Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin próbny ósmoklasistów. Od poniedziałku szkoły z Łódzkiego mogą testować umiejętności 20 tys. uczniów najstarszych klas 30.03.2020

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Próbny egzamin ósmoklasisty
Próbny egzamin ósmoklasisty Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W poniedziałek (30 marca) rozpoczyna się próbny sprawdzian ósmoklasisty, który Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) w Warszawie przygotowała jako propozycję w ramach obowiązkowego obecnie e-nauczania. W „prawdziwym” egzaminie weźmie udział około 20 tysięcy uczniów najstarszych klas podstawówek z województwa łódzkiego – jego termin to 21-23 kwietnia. Według komunikatów rządu z tygodnia poprzedzającego ogólnopolską próbę, mimo epidemii koronawirusa, właściwa data sprawdzianu pozostaje niezmieniona.

W ramach próbnego egzaminu ósmoklasisty w poniedziałek uczniowie zasiądą do arkusza z języka polskiego. Ten z „prawdziwego” sprawdzianu w 2019 r. zawierał m.in. polecenie napisania opowiadania na podstawie fragmentu „Małego Księcia” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego lub rozprawki rozstrzygającej, czy w przyjaźni należy kierować się sercem czy rozumem.
We wtorek (31 marca) matematyka, w środę (1 kwietnia) – test z języka obcego (w przypadku zdecydowanej większości uczniów jest to angielski).

Zdalny egzamin ósmoklasisty na próbę - odpowiedzi napiszesz w edytorze albo wyślesz mailem

„Prawdziwy” egzamin zadecyduje, czy absolwent podstawówki po wakacjach trafi do wybranego przez siebie liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżówki – z uwzględnieniem w naborze także ocen na końcowym świadectwie oraz wymienionych w nim osiągnięć w konkursach przedmiotowych, artystycznych czy w sporcie. Jak informowaliśmy wcześniej, w Łodzi są już dyrektorzy opowiadający się – wyjątkowo, w tym roku – za przeprowadzeniem w ramach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych jedynie konkursu świadectw: bez egzaminu. Z drugiej strony, jeśli ósmoklasiście brak ambicji – i obojętne mu do jakiej szkoły trafi po podstawówce – warunkiem jej ukończenia jest zaledwie podejście do „prawdziwego” egzaminu na jego trzech obowiązkowych częściach. Zalicza nawet zero punktów.

Udział w rozpoczynającej się dziś próbie jest dla szkół dobrowolny. CKE zastrzega, że odpowiedzialność za samodzielność rozwiązywanie arkuszy spoczywa po stronie uczniów.
Zresztą punkty uzyskane z takiej próby (nawet gdyby prowadzona była w szkole) i tak nie powinny być przeliczane na oceny wpisywane do dziennika (pod zeszłego koniec roku zdecydowanie przestrzegali przed tym nauczycieli urzędnicy Kuratorium Oświaty w Łodzi).

Według instrukcji CKE, uczniowie po ściągnięciu arkuszy do próby (zaś w środę także plików dźwiękowych do zadań na rozumienie języka obcego ze słuchu) z witryny internetowej jej organizatora mają pracować nad odpowiedziami np. w nowym pliku edytora tekstu. Mogą to zrobić również na zwykłej kartce papieru, a jej zdjęcie przesłać potem na adres poczty elektronicznej nauczyciela. Ten otrzyma z CKE wskazówki do oceniania arkusza.

Jeśli uczeń nie ma w domu internetu powinien ustalić ze swoją podstawówką sposób odebrania wydrukowanych w niej arkuszy.

Egzamin ósmoklasisty nie ma szczęścia. Jak nie strajk, to pandemia...

Egzamin ósmoklasisty pojawił się w systemie edukacji w 2019 r. – w związku z kończeniem podstawówek przez pierwszy rocznik po reformie Anny Zalewskiej, ówczesnej minister edukacji. Debiut nowego sprawdzianu przypadł w środku strajku w oświacie, kierowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Egzamin udało się przeprowadzić dzięki zastępcom strajkujących nauczycieli, czyli osobom z uprawnieniami pedagogicznymi, wyszukanym przy pomocy samorządów i kuratorium oświaty. Byli to np. emeryci, urzędnicy i strażnicy miejscy. Podobna atmosfera towarzyszyła tydzień wcześniej ostatniemu w historii egzaminowi gimnazjalnemu (w 2019 r. mieliśmy w szkołach tzw. podwójny rocznik). Do matur sytuacja się unormowała.
Jaka plaga będzie towarzyszyła egzaminowi ósmoklasisty za rok?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki