swoje tajemnice - w tym twarze agentów ©Paweł Łacheta

  Producent ceramiki zatrudni marketingowca, bank - konsultanta telefonicznej infolinii, zaś Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - funkcjonariusza. M.in. takie ogłoszenia znajdują się obecnie w Akademickim Biurze Karier Uniwersytetu Łódzkiego. Trudno nie zwrócić uwagi na anons zamieszczony przez ABW - w końcu jej główne zadanie, czyli „ochrona porządku konstytucyjnego RP”, jest dużo ciekawsze od siedzenia „na słuchawkach” dla banku.


  W Łodzi mało bezrobotnych po studiach

  Ogłoszenie ABW pojawiło się w styczniu na przeznaczonej dla studentów i absolwentów UŁ stronie internetowej biura karier tej uczelni. Autorzy anonsu nie chcieli od razu ujawniać tożsamości przed kandydatem. W miejscu, w którym zwykle zamieszczona jest nazwa pracodawcy, umieszczono informację „służby mundurowe”. Jednak kliknięcie w przycisk „aplikuj” wyjaśnia zagadkę - wtedy pojawia się adres poczty elektronicznej, pod który poszukujący pracy powinien nadsyłać zgłoszenie: „kadry.lodz@abw.gov.pl”.

  Agencja oferuje kandydatom „nawiązanie stosunku służbowego w formie rozkazu personalnego”. Trzeba mieć w swoim życiorysie skończone studia magisterskie lub zdobywać wiedzę na ich ostatnim roku. Jednak oferta jest kierowana tylko do korzystających z dziennego trybu studiowania - „zaoczni” bronić porządku konstytucyjnego dla ABW nie będą, nawet jeśli kończą np. politologię z samymi piątkami. Agencja nie wskazuje za to preferowanych kierunków - zgłoszenie może wysłać np. i filozof i chemik.

  Konieczne warunki to m.in. odpowiedni wiek (do 35 lat), prawo jazdy oraz dobry stan zdrowia (mężczyźni muszą wykazać, że mają wojskową kategorię A). „Mile widziana znajomość jednego języka obcego” - czytamy w anonsie, a w zamian „ciekawa i stabilna praca” oraz „rozwój zawodowy”.

  35 lat to maksymalny wiek kandydata, który ubiega się o pracę w ABW

  W poniedziałek ABW nie zdołała odpowiedzieć nam na zadane przed południem pytania o szczegóły prowadzonej na Uniwersytecie Łódzkim rekrutacji (w tym o zarobki).

  Jednak internetowa witryna Agencji zdradza, że należy być dumnym z bycia Polakiem, a oprócz rozmowy kwalifikacyjnej i testów sprawnościowych, trzeba spodziewać się badań psychologicznych oraz „przeprowadzenia wywiadu w miejscu zamieszkania i pracy kandydata”. Zatem któryś z obecnych agentów ABW będzie sprawdzał przeszłość studenta lub absolwenta uniwersytetu. Należy się również spodziewać pytania, czy dawniej używaliśmy jakiegoś pseudonimu i czy np. nasz konkubent wyjeżdżał kiedyś za granicę (takie punkty znajdują się bowiem w kwestionariuszu osobowym kandydata).

  Po jakich studiach najtrudniej znaleźć pracę

  Wiadomo także, czym mogą zajmować się kandydaci, którzy przejdą przez sito ABW. Agencja jest służbą z ośmioma szczegółowymi celami. To m.in.: kontrwywiad (czyli przeciwdziałanie działaniom szpiegów obcych państw), zwalczanie terroryzmu i korupcji oraz przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia - w tym jądrowej.

  Dr Dariusz Koperczak, dyrektor Centrum Karier i Współpracy z Pracodawcami UŁ, pamięta, że także w ubiegłym roku jedna ze służb umieściła ogłoszenie za pośrednictwem witryny adresowanej do studentów i absolwentów uczelni, szukających pracy.

  Dyrektor Koperczak zauważa, jednak że... - Przed laty pracodawcy z tego obszaru nie decydowali się na umieszczanie ogłoszeń. Prosili o inne, bardziej dyskretne, działania: np. organizowanie testów dla kandydatów, którzy mogli mieścić się w profilu służb oraz informowanie ich o możliwości sprawdzenia się w takim teście.

  Przed ubiegłoroczną rekrutacją Uniwersytet Łódzki wprowadził kierunek bezpieczeństwo narodowe. Wykładany jest na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. W programie są m.in. zajęcia warsztatowe z zakresu sztuki przetrwania, negocjacji, technik obrony i strzelectwa. Kierunek okazał się popularną nowością.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zastanówcie się nim wstąpicie !

  Albert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Myślący o tej pracy ( służbie ) powinni się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji. Bo być może za kilka lat znów nastąpią rządy kolejnych baranów chcących odwetu za minione czasy i zrobią z...rozwiń całość

  Myślący o tej pracy ( służbie ) powinni się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji. Bo być może za kilka lat znów nastąpią rządy kolejnych baranów chcących odwetu za minione czasy i zrobią z was bandytów, zwyrodnialców których trzeba wyrzucić po za nawias życia i zniszczyć ! Nie wszyscy w służbach są świętymi, ale tych powinny rozliczać sądy a nie psychopatyczni cywile nie mający pojęcia o służbach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ABW werbuje studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku

  Wyeliminowany przez pesel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  To werbuje PIS do ABW, EKG, CBA, USB pod dowództwem Holtera!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  werbuje to sie k... i dilerów..

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ABW to żenada

  Rodowity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  ABW? Żenada nie służba.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naa złodziei z PO to i cały uniwersytet za mało

  kropka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe

  Ja85 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ile uniwersytetów trzeba będzie na rozstrzelanie zakłamanych PiSd?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo