MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci ONZ: Wysoki poziom życia w Łodzi. To dzięki edukacji

Matylda Witkowska
Łódź jest na 115. miejscu wśród 379 powiatów pod względem poziomu życia
Łódź jest na 115. miejscu wśród 379 powiatów pod względem poziomu życia Jarosław Kosmatka/archiwum
Łódź jest na 115. miejscu wśród 379 powiatów pod względem poziomu życia. W ciągu trzech lat awansowała z końca listy do powiatów o "wysokim poziomie rozwoju".

Raport na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przygotowała agenda Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Wykorzystała używany przez ONZ wskaźnik rozwoju społecznego tzw. Human Development Indeks (HDI). Bierze pod uwagę czynniki, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców: poziom zamożności, dostęp do edukacji i jej jakość oraz stan zdrowia.

Jak na tym tle prezentuje się Łódź? Z poziomem lokalnego HDI w wysokości 44,96 zajęła 115. pozycję wśród 379 polskich powiatów. Tym samym udało jej się zakwalifikować do "wysokiego" poziomu rozwoju społecznego. Dobrze wypadamy pod względem edukacji (brany pod uwagę jest dostęp do przedszkoli i wyniki egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno-przyrodniczej) nieco gorzej w poziomie dochodów, jeszcze gorzej pod względem zdrowotnym.

Zaskakujący jest konsekwentny awans Łodzi w rankingu w ostatnich latach. Z 317. pozycji w roku 2007 awansowała na 115. pozycję według danych dla roku 2010. Czy powinniśmy świętować spektakularny sukces?

Jak tłumaczy Piotr Arak, jeden z autorów raportu, sytuacja Łodzi jest skomplikowana.

- Wpływ na awans Łodzi miało kilka czynników - wyjaśnia. - W tym czasie poprawił się dostęp do edukacji. To bardzo pozytywne zjawisko, daje nadzieję na lepszą przyszłość dla miasta. Zwiększyły się także dochody mieszkańców. Ale już większa długość życia to częściowo statystyczny efekt wyjazdu z Łodzi dużej grupy ludzi w wieku produkcyjnym.

Jak tłumaczy Piotr Arak, Łodzi grozi gwałtowne starzenie się społeczeństwa.

- Podobną sytuację można zaobserwować wniektórych powiatach nawschodzie Polski - mówi. - To przykład tego, co może czekać Polskę w kolejnych latach.

Tymczasem zdaniem Tomasza Jakubca z biura strategii łódzkiego magistratu, ubytek ludności wynika głównie z przyczyn naturalnych.

- Fakt, że miasto na razie nie ma wyższej pozycji, wynika przede wszystkim z wieloletnich zaniedbań i kryzysu okresu transformacji, którego skutki odczuwalne są jeszcze dziś - mówi Tomasz Jakubiec. I podkreśla, że magistrat prowadzi wiele działań mających przyciągnąć młodych ludzi, np. oferując mieszkania.

Gorzej niż Łódź w rankingu plasuje się region jako całość. Województwo Łódzkie zajmuje przedostatnie, 15. miejsce w rankingu województw. Gorzej niż w woj. łódzkim żyje się tylko w woj. świętokrzyskim. Na złą pozycję regionu wpływ mają powiaty o najgorszym poziomie życia.

Aż trzy powiaty z regionu: skierniewicki, łęczycki i poddę-bicki trafiły na niechlubną listę 30 powiatów w kraju o najniższym poziomie rozwoju.

Od dawna pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, kolejne powiaty podwarszawskie. Ale już na siódmym miejscu uplasował się niewielki Rzeszów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki